Menu Zamknij

28 kwietnia 2014 roku – Polska i świat

Ostatnie wieści z kraju:

  • Na pl. Św. Piotra w Rzymie miała miejsce msza św., w której czasie Ojciec Święty Franciszek w obecności papieża-emeryta kanonizował papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. W związku z kanonizacją naszego rodaka Ministerstwo Spraw Zagranicznych umieściło na swojej stronie internetowej (http://www.msz.gov.pl/pl/ministerstwo/historia/zbioryon-line/wybor_karola_wojtyly_na_papieza___16_pazdziernika_1978_r_)depesze z polskich placówek zagranicznych (Paryż, Rzym, Waszyngton, Nowy Jork), dokładnie kilka szyfrogramów, które w części oddają to, co działo się w tamtych dniach.

  • Zmieniaj nawyki, a nie klimat” – credo tegorocznego Dnia Ziemi. Przegląd akcji w czasie festynu na Polu Mokotowskim w stolicy Polski. Celem organizatorów było przekazanie wiedzy o tym, jak oszczędzać energię. Aczkolwiek trzeba brać poprawkę, że urządzenie urządzeniowi nie jest równe, o czym często się zapomina. Nie każda ładowarka do telefonu komórkowego pobiera prąd, gdy jest włączona do prądu, a telefon jest u nas w kieszeni. W dodatku niejeden sprzęt pobiera więcej prądu, gdy się go zasili po nocy, niż gdyby był na czuwaniu. To wszystko trzeba bardzo dobrze przemyśleć, gdyż o środowisko, w którym żyjemy – naturę należy zadbać. Kto to zrobi, jeśli nie my sami? Nikt nie przejmie za nas tej roli.

  • We wszystkich parafiach archidiecezji warmińskiej nowe, oczywiście pamiątkowe, dęby z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie przekazała proboszczom dwuletnie sadzonki dębów szypułkowych. Nowe drzewka mają długo przypominać o 27 kwietnia 2014 roku. Są bardzo żywotne, długowieczne. Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych – Adam Pietrzak zaznaczył, iż leśnicy chcą w ten sposób włączyć się w obchody kanonizacji Jana Pawła II. Czyż to nie wspaniała metoda uczestniczenia w takim wydarzeniu?

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Po godz. dziesiątej wczoraj papież Franciszek ogłosił świętymi Jana XXIII oraz Jana Pawła II. Wśród przyjezdnych przeważali Polacy.

  • Polacy mieszkający w stolicy Rosji podziękowali za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Kilkaset ludzi brało udział we mszy dziękczynnej, którą odprawiono w moskiewskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. W świątyni przy ul. Małej Gruzińskiej rozbrzmiewały ulubione pieśni papieża Polaka. Wykonywał je polonijny chór. Moskwianie 3 lata temu oddali hołd Janowi Pawłowi II, gdy odsłonili na dziedzińcu biblioteki pomnik papieża. Prasa rosyjska zaś wskazuje na silny w Polsce kult „papieża Wojtyły”. „Niezawisimaja” (Независимая) twierdzi, iż polski papież kojarzony jest z tym, który obalił komunizm i przyczynił się do rozpadu ZSRR, natomiast Jan XXIII powstrzymał USA przed atakiem nuklearnym na Moskwę.

  • Na grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej została umieszczona nowa płyta, a na niej napis „Sanctus Ioannes Paulus PP. II”, czyli Święty Jan Paweł Drugi Papież.

  • Kolejne zgony przez zakażenie wirusem MERS w Arabii Saudyjskiej! Zmarło następnych pięciu ludzi, czyli w sumie dziewięćdziesiąt dwóch. Wirus wywołuje gorączkę, zapalenie płuc i niewydolność nerek. Pojawił się półtora roku temu na Bliskim Wschodzie i do dzisiaj nie ma na niego ani skutecznych leków, ani nawet szczepionki. Światowa Organizacja Zdrowia wyraziła zaniepokojenie tymi przypadkami i wezwała do wzmożenia działań na rzecz badań nad wirusami MERS. Posług WHO wirus rozprzestrzenia się z człowieka na człowieka. Początkowym źródłem tejże choroby mogły być wielbłądy.

  • Przyśpieszone wybory parlamentarne i 2. tura wyborów prezydenckich w niedzielę w Macedonii.

 

Translate »