Menu Zamknij

21 marca 2014 roku – w Polsce i na świecie

 

 

Ostatnie wydarzenia:

 • W gmachu Sejmu w środę zaczęli protestować rodzice z niepełnosprawnymi dziećmi. Dołączyć mają do nich kolejni z Poznania i Łodzi. Chcą obiecanej im realizacji obietnic rządu dotyczących pomocy takim rodzinom. Rodzic opiekujący się niepełnosprawnym dzieckiem musi poświęcać mu każdą chwilę i nie ma, kiedy pracować. Toteż normalnością byłaby sytuacja, gdyby otrzymywał najniższą krajową, a jego działalność na rzecz niepełnosprawnego traktowana była jako zawód.

 • Donald Tusk pomoc dla Ukraińców określił jako inwestycję w polskie bezpieczeństwo.Podkreślił, iż dziś jest ta właściwa chwila, by przezwyciężyć tragiczne karty polsko-ukraińskiej historii.

 • Ministrowie obrony Polski i Francji spotkają się dzisiaj, aby rozmawiać o Ukrainie.

 • Senat zaproponował wydłużenie okresu przedawnienia przestępstw seksualnych wobec dzieci i młodzieży oraz rozszerzoną ochronę małoletnich ofiar takich przestępstw. Ustawa ma wrócić do Sejmu.

 • Krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej ogłosił 3. edycję lokalnej Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Kandydaci mogą być zgłaszani zarówno przez organizacje społeczne, jak i instytucje czy osoby prywatne. Nagroda ta stanowi uzupełnienie ogólnopolskiej nagrody IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”.

 • Do 1 września 2014 roku organizacje pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi mogą zgłaszać projekty wraz z harmonogramem i kosztorysem do II konkursu „Zwyczajnie Aktywni”. Powiadomili o tym pomysłodawcy. Celem jest aktywizacja zawodowa osób cierpiących na te przewlekłe schorzenia. Pacjenci z całej Polski mogą się zgłaszać w biurze przy ul. Paryskiej 23a w Warszawie oraz na e-mail: konkurs@zwyczajninieaktywni.pl

 • 42. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek im. Michała Kowalskiego okrzyknęło Muzeum w Gorzowie. Zamiar konkursu to kultywowanie tradycyjnych metod wykonywania świątecznych ozdób. Oznajmił to Mirosław Pecuch z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Prace mogą być nadsyłane do 5 kwietnia 2014 roku.

 • Gen. Andrzej Błasik i załoga Tu-154M, personel pokładowy i funkcjonariusze BOR byli trzeźwi w chwili katastrofy smoleńskiej. Takie dane wynikają z opinii biegłych, której wyniki ujawniła wczoraj Naczelna Prokuratura Wojskowa.

 • Apel poparcia dla Tatarów krymskich wystosowali delegaci nadzwyczajnego kongresu Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.Lwia część członków tejże organizacji to polscy Tatarzy. Część z nich, przybywając niegdyś na polskie ziemie, mogło pozostawić na Krymie swoje rodziny.

 

 

Inne informacje:

 • W trakcie ostatnich konsultacji w ramach UE w kwestii sankcji w stosunku do Rosji najtwardsze stanowisko zajmowała Polska. Napisał tak wczoraj moskiewski dziennik „Kommiersant”, w ten sposób zapowiadając rozpoczynający się tego dnia w Brukseli dwudniowy szczyt UE. Według źródeł dziennika „Polska ma silną gospodarkę, aktywną dyplomację i skuteczny rząd”, a „autorytet Warszawy w Europie jest wysoki jak nigdy dotąd”.

 • Naród Ukrainy zapowiada, iż nigdy nie zaprzestanie walki o wyzwolenie Krymu spod rosyjskiej okupacji. Głosi to przyjęta przez Radę Najwyższą (parlament) w Kijowie Deklaracja o walce o wyzwolenie Ukrainy.

 • Prezydent USA Barack Obama zawiadomił o nowych sankcjach dla ludzi z otoczenia Władimira Putina. Podpisał dekret, który umożliwia sankcje gospodarcze w stosunku do Rosji.

 • Rosja wprowadza swoje sankcje wizowe wobec dziewięciu amerykańskich wysokich urzędników i kongresmenów. Rosyjskie MSZ zaznaczyło, iż jest to odpowiedź na sankcje USA.

 • Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła wczoraj w Bundestagu, iż bieżące napięcia z Rosją oznaczają, iż dzisiaj G8 nie istnieje.

 • Amerykański ambasador przy OBWE Daniel Baer wyraził „głęboki zawód” rozterką Rosji w sprawie wysłania na Ukrainę dodatkowych obserwatorów tej organizacji i wspomniał, iż oficjalne deklaracje Moskwy wskazywały, iż jest ona za wysłaniem misji.

 • Co najmniej 9 osób zginęło, a kilka zostało rannych w Mersin na południu Turcji. Na przejeździe kolejowym pociąg uderzył w mikrobus wiozący ludzi do pracy. Poinformowały o tym lokalne media.

 

Translate »