Menu Zamknij

27 czerwca 2014 roku – ostatnie wieści z kraju i świata

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Zarzuty dla księdza Józefa M. z Obrzycka (woj. wielkopolskie), albowiem w lutym w czasie mszy we wsi Piotrowo kapłan miał dopuścić się przemocy fizycznej, to znaczy uderzenia w twarz 9-letniego Kubę, kiedy to chłopiec schylił się po hostię, która upadła w trakcie udzielania komunii. Sprawa ma trafić do szamotulskiego sądu. O tym, że ksiądz zna już swoje zarzuty, mówił Michał Franke z szamotulskiej Prokuratury Rejonowej.

 • Siostra Bernadeta (skazana na dwa lata więzienia za przemoc w ośrodku wychowawczym w Zabrzu) cofnęła wniosek o zawieszenie kary i przesłała do sądu pismo, w którym przeprosiła za swoje czyny.

 • W szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie doszło do naruszenia prawa pacjentki do informacji, a także praw zgłoszenia sprzeciwu wobec orzeczenia lub opinii lekarskiej. To dotychczasowy (najprawdopodobniej tylko częściowy) finał postępowania wyjaśniającego w tej placówce. Postępowanie to prowadzone jest przez Rzecznika Praw Pacjenta.

 • PiS ma zamiar złożyć wniosek o postawienie prezesa NBP, czyli Marka Belki przed Trybunałem Stanu. Zapowiedział to sam prezes tej partii.

 • John Godson nie jest już wiceprezesem Polski Razem Jarosława Gowina. Powiadomił o tym na Twitterze. Poseł ten w środę poparł wotum zaufania dla rządu.

 • Z powodu różnic poglądów poseł Andrzej Smirnow odchodzi z PO. Złożył rezygnację z członkostwa w klubie i nie brał udziału w środowym głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Z kolei wiceprzewodnicząca klubu – Izabela Mrzygłocka powiadomiła, iż „władze klubu PO chcą wykluczenia go z klubu parlamentarnego”.

 • Pogląd o tym, że doszło do zamachu na wolność mediów, jest nie tylko przesadzony, ale też nieprawdziwy” – stwierdził prokurator generalny – Andrzej Seremet w czasie obrad sejmowej Komisji Sprawiedliwości.

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Premier Donald Tusk od wczoraj w Brukseli.

 • Dzisiaj mają odbyć się trójstronne rozmowy grupy Ukraina – Rosja – OBWE dotyczące regulacji sytuacji we wschodniej Ukrainie.

 • W toku czterostronnej rozmowy telefonicznej prezydent Francji (Francois Hollande), kanclerz Niemiec (Angela Merkel) apelowali do prezydenta Rosji i Ukrainy o współpracę dla przestrzegania rozejmu na Ukrainie. Pałac Elizejski poinformował, iż przywódcy odnotowali pierwsze kroki władz rosyjskich ku deeskalacji na wschodzie Ukrainy.

 • Zamieszanie na polskiej scenie politycznej interesuje świat, także Rosję. Tamtejsze media powiadamiają o wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Agencja ITAR-TASS zaznaczyła, iż sprawa podsłuchów wybuchła w najmniej korzystnym dla Polski czasie, kiedy to dyskutuje się o obsadzie stanowisk w UE i wazy się sprawa dotycząca przyszłości unii energetycznej. Natomiast agencja Interfax podkreśla, iż w Polsce istotną funkcję w procesie sprawowania władzy pełni parlament. Cytuje też słowa Donalda Tuska, który mówił, iż bez mandatu parlamentu nie będzie mógł być efektywnym premierem.

 • W Rosji słychać żarty o Polakach, którzy niegdyś rozwalili Układ Warszawski, niedawno Ukrainę, a teraz zabierają się do rozwalenia UE. I pytają się: Czy na koniec rozwalą NATO?

 • Młoda Sudanka trafiła z powrotem do więzienia pod zarzutem sfałszowania dokumentów podróżnych. Prawnik 27-letniej Meriam Ibrahim powiadomił jednak, iż kobieta została już zwolniona z policyjnego posterunku po interwencji zagranicznych dyplomatów, którzy kontaktowali się z sudańskimi władzami.

 • Na rynku inteligentne zegarki z systemem operacyjnym Android? Zapowiedziała to firma Google. Przypominamy, iż Android Wear instalowany jest już w inteligentnych zegarkach takich firm jak Samsung, Motorola i LG. Czym różnią się te zegarki od zwykłych? Wieloma rzeczami. Istotną sprawą jest to, iż przetwarzają mowę na tekst (SMS-y). Podług ekspertów krok Google’a ma być konkurencją dla przybliżonych rozwiązań firmy Apple.

 

Translate »