Ostatnie wydarzenia:
-
Z powodu śmierci Tadeusza Mazowieckiego prezydent Polski – Bronisław Komorowski postanowił, iż dzień pogrzebu naszego rodaka (3 XI) będzie również dniem żałoby narodowej.
-
Cywilni, bezimienni ludzie, którzy byli ofiarami Powstania Warszawskiego upamiętnione? W Muzeum Powstania Warszawskiego został włączony punkt kontaktowy zbierający wszystkie wiadomości o takich osobach (i poległych, i zaginionych w trakcie walk w Warszawie w 1944 roku). Ma powstać Ściana Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.
-
Dziś ma się odbyć spotkanie organizowane przez prezydenta między związkami a pracodawcami. Bronisław Komorowski pragnie w ten sposób pomóc w odbudowie dialogu społecznego.
-
Trybunał Konstytucji orzekł, iż kontrole osobiste w ośrodkach dla cudzoziemców są niezgodne z ustawą zasadniczą.
-
Zdaniem Romów w Polsce przekaz w mediach podsuwa myśl innym, iż uprowadzanie dzieci to część ich tradycji.
-
Większość nastolatków każdego dnia korzysta z internetu dla przyjemności. Natomiast co trzeci z nich, mimo prób, nie potrafi ograniczyć czasu spędzanego przed komputerem. Wczoraj zapoczątkowano kampanię „Wyloguj się do życia”. Ma ona podkreślić problematykę uzależnienia od sieci.
-
Zarząd PO ma ocenić wybory regionalne.
-
Reprezentanci Episkopatu Polski i rządy rozpoczynają kolejne rozmowy na temat Funduszu Kościelnego. Mowa tutaj o zmianie go w dobrowolny odpis podatkowy.
-
Działacz społeczny – Piotr Ikonowicz pomagający ubogim został już zatrzymany i doprowadzony do zakładu karnego. O takich wieściach dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł policyjnych. Został on skazany na 6 miesięcy ograniczenia wolności za blokowanie eksmisji pary starszych poczciwych ludzi. Podczas tego pół roku miał wykonywać prace społeczne. Ze względu na to, iż on cały czas wykonuje podobną pracę, odmówił wykonywania narzuconych im prac społecznych. Toteż zostały one przemienione w 90 dni aresztu. Miał się stawić do więzienia 14 października 2013 roku. Przypominamy, iż dzisiaj bezrobotni, nieistotne czy kobiety w ciąży, matki, czy starsi ludzie, są wyrzucani z mieszkań, albowiem nie są w stanie opłacać czynszu. Dzieci ludzi, którzy są eksmitowani, zwykle kończą w rodzinie zastępczej. Państwu opłaca się rozbijać rodziny i płacić więcej rodzinie zastępczej niż opłacić podczas bezrobocia podstawowe świadczenia rzeczywistej rodzinie.
-
Szkoła podstawowa, o której tak mówił Tomasz Elbanowski w Sejmie, oskarża go o łgarstwo. Dyrekcja podstawówki domaga się sprostowania i grozi rozprawą sądową. Więcej o tym w „Gazecie Wyborczej”. Nie umniejsza to faktu, że ogółem szkoły nie są przygotowane na rewolucje edukacyjną. A każdy ośrodek szkolnictwa będzie bronił swojego dobrego imienia i wątpliwe, by się przyznawał do przywar.
-
Polscy księża emigrują z kraju! Świat, mimo ostatnich doniesień na temat pedofilii w Republice Dominikańskiej, nadal ceni polskich duchownych. Faktem jest bowiem to, iż nawet jeśli ci księża są winni, to nie wszyscy są tacy sami. Każdy jest indywidualnością i nie wszyscy mają takie problemy ze sobą. Więcej o tym poświęca „Dziennik Polski”.
-
Nieopłacany grób przeznaczony zostanie do zlikwidowanie. Takie przypomnienia znajdzie wielu Polaków 1 listopada. Niektórzy za utrzymanie mogił bliskich będą musieli słono zapłacić, nawet 2 tysiące złotych. Więcej o tym w „Metro”. Czy powinno się jednak przekopywać grób i sprzedawać go ponownie?
