Menu Zamknij

23 września początkiem jesiennych zmagań w przyrodzie

Tekst: notatki ucznia kl. IV SP

 

   Kiedy rozpoczyna się każda z pór roku? Czy położenie Słońca zależy tylko od pory dnia? Nie. Zależnie od pory roku zmieniają się miejsca wschodu oraz zachodu Słońca i wysokość jego górowania.

 

 

 

  Jesień zaczyna się 23 września. Słońce wschodzi dokładnie na wschodzie i zachodzi dokładnie na zachodzie.

 Jesienne słońce

 

   Pierwszy dzień jesieni to równonoc jesienna, gdyż dzień trwa tyle, co noc, czyli 12 godzin. To spokojny okres roku. Niedługo po początku roku szkolnego temperatura powietrza staje się niższa, gdyż jesień charakteryzuje się stopniowym spadkiem temperatury. Oczywiście dni są jeszcze ciepłe, a nawet zdarzają się upały, acz trwa to krótko. Noce są chłodne. Później nawet w ciągu dnia rzadko termometr pokazuje 10 st. C. Nocą są przymrozki, czyli mowa tutaj o nocnych spadkach temperatury przy gruncie (ziemi) poniżej 0 st. C. przy dodatniej temperaturze za dnia. W dodatku odczucie chłodu spotęgowane jest przez silniej wiejący wiatr.

 

   Na przełomie września i października mamy ZŁOTĄ POLSKĄ JESIEŃ. To czas jeszcze dość ciepły i słoneczny, a liście drzew są różnobarwne. Później pogoda nie jest taka łaskawa. Zachmurzenie najczęściej jest coraz większe, pada deszcz lub nawet śnieg. Występują mgły i szron, czyli lodowe kryształki powstające z pary wodnej, a osadzającej się na niskich obiektach, na chłodnych powierzchniach, np. na trawie. Warto nie zapominać, iż już zwykle pod koniec listopada temperatura w dzień spada poniżej 0 st. C.

 

   Jesień to też czas na przygotowania. Ptaki na południu odlatują. W lasach zbierane są grzyby. Przemieszczają się klucze gęsi i kaczki. Przybywają goście z północy na zimowy odpoczynek. Owoce niektórych krzewów, które nie opadają, są pożywieniem dla takich ptaków jak jemiołuszki. Gryzonie, np. wiewiórki gromadzą zapasy. Jeże i borsuki gromadzą zapasy w postaci tłuszczu pod skórą.

Przygotowania jesienne

 

 

   Reasumując, w zależności od pory roku Słońce wschodzi i zachodzi w różnych miejscach na widnokręgu. Zmienia się też wysokość Słońca nad horyzontem i to jak długo trwa noc i dzień. Jesień to chłodniejsza pora roku przygotowująca świat przyrody do zimy, która na dobre zazwyczaj rozpoczyna się 22 grudnia. Jesienne dni są coraz krótsze, a noce coraz dłuższe.

Translate »