Ostatnie wydarzenia:
-
Premier D. Tusk i szef MON T. Siemoniak w Gdyni oraz podpisanie przez nich umowy na dostawę trzech niszczycieli min, a także na ukończenie prac nad okrętem patrolowym. Premier Polski stwierdził, iż „zamyka to okres niepewności co do przyszłości Marynarki Wojennej.
-
Reformy rządzących, które są dość dobrze oceniane to m.in.: wydłużenie urlopu macierzyńskiego, refundacja in vitro, likwidacja Funduszu Kościelnego i zastąpienie go odpisem podatkowym oraz deregulacja zawodów. Wśród pejoratywnie ocenianych reform są: podwyższenie wieku emerytalnego, zmiany w OFE, obniżenie wieku rozpoczynania nauki szkolnej. Takie dane wynikają z sondażu Homo Homini. Badania przeprowadzano przez dwa wrześniowe dni. Zbadano 1100 dorosłych obywateli.
-
Grupa Gowina zajęta przygotowywaniem programu. Do współpracy Gowin zaprasza m.in. dr. Konstantego Radziwiłła, a na konferencji zaznaczył, iż „logika polskiej polityki powinna zostać odwrócona”.
-
Dzisiaj odbędzie się sekcja 3-miesięcznej Nadii. Zatrzymano rodziców, czyli 19-letnią matkę i 26-letniego ojca dziecka. Oboje byli trzeźwi.
-
Rząd zajmie się także projektem założeń do nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych i o działalności leczniczej.
-
Pogrzeb kolarza szosowego, który był mistrzem świata w drużynie i medalistą olimpijskim – Stanisława Szozdy będzie miał miejsce w sobotę we Wrocławiu. Spocznie on w Alei Zasłużonych, obok innego mistrza świata – Janusza Kierzkowskiego.
-
Dzisiaj dowiemy się, kim są laureaci Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Wśród nominowanych do nagrody są: pianista Janusz Olejniczak, pisarz Krzysztof Varga, malarz Leon Tarasewicz oraz reżyser teatralny Michał Zadara. Wiadomo, iż na Zamku Królewskim nagrodę specjalną za całokształt otrzyma tłumaczka literatury francuskiej, angielskiej i poetka – Julia Hartwig.
- Przychody Stadionu Narodowego o 3 mln zł większe niż zakładano.
- Policjant z Lubania wypisywał mandaty niewinnym ludziom. Wykorzystywał dane osobowe ludzi, którzy wcześniej już były ukarane mandatami i wypisywał kolejne, jednakże już bez ich świadomości. Za to niezwykłe „zaangażowanie” otrzymał nawet nagrodę. Teraz, gdy sprawa wyszła na jaw, stanie przed sądem. Jego proces rozpocznie się 14 października tego roku. Mieszkańcy samego Lubania zakwestionowali 80 z 280 mandatów, które wypisał ten funkcjonariusz. Część podpisów została po prostu sfałszowana. Czy jednak zmieni to fakt, iż istnieje możliwość fałszowania przez policjantów podpisów w jednostkowych przypadkach, zwłaszcza podpisy tych osób, które mieszkają daleko od miejscowości nieuczciwego funkcjonariusza? Gdyby przecież nie 80 osób, a tylko pięć zakwestionowało mandaty i ludzie ci byliby nie z tego samego miasta, to zapewne nikt nie zechciałby im uwierzyć. Zapewne musieliby wytoczyć policji proces o fałszerstwo, a taki nie dość, że długo trwa, to jeszcze istnieje szansa przegranej nawet, gdy prawda leży po ich stronie.
Inne informacje:
-
W Nairobi wciąż padały strzały. 10 osób zatrzymanych. Zakładnicy uwolnieni.
-
Obama chce wesprzeć Kenię i obiecuje pomoc po tej „strasznej tragedii”.
-
Prezydent Polski oświadczył, iż Polska ma pewne zastrzeżenia w kwestii nieaktywności Rady Bezpieczeństwa ONZ co do Syrii.
-
Jedna z członkiń rosyjskiej grupy punkrockowej Pussy Riot Nadieżda Tołokonnikowa oświadczyła wczoraj, iż będzie głodować w proteście przeciwko groźbom, jakie pod jej adresem kierują inne więźniarki, a nawet sami funkcjonariusze kolonii karnej oraz ciężkim warunkom pracy w kolonii karnej.
-
Czesi zgłosili do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej dzieło Agnieszki Holland „Gorejący krzew”. Oczywiście polska reżyserka zrealizowała go całkowicie w Czechach.
-
Skazany w Chinach a dożywocie polityk – Bo Xilai – niegdyś wysoki rangą urzędnik zamieszka w więzieniu specjalnie stworzonym dla takich ludzi. Miejsce to przypomina bardziej hotel niż więzienie. Tak przynajmniej uważa Qincheng, który spędził tam siedem lat. Są tam i lepsze łóżka, i własne łazienki, i smaczniejsze posiłki.
-
Kto wygra w starciu gigantów? W Italii ma miejsce pojedynek, a stawką jest tytuł dobroczyńcy. Po jednej stronie jest Giorgio Armani, czyli tzw. król mody, a po drugiej Diego Della Valle – właściciel luksusowej marki. Ten drugi włożył już 25 mln euro na remont Koloseum. Teraz pałeczkę odbił do Armaniego, żeby ten spróbował odrestaurować zbudowany w XV wieku zamek Sforzów w Mediolanie (nieprzeciętny zabytek w tamtym mieście). Castello Sforzesco to siedziba paru muzeów i kolekcji arcydzieł sztuki. Czy Armaniemu uda się tego dokonać?
-
Większość Niemców chciałoby utworzenia koalicji chadeków (CDU i CSU) z… SPD. Badanie to opublikowała wczoraj telewizja publiczna ARD.
-
Karamba Diaby z SPD został pierwszym czarnoskórym członkiem niemieckiego parlamentu. Reprezentuje on miasto Halle. Przyszedł na świat w Senegalu. Do dawnego NRD przyjechał na studia i już tam został. Dzisiaj ma 52 lata i jest doktorem chemii. Chciałby, aby media zwracały większą uwagę na jego program, niż na kolor skóry.
Pogoda: Deszcz możliwy na północnym wschodzie i południowym zachodzie. O 9. rano około 10 st. C. Od 11.00 do 16.00 około 13-16 st. C. Później temperatura będzie coraz niższa. O 19.00 termometr wskaże około 12 st. C. O 22.00 około 10 st. C. A o północy około 8 st. C. Prędkość wiatru: 18-25 km/h. Kierunek wiatru: północno-zachodni. Wilgotność: 50-85%. Ciśnienie atmosferyczne: 1010 hPa → 1015 hPa.