Menu Zamknij

22 maja 2014 roku – człowiek w Polsce, człowiek na świecie

Ostatnie wieści z kraju:

 • Dalkia we wtorek o godzinie siódmej rano odłączyła zadłużonej spółdzielni „Śródmieście” ciepłą wodę. Mieszkańcy pozbawieni tej wody, chociaż za nią uiszczali opłaty, zirytowani udali się na spotkanie rady nadzorczej, która miała wybrać nowy zarząd, ale doszło do awantury i w rezultacie interweniowali policjanci. Ludzie płacą jeden z najwyższych czynszy w mieście. Uiszczali opłaty za wszystko, za co powinni. Nie dziwota więc, że chcą wiedzieć, gdzie są ich pieniądze, a ginęły w spółdzielni. Mediacją między zadłużoną spółdzielnią i zarządem dostawcy podjęła się prezydent Łodzi – Hanna Zdanowska. Zaaranżowała w Urzędzie Miasta spotkanie, a także środowe o godz. 18.30 w szkole podstawowej nr 46 z mieszkańcami spółdzielni, by omówić realne sposoby rozwiązania tej sytuacji. Spółdzielnia może mieć długi aż na kilkadziesiąt milionów złotych. W samej Dalkii dług wynosi ponoć 4,5 miliona złotych. Konta spółdzielni są zablokowane przez komornika. W listopadzie ubiegłego roku policja zatrzymała prezesa „Śródmieścia” – Krzysztofa D. pod zarzutem przekroczenia uprawnień i spowodowania strat w majątku spółdzielni. W 2009 roku spółdzielnia zakupiła od miasta kilka działek z bonifikatą (98-procentową). Udzielono takowej pod warunkiem, iż będą one służyć spółdzielni, czyli zbudowane zostaną tam np. place zabaw, drogi, bloki bądź po prostu skwery, ogródki. Jednakże te atrakcyjne grunty w samym centrum miasta zostały sprzedane przez zarząd spółdzielni developerom po cenach rynkowych. Tutaj pokrzywdzoną stroną jest Urząd Miasta Łodzi. Spółdzielnia może nawet być winna miastu 6 mln zł. Teraz niektórzy mieszkańcy związani ze „Śródmieściem” zastanawiają się czy nie przyjdzie spółdzielnię postawić w stan upadłości i może wyodrębniać wspólnoty mieszkaniowe. Jednakże może to być niemożliwe, chociażby przez nieuregulowany stosunek prawny działek. Zastanawiające jest tylko jedno. A mianowicie poniektórzy mieszkańcy twierdzą, iż próbowali mówić o tym głośno w łódzkich mediach, acz bezowocnie. Nikomu nie zależało, aby prawda o zarządzie wypłynęła dalej. Podobno i wybory zarządu nie przebiegały w porządku. Wielu łodzian zaczyna zadawać sobie pytanie, czy aby nie lepiej przeprowadzić i u swojej spółdzielni mieszkaniowej kontrolę?

 • Około 25% uczniów ma problem z nadwagą lub otyłością – szacuje Urząd Miasta w Częstochowie, który m.in. wspólnie z sanepidem zainaugurował wczoraj program upowszechniający zasady zdrowego odżywiania. Przewiduje on także naukę przyrządzania kanapek. Zatem mowa o praktyce i teorii. Przypominamy, iż zdrowe odżywianie to spożywanie przede wszystkim zboża (w tym ciemnego chleba), kaszy gryczanej, makaronu, ryżu, później warzyw, nieco mniej owoców, jeszcze rzadziej serów i jogurtów, jaj, ryb, orzechów, ziarenek słonecznika, oliwek i mięsa. Ponadto, jeśli już musimy smażyć, warto zwykły olej zastąpić oliwą z oliwek. Lepiej jednak gotować, używać sposobu na parze, ewentualnie piec. Należy pamiętać, iż w samych produktach, np. makaronie już występują cukry, zatem ograniczanie spożywania ich do np. raz, dwa razy w tygodniu to dobry pomysł. Sól winniśmy używać jeszcze rzadziej, np. dlatego, że zatrzymuje wodę w organizmie. Napoje są również w pokarmach, np. owocach. Pić powinniśmy ok. 2 litrów dziennie. Spożywanie i nawodnienie jednak zależne jest od wieku i aktywności oraz od różnych wskazań i przeciwwskazań zdrowotnych, zatem to, co je i pije (dotyczy także ilości) znajomy naszego dziecka nie oznacza, iż tym samym powinna się karmić nasza pociecha. W internecie dostępna jest piramida żywieniowa, można też znaleźć informacje na temat nawodnienia. Najlepiej jednak udać się do dietetyka, być może nawet nie skończy się na jednym, co nie powinno nas zniechęcać, gdy mowa o jednej z najistotniejszych spraw nas dotyczących.

