Menu Zamknij

3 października 2013 roku – słoneczna jesień

 

Ostatnie wiadomości:

 • Ksiądz z Legionowa (pod Warszawą) został oskarżony o pedofilię, gwałt i molestowanie nastolatki oraz o nakłanianie do usunięcia ciąży. Księdzu Jackowi S. grozi do 12 lat pozbawienia wolności. Mimo że sprawa trafiła do sądu w sierpniu, to dopiero teraz ujawniono istnienie takiego oskarżenia. Ponoć ma być wszczęte wobec niego postępowanie kanoniczne.

 • Ksiądz Lipka został odwołany i jest już powołany jego następca. Odwołanie to rezultat piątkowej konferencji prasowej, na której wyraził on stanowisko Episkopatu Polski w sprawie pedofilii.

 • W trakcie powstawania jest fundacja, której celem jest pomaganie ofiarom księży pedofilii. Założycielami są mężczyźni, którzy dawniej jako ministranci przeżyli molestowanie seksualne. Jeden z trzech pokrótce rozmawiał o tym, co go spotkało z Hanną Lis na antenie TVP Info. Po całym dramacie nastąpił inny – alkoholizm. Człowiek, który nie może poradzić sobie z emocjonalnym rozbiciem, łatwiej sięga do kieliszka. Na szczęście pozostaje trzeźwy przez 10 lat i może pomagać innym. Jego losy zostały opisane przez holenderskiego dziennikarza – Ekke Overbeek. To dzięki tej znanej książce o pedofilii w polskim Kościele poznał dwie pozostałe ofiary.

 • Kilkunastu aktywistom Greenpeace’u, w tym 36-letniemu Polakowi – pracownikowi Uniwersytetu Gdańskiego, postawiono zarzut piractwa. Grozi im od 10 do 15 lat łagru. Komitet Śledczy w Rosji uznał ekologów za „dobrze zorganizowaną grupę przestępczą”. Co na to inni ekolodzy oraz kraje?

 • Współpraca J. Palikota z W. Wandą możliwa. Wicemarszałek Sejmu będzie przedstawicielem jego partii.

 • Śledztwo w sprawie połączeń z telefonu prezydenta Lecha Kaczyńskiego po katastrofie smoleńskiej zostało umorzone. Dlaczego? Albowiem wykonał je nie prezydent Polski, ale operator. Czy operator ma prawo wykonywać połączenia wbrew wiedzy użytkownika?

 • Sąd pierwszej instancji jest zdania, iż obraza premiera musi być surowo ukarana. Dzisiaj usłyszymy, co ma do powiedzenia sąd apelacyjny.

 • Powodem środowej wieczornej strzelaniny (przy ul. Żwirki i Wigury) w Warszawie mógł być spór. Najprawdopodobniej i poszkodowany, i sprawca to emerytowani wojskowi.

 • „Podziel się posiłkiem” to ogólnopolska akcja, w której zbiera się żywność dla dzieci. Zapoczątkowano ją na pl. Zamkowym w Warszawie. W piątek i sobotę wolontariusze będą zbierać artykuły spożywcze w polskich sklepach. Ogłosiła to Federacja Polskich Banków Żywności. Pamiętajmy jednak, że warto zakupywać żywność, która ma długi termin ważności (patrzmy więc na datę ważności), np. ryż, makaron, kaszę, płatki śniadaniowe, przetwory owocowe i rybne, olej, soki (lepiej nie syropy). Pożywienie to zostanie przekazane szkołom, świetlicom, domom dziecka… – lista jest dłuższa.

 • Przeszło 70 % narzeczonych decyduje się na wspólne mieszkanie bez uprzedniego zawarcia związku małżeńskiego. Więcej o badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Łódzkim przeczytamy w „Rzeczpospolitej”. Z pewnością większe znaczenie dla ludzi zaczyna mieć samo podjęcie decyzji o wspólnym zamieszkaniu i o zostaniu rodzicami, niż formalność, jaką stał się ślub.

 • Początek aktywności Orionidów (rój meteorytów). Naukowcy z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie zaznaczają, iż to jedno z najciekawszych rojów meteorytów, jakie można obserwować na naszym niebie. Maksimum przewidziane jest na 21-22 października. Warto więc spojrzeć w górę.

 

Inne informacje:

 • Nadal impas w USA w sprawie budżetu. Przez wzgląd na tę sytuację zagrożony jest pokaz filmu o Lechu Wałęsie, który zaplanowano na 8 października w Kongresie. Wielu urzędników zostało odesłanych na bezpłatne urlopy. Zamknięto chociażby centrum dla odwiedzających, gdzie ma się odbyć pokaz, którego specjalnym gościem ma być dawny prezydent Polski.

 • Litwa, a dokładniej szef litewskiego MSZ – Linas Linkeviczius, ostrzega Rosję, że zablokuje drogowe i kolejowe połączenia Rosji z jej obwodem kaliningradzkim. Dlaczego? Ponieważ Moskwa ciągle naciska na sąsiadów w sprawie ich stosunku z UE.

 • W Trypolisie grupa uzbrojonych napastników dostała się na teren ambasady Rosji. O tym poinformowały libijskie media, które domniemywają, iż atak ten (wraz z ostrzelaniem i podpaleniem placówki) mógł być spowodowany wcześniejszą (1 października) śmiercią libijskiego pilota wojskowego, który zginął z rąk obywatelski Rosji. Wszyscy z ambasady są cali.

 • Firma menadżerska AEG Live, według Sądu Najwyższego, nie jest winna śmierci Michaela Jacksona. Oddalono więc pozew, jaki wcześniej został wniesiony przez rodzinę legendy muzyki pop.

 • Nasi zachodni sąsiedzi świętują dzisiaj rocznicę zjednoczenia Niemiec. Dokładnie 23 lata temu (3 października 1990 roku) Republika Demokratyczna połączyła się z RFN.

 

 

Pogoda: O 9 rano 2 stopnie C. Wilgotność ok. 80%. W południe 7 st. C. Wilgotność ok. 65%. Od 14.00 do 16.00 ok. 8-10 stopni C i wilgotność nieco powyżej 50%. Od 18.00 spadek temperatury do ok. 6 st. C. Później już tylko zimniej. O 20.00 jedynie 3 stopnie C. Wzrost wilgotności do ok. 75%. O północy jedyne 2 stopnie C i wilgotność bliska 80%. Wiatr wschodni, późnym wieczorem północno-wschodni. Prędkość 7-11 k/h.

Translate »