Menu Zamknij

22 lipca 2014 roku – w Polsce i poza naszą ojczyzną

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Pomiędzy ministerstwem pracy a ministerstwem finansów trwa uzgadnianie nowych zasad opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne osób bezrobotnych. Powiadomił o tym PAP wiceminister pracy – Jacek Męcina. Nasamprzód nowe zasady ubezpieczenie zdrowotnego bezrobotnych miały się znaleźć w pilnym projekcie tzw. pakietu kolejkowego Ministerstwa Zdrowia, jednakże w czerwcu rząd zdecydował, iż zostaną one zmienione osobno. Zaproponowane zmiany ponoć miałyby usprawnić funkcjonowanie urzędów pracy.

  • 31 filmów (także tych pokazywanych pierwszy raz w Polsce) można zobaczyć na XIV Festiwalu Skandynawskich w Darłowie (Zachodniopomorskie). Początek imprezy miał miejsce w poniedziałek. Sam festiwal będzie trwał do 27 sierpnia. W tym czasie pokazanych zostanie 20 filmów fabularnych, 7 dla dzieci i młodzieży oraz 4 dokumentalne. Reprezentowane są kinematografie: szwedzka, norweska, fińska oraz duńska. Każde państwo ma na festiwalu swój dzień. Organizatorem jest Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda, a patronat nad festiwalem sprawują: Swedish Institute, Ambasada Szwecji w Warszawie, Duński Instytut Kultury w Warszawie.

  • Zmiany w Polsce, wg Jarosława Kaczyńskiego, należy rozpocząć od Śląska. „Zwycięstwo (na Śląsku) jest tylko etapem, pierwszym krokiem do tego, by zmieniać nasz kraj” zapewniał prezes PiS na konferencji prasowej w stolicy Polski.

  • Przywódca PiS broni prof. Bogdana Chazana, który został odwołany z funkcji dyrektora szpitala. Podług J. Kaczyńskiego to przejaw wojny kulturowej przeciwko katolikom.

  • Prezydent Polski jest zdania, iż należy wskazać i napiętnować odpowiedzialnych za to, co się stało z malezyjskim samolotem MH17 nad Ukrainą. Ujął w słowa swoje poruszenie „falą przemocy”, która ma miejsce w sąsiedztwie z Polską. Wczoraj spotkał się z polskimi dyplomatami, którzy przyjechali do Warszawy na coroczną naradę ambasadorów.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Ukraiński rząd gotowy do przetransportowania ciała ofiar z MH17 do Amsterdamu. Zakomunikowało tym wczoraj premier Ukrainy – Arsenij Jaceniuk na konferencji prasowej w stolicy.

  • Reprezentanci Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) przyjechali do Kijowa, iżby wziąć udział w wyjaśnianiu okoliczności czwartkowego tragicznego wydarzenia na wschodzie Ukrainy. Informację podała wczoraj agencja Interfax-Ukraina. Delegacja składa się z 3 ekspertów.

  • Do 11 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wypadku, do jakiego doszło w nocy z piątku na sobotę pod Dreznem. Wg funkcjonariusza drezdeńskiej policji zmarłym jest ostatni pasażer polskiego minibusa.

  • Łotewskie władze wpisały dane trzech piosenkarzy na czarną listę obywateli Rosji. Nie mają oni prawa wjazdu na terytorium republiki. Poinformował o tym szef łotewskiej dyplomacji – Edgars Rinkevičs. Łotewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, iż zakaz dotyczy tych wykonawców, którzy ochoczo poparli zagarnięcie Krymu przez Rosję i atakowanie Ukrainy.

  • Izraelskie wojsko ostrzelało szpital w Strefie Gazy. Podług rzecznika palestyńskich służb ratowniczych 5 ludzi straciło życia, a 15 zostało rannych. Najpierw obfitość rakiet poleciała ze strony Strefy Gazy w stronę Izraela (nikomu nic się nie stało), później pocisk izraelskiego czołgu trafił w 3. piętro budynku (tu już są ofiary). Od początku sporu w Strefie Gazy zginęło 508 Palestyńczyków i 18 Izraelczyków.

 

Translate »