Inne informacje:
-
Moralną busolą Polaków oraz intelektualistą i współtwórcą przemian był, według mediów w Wielkiej Brytanii i USA, pierwszy niekomunistyczny już premier w Europie Wschodniej po II wojnie światowej – Tadeusz Mazowiecki.
-
Wczorajsze spotkanie byłego prezydenta Polski – A. Kwaśniewskiego i byłego przewodniczącego PE – P. Coksa z premierem Ukrainy – Mykołem Azarow. Rozmawiano, podług ukraińskich mediów, o warunkach potrzebnych do zawarcia umowy z UE.
-
Unia przedłużyła sankcje względem Białorusi o rok. Powód? Łamanie przez Mińsk demokratycznych reguł.
-
Aż 188 członków ONZ jest przeciwna amerykańskiemu embargo na handel z Kubą. Przeciw rezolucji były tylko Stany Zjednoczone i Izrael. Trzy inne państewka (Mikronezja, Wyspy Marshalla i Palau) wstrzymały się od głosowania. Reszta krajów potępiła obowiązujące od 1962 roku embargo. Ronald Godard – amerykański dyplomata poinformował, iż to część działań podjętych przez Waszyngton, aby chronić prawa człowiecze i obywatelskie.
-
Niemiecki rząd zakomunikował wczoraj, że udzieli schronienia 182 Afgańczykom współpracujących z ich żołnierzami, albowiem są oni narażeni na zemstę islamskich ekstremistów.
-
Otworzono wczoraj w Turcji tunel kolejowy pod Cieśniną Bosfor (w Stambule). Łączy on europejską i azjatycką część państwa (dofinansowanie przez kapitał japoński).
-
Mechanicy w warsztacie samochodowym we Francji znaleźli, w oddanym aucie do naprawy, dokładnie w śmieciach, małą, nagą dziewczynkę, która może mieć od piętnastu miesięcy do dwóch lat. Od narodzin była zamykana w bagażniku. Od początku była zaniedbywana. Dziecina jest bezimienna, nie jest nawet zarejestrowana. Rodzice zostali już aresztowani.
-
Początek zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi już za niebawem. Wczoraj można było usłyszeć hymn, który później będzie także w wersji angielskiej.
-
Niemiecki wywiad (BND) stanowczo zaprzecza, że stosował inwigilację w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj szef wywiadu USA – James Clapper próbował przekonywać, iż sojusznicy USA również prowadzą podobne działania wywiadowcze w stosunku do amerykańskich liderów. W ten sam dzień „Washington Post”, powołując się na rzekome źródło w rządzie Stanów Zjednoczonych, napisał, iż w 2008 roku niemiecki wywiad inwigilował na terenie USA co najmniej trzysta ludzi.
-
Na Węgrzech nowe ugrupowanie skrajnej prawicy będzie nosić nazwę „Węgierska Jutrzenka”.
-
Miał 27 lat i wziął wczoraj w Greenwood County (stan Karolina Południowa) zakładników. Mężczyzna zastrzelił pięć ludzi, a później siebie. Pośród zabitych jest dwoje dzieci.
-
Trzech ludzi zginęło, a przynajmniej dwunastu zostało rannych w karambolu na autostradzie między Phoenix a Tucson w Stanach Zjednoczonych (stan Arizona). Na kilka godzin wstrzymano ruch na autostradzie.
-
Wypadek autobusu w Indiach. Co najmniej 44 ludzi spłonęło żywcem po eksplozji baku.
-
Skarb świętego Januarego z Neapolu można już oglądać w Rzymie. Taka okazja jest aż do połowy lutego przyszłego roku.
Pogoda: Opady deszczu na południu kraju, w nocy zahaczą o północ (np. Hel). O 9 rano 10 st. C. Wilgotność ok. 70 %. W południe 11 st. C. i wilgotność ok. 65%. Najwyższa temperatura to 14 st. C. O 17.00 jedynie 10 st. C. i wilgotność ok. 70%. O godz. 20.00 około 7 st. C. i wilgotność ok. 80%. Temperatura o północy ok. 6 st. C., a wilgotność ok. 85%. Wiatr zwykle zachodni o prędkości: 11-18 km/h.