Menu Zamknij

25 czerwca 2014 roku – Polska w świecie i to, co wokół nas

Ostatnie wieści z kraju:

  • Dwudniowa oficjalna wizyta w naszym kraju ( rozpoczęta wczoraj) niderlandzkiej pary królewskiej (król Wilhelm Aleksander i królowa Maxima). Goście odwiedzają stolicę Polski oraz Poznań. Dzisiaj para weźmie udział w otwarciu polsko-holenderskiego forum gospodarczego na Stadionie Narodowym. W Starej Pomarańczarni zostanie wydany lunch przez króla i królową Holandii na cześć pp. Komorowskich. We wtorek prezydent Bronisław Komorowski rzekł, iż dostrzega „istotny element wspólnego myślenia i działania Polski i Holandii w ramach UE i NATO, także w trakcie trwającego kryzysu w relacjach ukraińsko-rosyjskich”.

  • Pendolino – włoski szybki pociąg charakteryzuje się ładnym, acz długim przodem. W trakcie prób w stolicy Polski pociąg (nosem) zahaczył o słup na Dworcu Centralnym i o urządzenia znajdujące się przy torach. Taką informację podał „Dziennik Gazeta Prawna”. Zatem nie wiadomo czy oficjalny wyjazd na tory dwudziestu składów, który ma się odbyć w grudniu, dojdzie do skutku.

  • Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało w internecie 2. część bezpłatnego podręcznika dla pierwszoklasistów „Nasz elementarz”(http://naszelementarz.men.gov.pl/). Konsultacje społeczne mają trwać do imienin lipca (do 07.07.2014 roku). Powiadomił o tym resort edukacji na swojej stronie internetowej. Jak w przypadku 1. części każdy zainteresowany może przesłać własne zdanie, wypełniając formularz elektroniczny umieszczony na stronie resortu. Pierwszą część podręcznika pierwszoklasiści mają używać przez pierwsze trzy miesiące (wrzesień, październik, listopad), a z drugiej części mają korzystać przez zimę (grudzień, styczeń, luty).

  • W częstochowskim sądzie akt oskarżenie dotyczący śmiertelnego pobicia trzymiesięcznego chłopczyka, do którego doszło w marcu 2013 roku. Odpowie za to ojciec niemowlęcia – Tomasz M. Na ławie oskarżonych znajdzie się też matka, którą oskarża się o np. znęcanie się nad dziećmi.

  • Wczorajsze ranne (godz. 5.25) zderzenie trzech pojazdów na drodze krajowej nr 8 w miejscowości Marki (Mazowieckie). Cztery osoby ranne. Kierowca samochodu osobowego zaczął nagle hamować na czerwonym świetle, toteż kierowca autobusu jadącego za nim najechał na jego tył. W następnej kolejności TIR (można też zapisać małymi literami, czyli „tir” http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=14035) wjechał w tylną część autobusu. Oba pasy jezdni w stronę stolicy były zablokowane.

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Sudanka skazana w swoim kraju na śmierć, którą niedawno uwolniono, ponownie zatrzymano. Miało to miejsce na lotnisku w Chartumie, kiedy to chciała opuścić Sudan. Zatrzymanym jest też jej mąż (chrześcijanin) oraz dzieci. Przypominamy, iż uwieziona w maju za rzekomą zmianę wiary (chrześcijanką jest od dziecka, gdyż wychowywała ją matka chrześcijanka, ojciec zaś, po którym zgodnie z islamskim prawem winna dziedziczyć wyznanie, porzucił ją, kiedy ta była mała) w zaawansowanej ciąży urodziła w wiezieniu swoje drugie dziecko. Została skazana na śmierć i wymierzono jej karę chłosty za cudzołóstwo, albowiem podług szariatu muzułmanka nie może wyjść za chrześcijanina. Ostatnio sąd kasacyjny anulował wyrok śmierci i zdecydował o jej uwolnieniu. Jej historia wstrząsnęła ludźmi na świecie. Teraz ponownie klaruje się wielka niewiadoma.

  • Szefowej francuskiego Frontu Narodowego (Marine Le Pen) nie udało się utworzenie frakcji w PE. Brakowało jej europosłów z dwóch państw UE (potrzeba minimum 25 posłów z co najmniej 7 krajów UE). Klapą ukończyły się rozmowy prowadzone przez Janusza Korwin-Mikkego i na razie europosłowie Nowej Prawicy pozostaną niezrzeszeni.

  • Brytyjskie gazety rozlegle relacjonują opublikowaną przez polski tygodnik rozmowę Radosława Sikorskiego z Jackiem Rostowskim. Oczywiście skupiają się na opiniach dotyczących stosunków Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Zaznaczają też, że szef polskiej dyplomacji był zwrócony przeciwko Davidowi Cameronowi. Na przykład „Guardian” napisał, iż Radosław Sikorski posługując się wulgaryzmami, ośmieszył „głupią propagandę” brytyjskiego premiera mającą uspokoić eurosceptyków. Mowa o propozycji Davida Camerona skasowania zapomogi rodzinnej wypłacanej imigrantom, jeżeli ich dzieci nie zamieszkują z nimi.

  • Frankfurter Allgemeine Zeitung” uważa, iż rząd Donalda Tuska słusznie traktuje aferę podsłuchową jak atak na polskie państwo. Zdaniem niemieckiego dziennika narodowo-konserwatywna opozycja intryguje, nie rozumiejąc przy tym polskiej racji stanu. Sednem skandalu nie jest to, co mówili członkowie rządu i w jaki sposób, ale to, iż byli podsłuchiwani. W prywatnych rozmowach można marzyć i planować rzeczy nierealne, ale nie powinny one dotrzeć do opinii publicznej. Politycy to też ludzie i również mogą domagać się, aby ich prywatne rozmowy pozostały sprawą prywatną. „FAZ” ubolewa, iż Polska jako państwo frontowe w trakcie jednego z najbardziej groźnych kryzysów międzynarodowych w Europie od dziesięcioleci będzie teraz zajęta swoimi sprawami.

  • USA i Polskę łączy silny sojusz, który opiera się na skojarzonych wartościach. Twierdzi tak rzeczniczka Departamentu Stanu Marie Harf, pytana o ostatnio ujawnione przez polski tygodnik nagrania z wypowiedzią szefa MSZ – Radosława Sikorskiego.

 

Translate »