Menu Zamknij

20 marca 2014 roku – na naszej ojczyźnie i poza jej granicami

 

 

Ostatnie wydarzenia:

  • Nagrodę im. Macieja Płażyńskiego przyznano w tym roku dziennikarzom z: Polski, Litwy, Kanady i… Rosji. Wyróżnieniem tym honoruje się media, które służą Polonii. Zwycięzcy zostali wyłonieni spośród 116 nominacji nadesłanych z 22 krajów. Celem przyznawania tych nagród jest zachowanie w pamięci Polaków patrona nagrody i jego działań antykomunistycznych.

  • Sąd Najwyższy utrzymał wyrok uniewinniający byłą posłankę PO Beatę Sawicką i burmistrza Helu Mirosława Wądołowskiego w słynnej sprawie korupcyjnej. Trzech sędziów oddaliło skargę kasacyjną prokuratury od prawomocnego wyroku uniewinniającego z 2013 roku.

  • Prokuratura Olsztyn-Południe i wszczęcie przez nią śledztwa w sprawie śmierci 3-letniej Leny, która w niedzielę nad ranem zmarła na posocznicę w olsztyńskim szpitalu dziecięcym. Trwa sprawdzanie czy na śmierć dziewczynki miało wpływ postępowanie lekarzy.

  • Były ksiądz Jacek S. z Legionowa został oskarżony o kilkanaście przestępstw seksualnych, w tym także wobec nieletniej. Został w środę skazany na 10 lat więzienia. O sprawie w pierwszej kolejności poinformował portal tvp.info.

  • Zespół wsparcia zwalczania cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i prowadzenie przez niego dochodzenia w sprawie zamkniętego w styczniu bieżącego roku pirackiego serwisu kinomaniak.tv. Osobom z zarzutami grozi do 8 lat więzienia. Poinformował o tym „Dziennik Gazeta Prawna”.

  • Polska wesprze reformę samorządową na Ukrainie i przeznaczy na to środki z pomocy rozwojowej. Ma wysłać tam misję ekspercką i zorganizować staże dla ukraińskich samorządowców. Do dokładniejszych ustaleń ma dojść dzisiaj w trakcie dzisiejszego spotkania z gościem z Ukrainy, którym jest Wołodymyr Hrojsman – wicepremier, minister do spraw rozwoju regionalnego i gospodarki komunalnej.

  • Według ministra w kancelarii prezydenta Polski, który komentował w TVP Info orędzie Władimira Putina, w istocie mieliśmy do czynienia z przedstawieniem. W kwestii słów skierowanych do mieszkańców Ukrainy Jaromir Sokołowski stwierdził, iż prezydent Rosji „próbował ich z jednej strony przestraszyć, a z drugiej strony przytulić”.

 

 

Inne informacje:

  • Mołdawski prezydent Nicolae Timofti ostrzegł Rosję przed aktywnością ukierunkowaną na anszlus Naddniestrza. 17 III przebywający z wizytą w Moskwie szef parlamentu Naddnestrza Michaił Burła zaapelował do Kremla o przyłączenie separatystycznego regionu, który od lat próbuje odłączyć się od Mołdawii, do Federacji Rosyjskiej. Unijni dyplomaci obawiają się, iż zabór należącego do Ukrainy półwyspu może utworzyć groźny precedens dla innych zdominowanych przez ludność rosyjskojęzyczną regionów w byłych republikach ZSRR. Przypomniał o tym wczoraj dziennik „Financial Times”. Na Łotwie czy w Estonii jest ponad 20% rosyjskojęzycznej ludności.

  • Władze zajętego przez Rosję Krymu nie wpuściły na półwysep wicepremiera Ukrainy Witalija Jaremy i ministra obrony Ihora Teniucha. Ukraińcy chcieli negocjować z Rosjanami wstrzymanie użycia broni. Powiadomiła o tym fakcie minister polityki socjalnej Ludmyła Denysowa. „Na Krymie nikt na nich nie czeka. Na Krym nikt ich nie wpuści i zaraz odprawi” – tak mówił premier Krymu Siergiej Aksjonow.

  • Ukraińscy żołnierze na Krymie mogą wstąpić do krymskiego wojska, a później do rosyjskiej armii lub „swobodnie opuścić półwysep” – oznajmił wczoraj sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow, a zacytowała go agencja Interfax.

  • Rosyjscy wojskowi zajęli sztab marynarki wojennej Ukrainy w Sewastopolu na okupowanym Krymie. Takie dane wynikają z agencji Interfax-Ukraina. Ukraińscy żołnierze nie otworzyli ognia z powodu kobiet, które odgrywały rolę żywych tarcz.

  • Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite oświadczyła wczoraj, iż aktywność Rosji widzi jako „bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa w regionie”. Podług niej należy podjąć wszelkie niezbędne kroki w celu ochrony przed zagrożeniem.

 

Translate »