Menu Zamknij

23 czerwca 2014 roku – Polska i zagranica

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Pożegnanie wiosny i przywitanie lata to początek sezonu na lody. Sanepid ostrzega przed tymi z niewiadomego źródła. Niewłaściwe przechowywanie (lody raz odmrożone nie zamraża się jeszcze raz), przekroczony termin ważności mogą powodować zatrucie pokarmowe. Sprawdzajmy, w jakim miejscu przechowuje produkty sklep oraz opakowanie lodów. Radzi to Gabriela Górowska z sądeckiego Sanepidu. Istotne, iżby opakowanie nie było uszkodzone, ani wygięte, zgniecione, zniekształcone. Kiedy zakupujemy lody gałkowe, należy zwrócić uwagę na higienę sprzedaży. Osoba nakładająca gałki na wafelek musi mieć odpowiedni strój i wafelek trzyma przez serwetkę. Objawami zatrucia przez lody może być wysoka temperatura, wymioty bądź silne pobolewanie brzucha. Wtedy najlepiej jest jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

 • Prezydent nie może spać spokojnie – mówił jego doradca w TVP Info, czyli prof. Tomasz Nałęcz – gdy w kraju dzieją się takie rzeczy. To jest scenariusz destabilizacji państwa.

 • Marek Belka to przykład, iż nawet ludziom wybitnym może powinąć się noga. Każdy popełnia błędy. Podobnego zdania jest ekonomista prof. Stanisław Gomułka, który gościł w programie „Minęła dwudziesta” (TVP Info).

 • Sylwester Latkowski nie wiedział, bo nie badał taśm (tutaj mowa o nagraniach, zapewne plikach) pod tym kątem, czy znajduje się na nich informacja o źródle. Mówił o tym mec. Jacek Kondracki – pełnomocnik tygodnika „Wprost” w programie „Debaty Info” (TVP Info).

 • Skomentujemy sprawę po opublikowaniu całości nagrań – rzekła wczoraj PAP rzeczniczka rządu, czyli Małgorzata Kidawa-Błońska.

 • Prof. Norman Davies i jego apel o zbieranie pamiątek po armii generała Władysława Andersa. Badacz planuje, aby z zebranych fotografii, dokumentacji i wspomnień powstała książka opisująca dzieje jednej z najbardziej nietuzinkowych armii w historii świata. Akcja prowadzona u nas przez Tomasza Kurzątkowskiego (fundacja MilionYou) kierowana jest przede wszystkim do ludzi młodych, którzy mogą otrzymać od bliskich pamiątki, zeskanować dokumenty i zdjęcia oraz wysłuchać, nagrywając przy tym, ich wspomnienia. Skany, pliki dźwiękowe można wysyłać na www.ArmiaAndersa.pl. Pamiętajmy, iż zostanie to opublikowane!

 • 750 ludzi wymordowanych w hitlerowskim obozie zagłady (działającym prawie 10 miesięcy) w Bełżcu (Lubelskie) i ich upamiętnienie albumem „Każda ofiara ma imię”. To w nim są zdjęcia ofiar. Łącznie jest 260 fotografii, większość została zrobiona przed wybuchem II wojny światowej.

 • 21-latek ze Szczecina podejrzany o próbę zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem dwoje dzieci konkubiny (4-miesięcznego chłopca i półtoraroczną dziewczynkę). Dzieci leżą w szpitalu klinicznym w Szczecinie. 20-letnia matka zastrzegła, żeby szpital nie udzielał żadnych informacji na temat zdrowia dzieci. Mężczyznę przesłuchano. Nie przyznał się do winy. Mówił tylko, iż pobił dzieci. W związku z obrażeniami maleństw prokuratorzy nie uwierzyli w to, że nie chciał ich zabić. Został aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu kara od 12 lat pozbawienia wolności do dożywocia.

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • UE oraz Departament Stanu USA zadowolone, albowiem na wolność wyszedł białoruski obrońca praw człowieka. Wyjście Alesia Bialackiego zaskoczyło jego samego (dowiedział się o tym godzinę wcześniej). Zaapelowano do władz o uwolnienie reszty więźniów politycznych.

 • W sobotę Kanada ogłosiła (premier Stephen Harper) kolejne wprowadzenie sankcji przeciwko jedenastu reprezentantom Rosji i Ukrainy (osoby przyczyniły się do naruszenia integralności Ukrainy) oraz jednej firmie (przedsiębiorstwo Feodosia Enterprise z Krymu).

 • Prorosyjscy separatyści z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) odrzucili ogłoszone przez władze w Kijowie zawieszenie broni.

 • Prezydent Rosji poparł decyzję ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki o wstrzymaniu ognia w południowo-wschodniej części Ukrainy. Wezwał skonfliktowane strony do przerwania wszelkich walk.

 • ¾ Rosjan może poprzeć Władimira Putina w 2018 roku!

 

Translate »