Menu Zamknij

24 czerwca 2014 roku – u nas i poza naszym krajem

Ostatnie wieści z kraju:

 • Małgorzata Braunek zmarła wczoraj w wieku 67 lat. To aktorka teatralna i filmowa chorująca na raka. Grała rolę Oleńki Billewiczówny w „Potopie” Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana (1974). Zagrała też Izabelę Łęcką w serialu „Lalka” Bolesława Prusa w reżyserii Ryszarda Bera. O jej odejściu powiadomiono poprzez oficjalną stronę artystki na Facebooku. W kwietniu została uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zasłużyła na takie wyróżnienie poprzez „wybitne osiągnięcia pracy artystycznej i społecznej oraz za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce”. Kiedy odchodzi wybitna aktorka, wspaniały człowiek, odczuwa s ię niebywałą stratę.

 • Prezydent Polski stwierdził, iż mamy do czynienia z zagrożeniem „realną destabilizacją państwa”. Mówił o swoim głębokim poruszeniu ujawnionymi nagraniami. Zaznaczył, iż stara się je oceniać przede wszystkim z punktu widzenia prawa.

 • Wszyscy czujemy, że wolność się kocha, bo jest ona czymś niesłychanie cennym – oznajmił prezydent Bronisław Komorowski na spotkaniu z uczniami w stolicy Polski. Prezydent wręczył wyróżnienia szkołom biorącym udział w konkursie „Młodzi dla Wolności”.

 • 70 konkursowych projekcji w programie 33. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” ruszył w poniedziałkowy wieczór. Impreza trwa do 28 czerwca. Odbyć się mają też 22 pozakonkursowe projekcje! Główną nagrodą w konkursie jest przyznawany przez jury „Wielki Jantar” dla najlepszego debiutu filmowego. Wartość nagrody to 20 tys. zł.

 • Długi weekend przyniósł ze sobą 46 ofiar wypadków. 577 ludzi zostało rannych w 465 wypadkach. Od środy zatrzymano co najmniej 1800 nietrzeźwych kierowców. Poinformowała o tym wczoraj PAP Komenda Główna Policji.

 • Niepełnosprawny kolarz z podłódzkich Pabianic – Krzysztof Jarzębski wyruszył z Łodzi w podróż dookoła kraju. Dzięki kajakowi i rowerowi zamierza pokonać ponad 1,5 tys. km. Niegdyś uprawiał on dziesięciobój. Niestety, w 1990 roku usłyszał diagnozę, której nikt nie chce – nowotwór złośliwy. Przez chorobę stracił obie nogi, acz – jak pokazuje to ten człowiek – nawet niepełnosprawna osoba może, a nawet powinna podejmować wyzwania, nie bać się świata. Kolarz ten systematycznie startuje w mistrzostwach Polski osób niepełnosprawnych. Zresztą ma na swoim koncie wiele wyczynów i rekordów. Życzymy – myślę, że nie tylko łodzianie i pabianiczanie – powodzenia!

 • Kary dwóch lat więzienia bez zawieszenia i 5 tys. zł nawiązki zażądał wczoraj prokurator w procesie mieszkańca Białegostoku, którego oskarża się o publiczne znieważenie obywatela Indii i jego żony – Polki.

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • W niedzielne popołudnie z Belgii dotarły smutne wiadomości. Na torze w Heusden-Zolder w 5. wyścigu doszło do wypadku, w którego wyniku zginął Grzegorz Knapp. Mimo błyskawicznie udzielonej pomocy polski zawodnik przez rozległe obrażenia, spowodowane upadkiem, zmarł. Polak był wychowankiem GKM-u Grudziądz. Reprezentował także TŻ Lublin, a także barwy Wybrzeża Gdańsk oraz Kolejarza Rawicz.

 • Nielegalne nagrania ujawnione przez jeden z tygodników, w którym to szef polskiej dyplomacji obcesowo i wulgarnie wypowiada się na temat sojuszu Polski z USA, zwiększa kryzys naokoło premiera Polski. Tak przynajmniej twierdzi poniedziałkowy „Financial Times”.

 • Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE potwierdzili wczoraj w Luksemburgu, iż w najbliższy piątek, na marginesie unijnego szczytu, podpisana będzie druga część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą (dotyczy ona utworzenia strefy wolnego handlu). Tego samego dnia umowy stowarzyszeniowe z UE będą podpisywać Mołdawia i Gruzja.

 • Prezydent Ukrainy – Petro Poroszenko prosił kanclerz Niemiec – Angelę Merkel, iżby pomogła w rozwiązaniu sporu na wschodzie Ukrainy.

 • Egipski sąd skazał trzech dziennikarzy katarskiej telewizji Al-Dżazira na kary od 7 do 10 lat więzienia za wspieranie organizacji islamistycznej Bractwo Muzułmańskie (ten, z którego wywodził się obalony w ubiegłym roku prezydent – Mohammed Mursi).

 • Skradzioną dokumentację leczenia Schumachera złodzieje chcą sprzedać za 50 tys. euro. Media są przestrzegane przed tego zakupem. Taka sprzedaż/kupno to żerowanie na cudzym nieszczęściu.

 • Młoda Sudanka (i młoda matka) skazana na śmierć za zmianę religii (nigdy tej zmiany nie dokonała, albowiem wychowała ją matka chrześcijanka) ma wyjść na wolność. Tamtejszy rząd za takim rozwiązaniem! Informację o planowanym uwolnieniu kobiety podał w sobotę wieczorem w Chartumie przedstawiciel sudańskiego MSZ.

 

Translate »