Ostatnie wieści z kraju:
-
Polacy w szoku! Polska ukarana za naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Mowa o amerykańskich więzieniach na polskim terenie. Rodacy dotąd wierzyli w to, iż one nie miały w Polsce miejsca. Niedawno jeszcze ówczesny premier – Leszek Miller oraz ówczesny prezydent Polski – Aleksander Kwaśniewski zarzekali się, że takich więzień nie było. Przyznano jedynie, iż wynajmowano ziemię Stanom Zjednoczonym. Nikt nie przygotował Polaków na to, co stwierdzili sędziowie, według których Polska wiedziała o celach i specyfice aktywności CIA. Nasz kraj zabezpieczał samą bazę w Starych Kiejtutach! Zarzucono również prowadzenie nieskutecznego śledztwa w sprawie tychże więzień. Dodatkowo wielu polskich obywateli drażni fakt, że ukarano cały naród (Polskę), nie zaś osoby, które wówczas były u władzy i odpowiadały za to, co dzieje się na obszarze kraju. A przecież władze w Warszawie (miało to miejsce za SLD) są też winne temu, iż nie zapobiegły w swojej ojczyźnie torturom i nieludzkim zachowaniom.W TVP Info wyrok trybunału w Strasburgu komentował były członek komisji PE do spraw tajnych ośrodków CIA w Europie – Józef Pinior. Rzekł on, iż najistotniejsze jest to, iż „zwyciężyły rządy prawa”. Mówił on również, iż jest to w pewnym sensie „przestroga dla instytucji państwowych”. Podług niego należy doprowadzić do sytuacji, w której instytucje demokratyczne w Polsce zaczną sprawować faktyczną kontrolę nad zakresem związanym z działalnością służb. Ponadto ten wyrok będzie miał nieprzyjemne pokłosie zarówno polityczne, jak i wizerunkowe. W porównaniu z takim ciosem nawet wysoka kara finansowa jest niczym. Obaj skarżący mają uzyskać odszkodowanie od polskiego rządu po 100 tysięcy euro, a Abu Zubajda również 30 tysięcy euro za koszty i wydatki związane ze sprawą. I kto za to zapłaci? Cały naród, nie zaś jednostki, które odpowiadały za te nieczłowiecze działania. Mikołaj Pietrzyk – adwokat jednego ze skarżących (Saudajczyka Abd al-Rahima al-Nasziriego) uznał ten wyrok za druzgocący dla polskich władz.
-
„Szanuję wyroki niezawisłych sądów, ale ich nie komentuję” – to słowa byłego prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego odnoszące się do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. To za czasów jego panowania więzienia CIA miały – teraz też wg ETPC – miejsce w naszym kraju.
-
„Polska zawsze realizuje wyroki Trybunału w Strasburgu, w tym płaci zasądzone odszkodowania, jeśli wyroki te są ostateczne i prawomocne”. To słowa rzecznika MSZ – Marcina Wojciechowskiego.
-
14 ludzi podejrzanych między innymi o handel ludźmi oraz czerpanie korzyści z nierządu zatrzymano w Białymstoku i okolicach.Wkroczono do 31 mieszkań i domów na terenie województwa podlaskiego. Spostrzeżono rzeczy o zawartości i symbolice nazistowskiej. Być może ta grupa osób ma coś wspólnego z zeszłorocznymi podpaleniami mieszkań czeczeńskich uchodźców. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.
-
MSZ powiadomił wczoraj ambasadora Federacji Rosyjskiej o odwołaniu Roku Polski w Rosji. Poinformował o tym rzecznik resortu – M. Wojciechowski. Zaznaczył, że to „nie polskie działania doprowadziły do podjęcia takiej decyzji”.
Ostatnie wieści z zagranicy:
-
Samolot algierskich linii lotniczych – Air Algerie lecący wczoraj z Wagadugu w Burkina Faso do Algieru rozbity (ponoć zestrzelony). Informację przekazał reprezentant władz lotniczych. Najprawdopodobniej na pokładzie maszyny było 119 osób, w tym 40 Francuzów. Kontakt z samolotem McDonnell Douglas MD-83 utracono godzinę po jego starcie.
-
Jeden z dowódców prorosyjskich separatystów we wschodniej Ukrainie potwierdził w wywiadzie, który udzielał agencji Reutera, że bojownicy posiadali przeciwlotnicze pociski rakietowe Buk, który mógł pochodzić z Rosji i mógł być tam odesłany.
-
Kilka ostatnich dni w Szwecji (także na dalekiej północy) to czas wyjątkowych kanikuł. Temperatura przekracza tam 32 st. C. (przykładowo w środę miasto – tegoroczna Europejska Stolica Kultury – Umea i 32,2 st. C. co jest najwyższą temp. od 1882 roku). Szwedzki instytut meteorologii SMHI pierwszy raz w historii ostrzegł wczoraj przed upałem. Dotąd temp. powyżej 30 st. C. występowała w środkowej części Europy i na południu kontynentu. Natomiast Szwedzi nie są przyzwyczajeni do takiego skwaru.
- Arsenij Jaceniuk – premier Ukrainy podał się do dymisji w związku z ogłoszonym w czwartek rozpadem koalicji rządowej. Udar i Swoboda wyszły z koalicji. Kraj czekają wcześniejsze wybory parlamentarne.
- 19 dzieci zginęło wczoraj w zderzeniu pociągu z autobusem na niestrzeżonym przejeździe kolejowym (w okręgu Medak) w stanie Telangana na południu Indii. Informację podała lokalna policja.