Menu Zamknij

23 września 2013 roku – jesień wita!

 

Ostatnie wydarzenia:

 • Polski wiceminister spraw zagranicznych – Bogusław Winid w niedzielnym oświadczeniu napisał, iż Polska z wielkim bólem przyjęła informację ataku terrorystycznym na centrum handlowe w Nairobi.

 • Dwa tygodnie trwać będzie rozpoczynająca się dzisiaj w stolicy konferencja OBWE, która dotyczy spraw respektowania praw człowieka, choćby wolność słowa i mediów oraz prawa do informacji. Czy dzisiaj mamy wolność? Wystarczy przypomnieć sobie film „Banany” i „Banany. Ciąg dalszy”. Część druga wspaniale opisuje zmagania reżysera i producenta „Bananów” z problemami, których przyczyną był duży koncern. Jak zachowały się media w XXI wieku? Warto obejrzeć.

 • Długie owacje na stojąco zakończyły występ Krystiana Zimermana w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ten wybitny pianista wykonał koncert, który przygotował dla niego Witold Lutosławski. Muzykowi towarzyszyła przede wszystkim Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kasprzaka. Zagrała również III Symfonia Lutosławskiego.

 • W piątkowy wieczór napastnik – Piotr O. wdarł się do mieszkania w Zielonej Górze i groził nożem domownikom. Otrzymał już zarzuty pozbawienia wolności ze szczególnym udręczeniem, naruszenia spokoju domowego oraz nietykalności cielesnej. Co zrobił? Najpierw szarpał za klamki mieszkań, a kiedy trafił na otwarte drzwi, właścicielka próbowała go wypchnąć, a kiedy nie udało się, zawołała męża na pomoc. Wtedy miała miejsce szamotanina, podczas której intruz chwycił za noże i zaczął grozić. Kiedy policja przybyła na miejsce, właścicielka została wyprowadzona. Napastnik jednak zamknął się w pokoju z 6-letnim synem domowników. Rozpoczęły się więc negocjacje, które trwały parę godzin i nie przyniosły wymiernych rezultatów. Około północy wkroczyli antyterroryści. Sforsowali oni drzwi i obezwładnili mężczyznę. Grozi mu teraz do 15 lat więzienia.

 • 4-latka, która zatruła się grzybami (muchomor sromotnikowy), jest już po przeszczepie wątroby. Operacja trwała od północy do 9 godzin w Centrum Zdrowia Dziecka. Rzeczniczka szpitala – Joanna Komolka poinformowała, iż operacja przebiegła „bez niespodziewanych komplikacji”. Od czasu, gdy dziewczynka trafiła do szpitala, utrzymywana była w śpiączce. Jedynym ratunkiem dla niej był przeszczep wątroby, choć pamiętajmy, że to nie oznacza jeszcze dobrego finału tej sprawy. Nie warto dawać grzybów ani dzieciom, ani starszym ludziom, gdyż młode i starsze organizmy gorzej radzą sobie z nimi, a kiedy jeszcze wchodzi w grę grzyb trujący…

 • Jastrzębie-Zdrój i 4 śmiertelne ofiary pożogi. Wszystkie te osoby były dorosłe. Rano wybuchł pożar w budynku wielorodzinnym przy ulicy Stodoły. Strażacy otrzymali zawiadomienie po godzinie 6. Na miejsce przybyły 4 jednostki straży. Paliło się jedno pomieszczenie na parterze. Przyczyny tragedii są badane.

 • Transmisja wielkiego testu wiedzy o polskim filmie o 20.20 (stacja TVP1).

 

 

Inne informacje:

 • W Nairobi lwia część zakładników jest już wolna. Do ataku przyznała się somalijska radykalna milicja islamska Al-Szabab. Sprawcy domagają się wycofania kenijskiej armii.

 • Angela Merkel po raz trzeci z rzędu kanclerzem. Światowa prasa gratuluje jej wygranej w wyborach.

 • W Italii wznowiono proces F. Schettino – kapitana statku Costa Concordia.

 • W Chinach co najmniej 20 ofiar uderzenia tajfunu Usagi. Cyklon ten spowodował chaos w komunikacji. Unieruchomiona została kolej, a także statki i samoloty na tym obszarze.

 • Nagroda Emmy dla „Breaking Bad” – najlepszego serialu dramatycznego oraz dla „Modern Family” za najlepszą komedię.

 

 

Pogoda: Zachmurzenie umiarkowane, możliwe deszcze. Od 10.00 – 12.00 ok. 14 st. C. Później 15-16 st. C. Od 18.00 już tylko 13-14 st. C. O godz. 21.00 termometr będzie wskazywał około 12 st. C. A o północy o stopień mniej. Prędkość wiatru: 22-25 km/h. Kierunek wiatru: północny-zachód. Wilgotność: 70-100%. Ciśnienie: 1010 hPa.

Translate »