Ostatnie wieści z kraju:
-
Prezydent Polski (Bronisław Komorowski), szef BBN (Stanisław Koziej) oraz minister obrony (Tomasz Siemoniak) i ich wzięcie udziału w obchodach 10. rocznicy stworzenia Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sil Zbrojnych. Powołano je 1 lipca 20014 roku jako organ odpowiedzialny za dowodzenie siłami wydzielonymi do misji zagranicznych. Teraz jest jednym z dwóch głównych dowództw (drugie to Dowództwo Generalne RSZ).
-
W Zamku Królewskim w stolicy Polski gala wieńcząca 5. edycję konkursu „Być Polakiem”. Uczestnictwo zapowiadał i minister spraw zagranicznych (Radosław Sikorski), i wicemarszałek Sejmu (Cezary Grabarczyk). Konkurs skierowany do młodzi polonijnej. Rywalizowano w trzech kategoriach; „Ballada o okaleczonym mieście – powstanie warszawskie 1944”, „Polska moich marzeń” oraz „Polskie drogi do wolności”. Laureatami zostały osoby w wieku 9 – 19 lat.
-
Trybunał Konstytucyjny badał wczoraj wymierzanie kar pieniężnych za wycinkę bez zezwolenia drzew z własnej działki. Kary są wymierzane automatem i bez żadnego miarkowania, toteż okazały się niekonstytucyjne. Zapisów jednak bronił Sejm. Wytyczne wyznaczania kar pieniężnych za wycinkę bez zezwolenia drzew ze swojej działki są niezgodne z konstytucją w obrębie, w jakim nie ma możliwości ich zmniejszenia w szczególnych sytuacjach. Tak orzekł (niejednomyślnie) Trybunał Konstytucyjny. Przepis ustawy o ochronie przyrody, który przewiduje przymusowe wymierzanie przez wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta administracyjnej kary dla właściciela nieruchomości za usunięcie krzewów lub drzew bez zezwolenia, ma przestać obowiązywać po 18 miesiącach.
-
Wczorajszy tragiczny wypadek na drodze krajowej nr 10 w miejscowości Kobylanka (pod Szczecinem), w którym życie stracił człowiek, a trzynastu zostało rannych. Bus, którym jechały pielęgniarki, zderzył się z samochodem osobowym. Autem, który nagle zjechał na przeciwległy pas ruchu, jechali żołnierze. To kierowca samochodu zginął na miejscu. Droga była zablokowana. W akcji ratowniczej uczestniczył helikopter pogotowia.
-
Wirusowe zapalenie opon mózgowych w Białymstoku. W minionym miesiącu padł rekord odnotowanych przypadków w Białymstoku i jego okolicach! Zachorowało aż dziewięćdziesiąt ludzi. W pozostałych obszarach Polski od początku roku zachorowań było jedynie czternaście. Pierwsze objawy: ból głowy, światłowstręt oraz gorączka. Takie oznaki są już parę godzin od rozwoju zapalenia. Trwa ustalanie zarzewia zakażenia. Wśród chorujących jest niemało dzieci, zatem pierwociną może okazać się pomieszczenie, w którym mamy do czynienia ze skupiskiem ludzi, np. szkoła, przedszkole bądź sklep. O sprawie tej napisała już „Rzeczpospolita”.
-
Niewybuch w centrum Gdańska. Wczorajszym rankiem w pobliżu Błędnika (w niewielkiej odległości od nowych peronów) znaleziono niewybuch (bombę lotniczą) z czasów II wojny światowej. Wstrzymano ruch drogowy od Bramy Oliwskiej do Zieleniaka. Około godziny 11.00 saperzy z Elbląga zajęli się niewybuchem, załadowali go na ciężarówkę i wywieźli. Po kilku godzinach ruch samochodów, tramwajów oraz pociągów wznowiono. Tworzyły się gargantuiczne korki, które trwały kilka godzin.
-
Politycy SLD i Twojego Ruchu razem w sprawie ujawnionych nielegalnych nagrań.
-
Sprawa koncertu Madonny umorzona przez prokuraturę. Stwierdzono, iż urzędnicy resortu sportu nie działali na szkodę interesu publicznego w czasie wydatkowania pieniędzy na ten cel.
-
Posłowie PiS (Małgorzata Sadurska i Andrzej Jaworski) złożyli zawiadomienie do prokuratury. Dotyczy ono spektaklu „Golgota Picnic” Rodrigo Garcii. Według partii Jarosława Kaczyńskiego przedstawienie obraża uczucia religijne. PiS chce, iżby ścigane były „wszystkie osoby zaangażowane w propagowanie w Polsce «Golgoty Picnic» poprzez odczytywanie scenariusza, bądź też poprzez wyemitowanie filmu z zarejestrowanym spektaklem”.
-
Zarzuty nieumyślnego narażenia dziecka na bezpośrednie zagrożenie utraty życia usłyszała dwójka lekarzy od białostockiej prokuratury. Śledztwo tyczy się śmierci 13-miesięcznego chłopczyka. Zmarł on w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku w grudniu 2012 roku. Sprawa została nagłośniona przez jego rodziców, którzy zarzucali lekarzom brak odpowiedniej diagnozy (okazało się, iż dziecko było chore na białaczkę). Prokuratura została zawiadomiona, gdy malec był już w stanie krytycznym. Przestępstwo zarzucane podejrzanym zagrożone jest karą do (jednego) roku więzienia. Lekarze nie przyznają się do winy i złożyli wyjaśnienia. Nie zastosowano też względem nich żadnych środków zapobiegawczych.
