Ostatnie wieści z kraju:
-
Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego – Paweł Wojtunik oświadczył, iż nie ma żadnych wątpliwości w kwestii zgodności z prawem działań podległych mu funkcjonariuszy w trakcie przeszukiwań w pomieszczeniach szefa klubu PSL – Jana Burego. Prokurator generalny – Andrzej Seremet na piątkowym posiedzeniu Sejmu ma udzielić posłom informacji na temat przeszukań u posła Burego.
-
Ks. Lemański podporządkował się kurii.
-
Tragedia w miejscowości Podgórz (woj. wielkopolskie). Dziewczynę w wieku 17 lat wciągnęła maszyna rolnicza (maszyna służąca do prasowania słomy). Nastolatka samodzielnie prowadziła gospodarstwo, albowiem rok temu zginął jej ojciec, a matka odeszła. Niestety, przez to zdarzenie lekarz, który przybył na miejsce, stwierdził zgon. Opiekowała się nią babcia.
-
Małgorzata Fuszara zastępuje pełnomocniczkę rządu do spraw równego traktowania – Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, która odeszła, gdyż objęła mandat w PE. Warto wiedzieć, iż imć M. Fuszara to prawniczka i socjolog specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących polityki, gender studies oraz mniejszości etnicznych, kulturowych, społecznych i prawa. Ma ona realizować politykę Rady Ministrów w ramach równego traktowania, zapobiegania dyskryminacji ze względu na: płeć, pochodzenie etniczne, rasę, narodowość itd.
-
W Sejmie zorganizowana przez wicemarszałek Wandę Nowicką debata p. „Klauzula sumienia a prawa pacjenta – obowiązki instytucji politycznych”. W dyspucie mają brać dział eksperci z dziedziny: prawa, medycyny, etyki i praw człowieka. Zarzewiem dyskusji była publikacja „Wprost”, która ukazała historię młodej kobiety, której to dyrektor Szpitala Św. Rodziny – Bogdan Chazan odmówił wykonania aborcji, choć wiedział o ewidentnych wadach płodu, i powołał się na klauzulę sumienia.
Ostatnie wieści z zagranicy:
-
Szef polskiej dyplomacji – Radosław Sikorski oszacował wczoraj w Brukseli, iż Unia Europejska winna jest wdrożenia decyzji w kwestii zaostrzenia sankcji w związku z kryzysem ukraińskim, gdyż Rosja nie powstrzymała dostaw broni na wschodnią Ukrainę. Na razie jednak kunktatorstwo UE nie świadczy o niej najlepiej.
-
Pociąg z wagonami chłodniczymi wiozącymi ciała ofiar, które znajdowały się w samolocie pasażerskim MH17, przybył wczoraj o ok. godz. 11 do Charkowa (wschód Ukrainy).
-
Brytyjski rząd obwołał w poniedziałek nowe zasady działania systemu prywatnych ubezpieczeń emerytalnych, które dają ubezpieczonym większe pole manewru w rozporządzaniu własnym kapitałem.
-
„Zatrudnij się” – to nowy, na razie największy w Hiszpanii portal internetowy dla bezrobotnych, który powstał za sprawą Ministerstwa Pracy we współpracy z hiszpańskimi regionami. W pierwszy tydzień swojej działalności strona ta zamieściła już 23 tysiące ofert pracy dla 85 tysięcy osób bez pracy. Symultanicznie tworzy się tam „bank CV bezrobotnych” (swoją drogą, jeśli nie podzielisz się tam swoimi danymi, to nie otrzymasz pracy). W Hiszpanii 4,5 mln osób jest bez pracy. Najwięcej bezrobotnych jest wśród ludzi młodych (zwykle poniżej 25. roku życia, albowiem to ponad 47% wszystkich Hiszpanów bez pracy).
-
Obrzezani mężczyźni, którzy są świadomi ryzyka związanego z HIV, częściej obstają za bezpiecznym seksem. Zatem fałszywa jest hipoteza (wysuwana przez poniektórych ekspertów), iż obrzezani są przekonani o swojej odporności na HIV. Dane te wynikają z badania przedstawionego w Melbourne na światowej konferencji na temat AIDS przez naukowców z Ameryki (Uniwersytetu Illinois w Chicago). W badaniu brało udział 3 tysięcy mężczyzn w wielu 18-35 lat, którzy zamieszkują prowincje Nyanza w Kenii.
-
Wczoraj 1. urodziny księcia George’a of Cambridge.
-
Mer Moskwy – Siergiej Sobianin zwolnił we wtorek szefa stołecznego metra – Iwana Biesiedina po wypadku, w którym zginęły 22 osoby – powiadomiło biuro mera. Wskutek wykolejenia się pociągu 15 lipca w godzinach porannego szczytu rannych zostało ponad 150 ludzi. I. Biesiedin zarządzał metrem od lutego 2011 roku. Teraz na jego miejscu jest Dmitrij Piegow, który dotąd stał na czele dyrekcji jednego z działów Rosyjskich Kolei Żelaznych.