Menu Zamknij

28 lipca 2014 roku – wiadomości z kraju i świata

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Onkolodzy spostrzegają dobre strony zmian planowanych w służbie zdrowia, które mają się dokonać za sprawą przyjętych przez parlament ustaw z tzw. pakietu kolejowego i onkologicznego. Dodają jednak, iż o efektywności tychże rozwiązań mogą przesadzić nieznane jeszcze rozporządzenia.

 • Prezydent Polski z małżonką na obchodach 60-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie. Głowa państwa podkreślała znaczenie wspólnoty lokalnej.

 • Uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Wolontariatu Kontakt startuje dziś w Łodzi. Zajmą się oni (całkowicie charytatywnie) wyremontowaniem parunastu placówek opiekuńczych dla dzieci oraz mieszkań dla osób niepełnosprawnych. Rzecznik łódzkiej Manufaktury – Joanna Berlińska oznajmiła, iż w tym roku weźmie udział 120 ochotników z USA, Białorusi, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Polski. Dzisiaj placówki te nie spełniają wymogów sanitarnych oraz przeciwpożarowych „Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej”. Imprezie tej towarzyszą zajęcia dla podopiecznych świetlic środowiskowych Fundacji Proem.Zamiarem tego projektu jest nagłośnienie problemu wykluczenia społecznego.

 • Wystawa w Muzeum Wojska na temat lipcowych zdarzeń z 1944 roku (i ich rezultatów), kiedy to do Białegostoku wkroczyły wojska Związku Radzieckiego. Wczoraj minęło 70 lat od „wyzwolenia” tego miasta spod niemieckiej okupacji.

 • 100. rocznica wybuchu I wojny światowej nie mogła przejść obojętnie w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Otwarto wystawę „Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914-2014”. Muzeum to jest wyposażone w jedną z najciekawszych kolekcji samolotów tej wojny. Dzięki nowoczesnej aranżacji i multimediom na wystawie ukazano codzienny żywot pilotów. Latające repliki samolotów z Latającego Cyrku Martina Kindernaya oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915 oddały atmosferę tamtego czasu. W powietrzu ukazała się również Grupa Akrobacyjna „Żelazny”. Ramy I wojny światowej (nazywanej też „wielką wojną”) to 28 lipca 2014 do 11 listopada 1918 roku (konflikt zbrojny między ententą: Wlk. Brytanią, Francją, Japonią, Serbią, Włochami i Stanami Zjednoczonymi, a krajami centralnymi, czyli Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię oraz Austro-Węgrami).

 • Zwiedzający Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) mogą już zobaczyć pancerne, przewoźne niemieckie stanowisko karabinu maszynowego z II wojny światowej. Konserwacja (trwająca cztery lata) dobiegła końca.

 • Kwartet trębacza jazzowego – Tomasza Stańki wystąpił (wraz z gośćmi: Anną Marią Jopek i Moniką Brodką) w sobotni wieczór w Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania.

 • Kościół parafialny pw. Narodzenia Pańskiego w Jasienicy (Mazowieckie) został wczoraj otwarty. Od połowy kwietnia był on zamknięty w związku ze sprawą dotyczącą ks. Wojciecha Lemańskiego. W niedzielę w jego otwarciu uczestniczył ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej – abp Henryk Hoser. Nowym proboszczem parafii jest ks. Krzysztof Kozera (pełnił on funkcję administratora parafii).

 • Decydując o lokalizacji elektrowni wiatrowych – wg raportu NIK – władze gmin pomijały głos mieszkańców. Ponadto wiatraki były stawiane m.in. na działkach radnych, burmistrzów, pracowników urzędów gmin oraz wójtów.Prezes Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, iż czysta energia musi być czysta. Nigdzie nie przeprowadzono referendum, nawet po protestach, choć zezwalały na to przepisy. Decyzje w imieniu społeczności podejmowali tylko radni. Wszelkich wyrażanych przez ludzi obaw nie uwzględniano.

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • W Kermanszah (miasto w zachodnim Iranie) 5 osobom wymierzono chłostę za spożywanie posiłku w miejscach publicznych w trakcie ramadanu (w czasie miesiąca, w którym to muzułmanie nie jedzą od wschodu do zachodu słońca). Informację podała agencja IRNA.

 • Włoski tenor liryczny – Carlo Bergonzi (najlepszy interpretator Verdiego) zmarł w Mediolanie. Miał 90 lat. Smutną wieść podała włoska agencja ANSA.

 • Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi na placu św. Piotra apelował o pokój na Bliskim Wschodzie, Ukrainie oraz w Iraku. Prosił, iżby zaprzestano zabijania i ranienia dzieci. Wspominając o wybuchu I wojny światowej, mówił drżącym, pełnym emocji głosem o tym, iż myślami jest teraz w niespokojnych rejonach naszego globu. Pominął uprzednio przygotowany tekst i mówił: „Proszę, przestańcie! Proszę was z całego serca, czas już przestać. Przestańcie, proszę”. Wyraził również nadzieję, iż „błędy z przeszłości nie powtórzą się i że pod uwagę zostaną wzięte wnioski z historii”.

 • Wojsko izraelskie w niedzielny ranek powiadomił o zakończeniu rozejmu humanitarnego w Strefie Gazy i wznowieniu ofensywy na tym obszarze. Wg rzeczniczki tej armii to respons na „nieustanny ostrzał rakietowy” ze strony palestyńskiego Hamasu. Największym problemem są tunele budowane przez Hamas do prowadzenia ataków przeciw Izraelowi.

 • Prorosyjscy buntownicy ostrzeliwują z czołgów dzielnice mieszkalne Doniecka (wschód Ukrainy), posługując się ukraińską symboliką państwową! Takie wiadomości podało wczoraj centrum prasowe operacji antyterrorystycznej w Kijowie.

 • Podług „Der Spiegel” niemiecki wywiad zagraniczny BND posiada dane, które wskazują na wewnętrzne walki w aparacie władzy na Kremlu pomiędzy zwolennikami twardej linii ireprezentantami biznesu. Jedna i druga strona ubiega się o poparcie Putina.

 • Szef niemieckiej dyplomacji – Frank-Walter Steinmeier rzekł w wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk, iż ewentualne ujemne wyniki sankcji nałożonych na Rosję powinny zostać równomiernie rozłożone na poszczególne kraje UE. Przypomnieć warto, iż bronił on stanowiska rządu w Berlinie wobec Rosji, chciał nadal skupiać się wyłącznie na dialogu z Moskwą.

 

 

 

Translate »