-
W gdańskiej Katedrze Oliwskiej 57. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej! Zainaugurowany wczoraj festiwal potrwa do końca sierpnia. Koncerty są we wtorki i piątki o godzinie 20. Pamiętajmy, że to jeden z najstarszych festiwali europejskich, a Gdańsk ma bogatą tradycję organową. Podczas rozpoczynania festiwalu rozbrzmiewał utwór polskiego kompozytora Andrzeja Panufnika „Metasinfonia for Organ, Strings and Timpani” zagrany przez Romana Peruckiego i Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Łukasza Borowicza. W tegorocznej imprezie biorą udział muzycy z 10 krajów: Polski, Irlandii, Anglii, Finlandii, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Włoch, Rosji i Francji.
Ostatnie wieści z zagranicy:
-
Zachodni lekarze biją na alarm! Epidemia Eboli wymknęła się już spod kontroli. Stanowi ona zagrożenie dla całej Afryki Zachodniej. Dzisiaj w stolicy Ghany ma odbyć się narada dotycząca powstrzymania rozpowszechniającego się wirusa.
-
Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) orzekł, iż francuski zakaz zakrywania waży w miejscach publicznych, np. muzułmańskimi chustami jest zgodny z prawem. Tym samym odrzucono skargę Francuzki, która chciała nosić burkę. Francuski zakaz obowiązuje od 2011 roku.
-
Kasia Smuniak z jedną z najistotniejszych włoskich nagród filmowych. Nastro d’argento, czyli nagrodę przyznawana od 60 lat przez dziennikarzy i krytyków, otrzymała za rolę w filmie „Zapnijcie pasy” Ferzana Ozpetka. Polka wcieliła się w kobietę zmagającą się z nowotworem.
-
Lewis Hamilton wspominając w wywiadzie „Daily Mail” występy w kartingu, napomniał też, że zdecydowanie najlepszym zawodnikiem był Robert Kubica.
-
Pierwsza sesja wybranego w maju PE ósmej kadencji wystartowała wczoraj rano w Strasburgu. Podczas hymnu UE (którym jest „Oda do Radości” z IX Symfonii Beethovena) europejscy przeciwnicy odwrócili się do orkiestry tyłem. Pierwszy punkt porządku obrad to wybór przewodniczącego. Został nim ponownie niemiecki socjaldemokrata – Martin Schulz.
-
Szef brytyjskich laburzystów – Ed Milliband zarzucił premierowi Wielkiej Brytanii – Davidowi Cameronowi „całkowite upokorzenie”. Mowa o nominacji Jean-Claude’a Junckera na szefa KE na ostatnim szczycie UE. Uznał również, iż konserwatyści już poczęli proces wyprowadzania W. Brytanii z Unii Europejskiej. Rzekł doń: „Zamiast tworzenia sojuszy w Europie, spalił je pan”.
-
Rząd japońskiego premiera Shinzo Abego okazał się za uznawanymi za przełomowe innowacjami w polityce bezpieczeństwa obowiązującej w kraju od II wojny światowej. Dotąd istniała przeszkoda do udziału japońskich sił w obronie sojuszników. Obecna konstytucja pozwala na stosowanie japońskich sił wyłącznie w samoobronie. Jednakże zmiany polegają na tym, iż ma być zezwolenie na podjęcie działań w zakresie użycia siły w obronie zaatakowanych sojuszników.
-
W Italii aulę posiedzeń oraz parlamentarne korytarze obleciał… dron. Zdalnie sterowane urządzenie filmowało wnętrze historycznego gmachu dla telewizji publicznej RAI. Włoskie media wydarzenie to nazywają żartobliwie: „UFO w parlamencie”. Podczas wizyty, jednak zidentyfikowanej maszyny, nikt jeszcze w sali i na auli nie był obecny.
-
Ekstradycja o skarżonego o pedofilię byłego nuncjusza arcybiskupa Józefa Wesołowskiego na Dominikanę jest niemożliwa. Oświadczył to prokurator generalny tego kraju – Francisco Dominguez Brito. Eliminuje takie wyjście Konwencja Wiedeńska o stosunkach dyplomatycznych, której Dominikana jest sygnatariuszem. Zgodnie z nią dyplomata podlega jurysdykcji państwa, które reprezentuje. W omawianym przypadku jest to Watykan i jego wymiar sprawiedliwości. Na razie były watykański dyplomata – podał PAP – pomieszkuje w domu kościelnym w centrum Rzymu.
-
Świat potępia zabójstwo trzech młodych Izraelczyków, których ciała odnaleziono na Zachodnim Brzegu Jordanu. Armia Izraela zniszczyła domy głównych podejrzanych o dokonanie tych zbrodni (są oni powiązani z Hamasem). Stolica Apostolska zamordowanie nastolatków nazwała „odrażającą zbrodnią”.
-
W czerwcu w Iraku – podług wtorkowej informacji ONZ – straciło życie przeszło 2,4 tys. ludzi, czyli to do tej pory najgorszy miesiąc tego roku. Większość ofiar to ludzie cywilni. Rannych jest ok. 2,3 tys. osób. Dane nie zawierają strat w populacji z prowincji Anbar, gdyż w większości jest ona pod kontrolą Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL), które niedawno (zaraz po ogłoszeniu kalifatu na zajętych ziemiach) zmieniło nazwę na Państwo Islamskie.