Menu Zamknij

31 października 2013 roku – dzień przed świętem

   Między tymi przygotowaniami do jutrzejszych wyjazdów na cmentarze pamiętajmy, iż jutro raczej nie zrobimy zwykłych zakupów (dzień, choć nie dla wszystkich, to ogółem wolny od pracy). Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, zróbmy je po prostu dzisiaj.

 

Ostatnie wydarzenia:

 • Przedłużone śledztwo dotyczące więzień CIA? Prokuratura Generalna przedłuża je do 11 lutego przyszłego roku. Taką informację przekazał rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie – Piotr Kosmaty.

 • Konsultacje w sprawie polityki senioralnej. Minister pracy i polityki społecznej – Władysław Kosiniak-Kamysz zgodził się wczoraj na projekt dotyczący seniorów. Skierował go do konsultacji społecznych.

 • „Bagram XIV” i około 500 polskich, amerykańskich oraz kanadyjskich żołnierzy uczestniczących w tym ćwiczeniu. Wczoraj w Kielcach dobiegły końca przygotowania do misji w Afganistanie.

 • Prawie 50 tysięcy zniczy udało się zebrać (głównie na Podkarpaciu), które zostaną zapalone na dwóch cmentarzach we Lwowie we Wszystkich Świętych. Poinformowała o tym wczoraj prowadząca akcję „Światełko pamięci” – Beata Wolańska.

 • Nauczycielka urodziła dziecko ucznia? Zarzut kontaktu seksualnego z nieletnim postawiła 36-letniej kobiecie prokuratura. Teraz mieszkańce Podkarpacia grozi aż do 12 lat więzienia.

 • Brzeziński – były doradca prezydenta Cartera na temat Tadeusza Mazowieckiego: „wspaniały człowiek, odważny, a jednocześnie rozważny. Prawdziwy patriota, a nie zawzięty nacjonalista”. Słowa te padły w programie „Dziś wieczorem” w TVP Info.

 • Wybory na Dolnym Śląsku nie będą powtórzone. Te, które się odbyły, są ważne. Tak zdecydował sam zarząd PO, uznając, iż brakowało „podstaw merytorycznych”. Osoby, które miały coś wspólnego z nagraniem (nie tylko nagrane, także te nagrywające) zostały zwieszone na trzy miesiące. Tymi ludźmi ma się zająć sąd partyjny.

 • Młodzi z Krakowa lubujący się w historii (Damian Nowak i Andrzej Żygadło) udowodnili, iż w jednej z podsanockich wsi – Ulucz była niegdyś legendarna „biała cerkiew”. Niestety, nie mają funduszy, ażeby zbadać resztki średniowiecznej świątyni. Dlatego też znalezisko musi zostać zakopane. Czyż to nie wielka szkoda? Więcej w „Dzienniku Polskim”.

 

 

Inne informacje:

 • W Budapeszcie osłonięto wczoraj monument polskich monarchów, dokładniej wspaniałej królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły. To postacie, które łączą Polskę i z Węgrami, i z Litwą. Ten pomnik stoi na Wzgórzu Zamkowym w Budzie, dokładnie po prawej stronie Dunaju.

 • Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) bez niczyjej wiedzy przechwytuje dane przesyłane między serwerami Google a Yahoo. Napisał o tym „Washington Post”. Wiele osób już od dawna nie ufa jednej i drugiej firmie. Podobnie jest z portalami społecznymi. W tym przypadku mowa o programie MUSCULAR działającym wspólnie z brytyjskim GCHQ. Oczywiście szef NSA – Keith Alexander zaprzeczał tym informacjom. Twierdzi, iż nie mają oni dostępu do tychże serwerów. Przypominamy, iż Google i Yahoo to wielka baza danych z prawie całego świata.

 • Rzecznik Watykanu – ks. Federico Lombardi nic nie wie o podsłuchach prowadzonych przez NSA (amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego) na terenie watykańskim.

 • I papież Franciszek miał niegdyś wątpliwości w sprawie wiary. Dodał jednak, iż należy wspólnie się wspierać „w przygodzie wiary”.

 • Już niebawem w Nowym Jorku trzeba będzie mieć skończone nie 18, ale 21 lat, aby móc kupić papierosy, nawet te elektroniczne. O takiej decyzji zadecydowała rada miejska.

 • Co roku około 7 milionów dziewczyn zostaje matkami, nie ukończywszy 18. roku życia. W przeważającej większości (w 95%) dotyczy to państw rozwijających się – takie dane wynikają z opublikowanego w Londynie raportu Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych, czyli w skrócie UNFPA.

 • W bułgarskiej stolicy, a dokładniej w metrze niedługo będzie sala teatralna. Na stacji „James Baucher” będą i koncerty, i przedstwienia.

 • 68 lat – tyle zajęło czasu, aby władze Goslaru w Dolnej Saksonii unieważniły decyzję o nadaniu wodzowi III Rzeszy – Adolfowi Hitlerowi honorowego obywatelstwa miasta. Rządzący miastem uważali, iż skoro wódz nie żyje, obywatelstwa tegoż już nie ma. Jednak jest to potrzebne, aby pokazać, iż miasto nie zgadza się z nazistowską polityką.

 • W Norwegii istnieje takie miasteczko o nazwie Rjukan, które choć dotychczas nie miało słońca od września do marca, to od wczoraj jego mieszkańcy mogą podziwiać promienie słońca i bynajmniej nie tylko na rysunkach. Jak? Odbijają się one od olbrzymich luster. Przywitano je, z uwagi na odzwyczajenie od takiego oświetlenia, w przeciwsłonecznych okularach.

 • Jeden z użytkujących serwisu Reddit, którego internetowa ksywka to Nnewel znalazł pod dywanem w swoim domu olbrzymią planszę Monopoly. Została ona namalowana na parkiecie. Owszem, brakuje na niej kilku ulic, ale to dokładna replika znanej gry. Zdaniem odkrywcy „W każdym domu winna znajdować się dobra gra planszowa, jednakże większość z nich możesz spakować do szafy po skończeniu gry”.

 

 

Pogoda: Niebo dość pogodne. Gdzieniegdzie w kraju mgły. O siódmej rano około 3 stopnie C. i wiatr południowo-zachodni o prędkości 7 km/h. O dziesiątej rano około 8 st. C. i wilgotność: 77%. Dwie godziny później 10 st. C. i wilgotność 67%. Później temperatura 11-13 st. C. Około godziny piętnastej już tylko 9 st. C. i wiatr południowy. Wilgotność wzrośnie do około 70%. O siedemnastej 7 st. C. i wilgotność ok. 80%. Od godziny dziewiętnastej do północy około 5 st. C. i większa prędkość wiatru: 10-15 km/h oraz wyższa wilgotność: ok. 85%. Najzimniej od pierwszej w nocy (jedynie 4 stopnie C., prędkość wiatru będzie się wahać od 11 do 13 km/h), brak opadów.

Translate »