Ostatnie wieści z kraju:
-
Wczoraj jedno z najważniejszych świąt w Kościele – Boże Ciało.W całej Polsce odbyły się uroczystości. Dzień ten był wolny od pracy i szkoły. Boże Ciało ustanowił jako święto papież Urban IV w 1264 roku. Do kalendarza liturgicznego w całym Kościele wprowadził Jan XXII. Duże sieci handlowe były nieczynne, albowiem zgodnie z prawem w święta obowiązuje zakaz handlu w placówkach, które zatrudniają pracowników (na umowę o pracę). Otwarte mogło być małe sklepiki, ale tylko wtedy, kiedy za ladą stanął sam właściciel sklepu lub ktoś zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej (nie jednak z zakresem obowiązków takim samym, jak na etacie).
-
Już co czwarte dziecko jest nieślubne.Więcej na ten temat podał „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na dane Eurostatu.
-
Prezydencka wizyta w Sopocie rozpoczęła się posadzeniem dębu wolności w Parku Północnym. Drzewo będzie rosło vis à vis Teatru Atelier im. A. Osieckiej. Następnie wernisaż wystawy marynisty pochodzenia ormiańskiego – Iwana Ajwazowskiego „Czas i wieczność” (honorowy patronat nad wystawą objęli prezydenci Polski i Armenii) oraz koncert Artura Papaziana w Operze Leśnej.
-
Prezydent Polski na święcie w Łowiczu (łódzkie). To tam prawił, iż pożaru nie gasi się dolewaniem benzyny do ognia. W ten sposób odniósł się do obecnej sytuacji w krajowej polityce. Wizytę zaczął od posadzenia „Dębu Wolności” przy pomniku marszałka J. Piłsudskiego. Głowie państwa towarzyszyła pierwsza dama, która także brała udział w symbolicznym posadzeniu roślinyw miejscu, które jest dość istotne dla Łowicza. Dlaczego? Przy tym pomniku od 1918 roku rośnie już pewne drzewo, a mianowicie „Dąb Niepodległości”, który jest znakiem odzyskania przez Polskę wolności po zaborach. Obecni byli również inni, chociażby reprezentanci Ochotniczych Straż Pożarnych.
-
W środę ABW zażądała od tych, którzy ujawnili nielegalne nagrania, dobrowolnego wydania nośników danych. Dziennikarze odmówili, powołując się na obowiązek chronienia przez nich źródła. Prokuratura więc podjęła kolejne kroki – były nimi przeszukania w redakcji tygodnika „Wprost”na oczach widzów różnych stacji telewizyjnych oraz najprawdopodobniej naruszenie cielesne redaktora naczelnego. Chciano mu odebrać laptop i pamięć USB, jednakże o ok. 23.00 zrezygnowano z tego i dopiero po tym, jak do pomieszczenia weszli dziennikarze zgromadzeni od kilku godzin w redakcji. W międzyczasie okazało się (wiemy to dzięki redaktorowi naczelnemu – Sylwestrowi Latkowskiemu), iż służbom długo zajmuje poradzenie sobie z innym laptopem, który ma w sobie Mac OS. Dodatkowo ABW mogło zgrywać dane także dla siebie, nie tylko dla sądu. U nas wiele osób odgórnie zakłada, iż wszyscy mają Windows. Nawet takie służby jak ABW!
-
Według rzecznika Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Macieja Karczyńskiego) funkcjonariusze ABW wykonywali w redakcji „Wprost” zadania, które zlecił im prokurator. Nie przyszli walczyć z dziennikarzami.
-
100 osób zwolnionych bądź zagrożonych utratą pracy w oświacie w woj. pomorskim może skorzystać z programu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Ma on pomóc im zmienić kwalifikacje zawodowe lub pomóc w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej.
-
100 dzieci z Bośni i Hercegowiny ma przyjechać w sobotę na wypoczynek do Kielc (na zaproszenie miejskiego samorządu). Władze te chcą wspierać mieszkańców kraju, którego dotknęła w maju powódź. Jej skutki są katastrofalne. W dodatku Bośnia to biedny kraj. Na szczęście niektórzy nasi rządzący bywają czuli i pomocni, gdy innych spotyka nieszczęście. O pomoc apelował także były piłkarz Korony Kielce – Serb, który posiada też polski paszport – Aleksandar Vuković.
Ostatnie wieści z zagranicy:
-
Otworzenie w Manchesterze nowej siedziby Konsulatu Generalnego RP przez ministra spraw zagranicznych – Radosława Sikorskiego. Obejmuje on 280 tys. Polaków, w tym około 230 tys. z polskim obywatelstwem. Dotychczasowa siedziba na 14. piętrze biurowca przy Piccadilly 111 została zmieniona na nowy budynek przy Portland Street 51. Wymusiła to wciąż rosnąca liczba interesantów.
-
Każdego dnia z Portugalii wyjeżdża 350 osób (zazwyczaj jest to młódź) w celach zarobkowych. Udają się one do Szwajcarii i krajów UE, np. do Francji, Niemiec i W. Brytanii. Poza tym jeżdżą do USA. Ocenia się, iż wśród ludzi między 16. a 24. rokiem życia bezrobocie sięga tam ponad 40%.
-
Podług NATO więcej rosyjskiego wojska na granicy z Ukrainą. Sekretarz generalny NATO – Anders Fogh Rasmussen uznał to za „krok w tył” w działaniach pokojowych.