Menu Zamknij

29 lipca 2014 roku – niedawne informacje z ziem i polskich, i zagranicznych

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Polski naukowiec dr Mirosław Szczepański z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z nagrodą. To grant Global Research Initiative na badania nad roślinnym lekiem na raka. Wysokość nagrody to 50 tys. euro.

  • W telefonicznym badaniu IBRiS Homo Homini (z 25 i 26 lipca) chęć głosowania na PiS zapowiedziało 36% ankietowanych, którzy zadeklarowali udział w wyborach. Partię rządzącą poparło 25% badanych. Następne miejsca zajmują: SLD z 9% poparcia i Nowa Prawica Korwin-Mikkego (6%). Reszta partii plasuje się poniżej progu wyborczego.

  • 5 zatrzymanym i symultanicznie podejrzanym o samosąd (skatowanie 25-latka, który to po pijanemu spowodował wypadek w Bełchatowie) grozi spędzenie nawet dekady za kratami. Pobicie miało miejsce nocą z niedzieli na poniedziałek. Na parkingu przy ul. Edwardów mieszkaniec woj. śląskiego (25-letni kierowca forda mondeo) spowodował kolizję z oplem vectrą, którym jechała 28-letnia kobieta. Podczas jej rozmowy z 25-letnim kierowcą podeszli do nich nieznani jej mężczyźni, skutkiem tego była awantura. Bili i kopali go, a gdy padł, skakali po nim. Po tym, jak omdlał, sprawcy prysnęli. Zaatakowany mężczyzna zmarł z powodu odniesionych obrażeń. Miał przeszło 3 promile alkoholu.

  • Premier Donald Tusk przeszedł w poniedziałek zabieg stawu barkowego. Tydzień wolny od uczestnictwa w pracach Rady Ministrów i pełen rehabilitacji. Powiadomiła o tym rzeczniczka rządu – Małgorzata Kidawa-Błońska. Wtorkowe posiedzenie rządu prowadzi wicepremier – Janusz Piechociński.

  • Nigdy klauzula sumienia nie była nauczycielom potrzebna. Oni uczą i wychowują młodzież najlepiej, jak potrafią…” – Małgorzata Kidawa-Błońska – rzeczniczka rządu uważa pomysł ten za niedorzeczny, a swoje zdanie wyraziła w programie „Gość poranka” (TVP Info).

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Naruszenie przez Rosję porozumienia z USA (układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu z 1987 roku). Oświadczenie wydała amerykańska administracja.

  • Ranna na Ukrainie Polka – reporterka została zoperowana.

  • To było powstanie wolnych ludzi, zorganizowanych w Polsce Państwo Podziemne – rzekł prezydent Polski na otwarciu w Berlinie wystawy poświęconej Powstaniu Warszawskiemu. W uroczystości tej wziął udział prezydent Niemiec – Joachhim Gauck, który wyznał, iż „Polacy potrafili w nieszczęsnym położeniu odnaleźć ducha walki i walczyć, nawet jeśli wygrana była niestety niesłychanie nieprawdopodobna”. Wystawa w Muzeum Topografii Terroru złożona jest z parunastu plansz ze sporymi zdjęciami i opisami wyjaśniającymi kontekst zdarzeń.

  • Izrael i bombardowanie Strefy Gazy. Ostrzelano kolejne cele, w tym dom byłego palestyńskiego premiera – Ismaila Hanije. W atakach poległo minimum 26 Palestyńczyków. W odwecie Hamas wystrzelił trzy rakiety, jedną przechwycono w pobliżu miasta Aszdod, a dwie spadły pod Riszon le-Cijjon (mniej więcej 10 km od Tel Awiwu). Ze sondażu, jaki przeprowadzono w Izraelu, jasno wynika, iż poparcie dla prowadzenia tej operacji (aż do „rozbrojenia” Hamasu poparł gros Izraelczyków). Na razie Strefa Gazy pozostaje bez elektrowni.

  • Wicepremier Turcji – Bulent Arinc orzekł, iż kobieta (w przeciwieństwie do mężczyzny?) musi zachować uczciwą postawę moralną i nie powinna się głośno śmiać w miejscach publicznych! Wypowiedź ta spowodowała polemikę w tym kraju.

 

 

Translate »