 • Ponad 70 (zazwyczaj czarno-białych) rysunków autorstwa świadka bitwy pod Monte Cassino – Zygmunta Turkiewicza, które tworzą graficzny reportaż z udziału Polaków w kampanii włoskiej, na wystawie otwartej w Senacie.

 • Do 8 lat więzienia grozi 3 ludziom oskarżanym przez poznańską prokuraturę apelacyjną o oszustwa i poświadczenie nieprawdy nawiązując do budowy Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Akt oskarżenia obejmuje jeszcze jedną osobę. Proceder miał miejsce od 2009 do 2012 roku.

 • Pijana ordynator oddziału niemowlęcego gdańskiego szpitala! Przyjmowała ona maleńkich pacjentów we własnym domu. Zatrzymano ją dzięki rodzicom, którzy zgłosili jej stan. 46-letnia kobieta ledwo trzymała się na nogach. Alkomat wykazał prawie 2,5 promila alkoholu.

 • 5 czerwca stołeczny sąd ma zdecydować czy dopuścić prawnie pozew zbiorowy 18 poszkodowanych przez Amber Gold przeciw Skarbowi Państwa. Oczywiście Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa chce odrzucenia tego pozwu.

 • Poziom Wisły w Warszawie coraz mniejszy.

 • Rekomendacje KE dotyczące zmniejszenia zależności energetycznej UE są prawie zbieżne z polskimi pomysłami tyczącymi się unii energetycznej. Tak przynajmniej jest zdaniem premiera Donalda Tuska.

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Największy w internecie serwis aukcyjny eBay powiadomił, iż stał się obiektem ataku hakerów na przełomie lutego i marca. Wykradli oni adresy e-mailowe oraz daty urodzenia i niektóre inne dane ze sporej liczby kont użytkowników. Teraz eBay prosi użytkowników o zmianę hasła. Pamiętajmy, iż nasze dane w sieci nie są bezpieczne!

 • Społem rosyjski Gazprom i chiński CNPC wczoraj w Szanghaju podpisały kontrakt na dostawę gazu z Rosji do Chin. Poinformowała o tym agencja Interfax. Podług rosyjskiej agencji umowa dotyczy dostaw 38 mld metrów sześc. na rok przez 30 lat. Kontrakt był podpisywany w obecności Władimira Putina i Xi Jinpinga.

 • Adam „Nergal” Darski oraz muzycy z jego zespołu (Behemoth) muszą zapłacić grzywnę (2 tys. rubli, czyli plus minus 190 zł) i jak najszybciej opuścić terytorium Federacji Rosyjskiej. Tak nakazał im sąd w Jekaterynburgu. Nim jednak sprawą zajął się sąd, zatrzymała ich tuż przed koncertem Federalna Służba Migracyjna. Stwierdzono, iż Polacy nie mieli odpowiednich wiz, ażeby koncertować na terenie Rosji. Spędzili noc w areszcie.

 • Dziewięć osób zginęło, a około 20 jest rannych przez nocne starcia sił ukraińskich z nielegalnymi ugrupowaniami zbrojnymi w obwodzie donieckim i ługańskim (wschód Ukrainy).

 • Przywódca samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej – Wałerij Bołotow podpisał dekret o wprowadzeniu stanu wojennego i ogłosił mobilizację. Informacja podana przez agencję Interfax-Zapad.

 • W UE rozpoczynają się wybory do PE. Pierwszymi głosującymi będą obywatele Holandii i Wielkiej Brytanii. W Anglii odbywają się takoż częściowe wybory lokalne. Większość państw UE przeprowadzi eurowybory w niedzielę, w tym Polska.

 • W Stanach Zjednoczonych odnalazła się kobieta porwana 10 lat temu. Przetrzymywał ją były partner jej matki, który po porwaniu zmusił ją do ślubu. Miała wtenczas jedynie 15 lat. Porywacz podawał fałszywe dane osobowe dziewczyny i często zmieniał miejsce zamieszkania. W 2012 roku urodziła dziecko. Ostatecznie kobiecie udało się uciec, gdy odnalazła siostrę na jednym z portali społecznościowych.

 

Translate »