Menu Zamknij

4 czerwca 2014 roku – 25-lecie odzyskania przez Polskę wolności!

Ostatnie wieści z kraju:

 • Były skoczek narciarski znad Wisły – Adam Małysz wybranym Sportowcem Wolnej Polski. Nagrodę wręczył sportowcowi sam prezydent Polski, który patronował plebiscytowi (głównym punktem tegoż plebiscytu był właśnie Sportowy Sukces 25-lecia). 2. miejsce zajęła biegaczka narciarska – Justyna Kowalczyk, a 3. miejsce – skoczek Kamil Stoch. Premier Polski wręczył nagrodę Drużyny Wolnej Polski reprezentacji siatkarzy. Gratulujemy!

 • Wtorkowe obchody Święta Wolności zakończone w parku Fontann w stołecznym Podzamczu multimedialnym pokazem pt. „Taniec Wolności”. Widowisko to trwało 40 minut. Wykorzystano w nich archiwalne materiały dokumentalne.

 • 16-latka straciła życie w jaskini Studnisko na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zginęła od przygniecenia przez skałę. Uczennica gimnazjum była na wycieczce szkolnej. Wraz z sześcioma znajomymi wyszła o około godz. 19 z hotelu i weszła do najgłębszej z jaskiń w rezerwacie Sokole Góry. Towarzyszące jej osoby przewieziono do szpitala, acz ich życie nie jest zagrożone. Teraz pojawia się pytanie: Czy wycieczka była właściwie przygotowana?

 • Nowosądecka prokuratura – wg rzecznika Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie (Piotr Kosmaty) – bada inne sprawy, w których pojawia się postać znachora Marka H. Sprawa jest bardzo ważna i skomplikowana, więc sprawę przejęła Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu.

 • Dzisiaj drugi dzień wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych – Baracka Obamy.

 • W tym przypadku warto bić na alarm, albowiem coraz więcej uczniów III klas gimnazjów zagląda na witryny hazardowe w internecie. Chociaż świat ten jest wirtualny, to młodzież traci w nim prawdziwe pieniądze! Więcej o tym temacie napisała „Gazeta Wyborcza”. Wygrana 21-letniego Dominika Pański (w turnieju pokerowym na Bahamach wygrał przeszło 4 mln zł) zachęciła wielu do ryzykowania. Mało jednak z graczy wzięło pod uwagę, iż Pańka to przede wszystkim utalentowany matematyk i pracujący na swój sukces sportowiec. Setki tysiące ludzi jest narażonych na ryzyko uzależnienia się od hazardu! Jako rodzice interesujmy się tym, co robi nasze dziecko. Najlepiej, gdy nasza uwaga na nim jest skupiona od samego początku. Od rodzicielstwa nie ma urlopu!

 • Szef MSZ – Radosław Sikorski oraz sekretarz stanu USA – John Kerry podpisali w Warszawie ramowe porozumienie dotyczące utworzenia polsko-amerykańskiego programu innowacji. Ma to być podwalina rozszerzonej obustronnej współpracy w kwestii działalności badawczo-rozwojowej.

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Doradca prezydenta Litwy – Laurynas Jonaviczius ocenił, iż zwycięstwo w polskich wyborach parlamentarnych sprzed 25 laty ruchu Solidarności stanowiło motor przemian w Europie.

 • Rozpoczęta wczoraj wizyta prezydenta USA w Europie jest związana – podług „Niezawisimaja Gazieta” – z koordynowaniem polityki w stosunku do Rosji. Przypominamy jednak, że 4 czerwca mija 25 lat odzyskania przez Polskę wolności.

 • Prof. Światosław Bełza (wybitny rosyjski krytyk literacki oraz muzyczny, wyjątkowo zasłużony dla promocji polskiej kultury w Rosji) zmarł wczoraj w wieku 72 lat. O odejściu tejże niezwykłej postaci powiadomił przyjaciel zmarłego, światowej sławy pianista – Denis Macujew. Profesor ostatnie tchnienie wydobył w szpitalu w Monachium (po chorobie). Człowiek ten był przedstawicielem znanej polsko-rosyjskiej familii o wielowiekowej historii. To potomek Władysława Bełzy – autora znanego, napisanego w 1900 roku wiersza „Wyznanie wiary dziecięcia polskiego” (Katechizm polskiego dziecka, który zaczyna się od zdań: „Kto Ty jesteś? Polak mały”). Kondolencje złożył rodzinie zarówno prezydent Rosji – W. Putin, jak i premier Rosji – D. Miedwiediew.

 • Premier Francji – Manuel Valls wyraził wczoraj swój sprzeciw dotyczący przyjęcia Snowdena, który w USA jest ścigany za ujawnienie tajnych wiadomości dotyczących inwigilacji obywateli. Jednakże wiele francuskich osobowości jest za azylem dla Edwarda. Ponad 2,9 osób podpisało petycję w tej sprawie. Azyl przyznany Amerykaninowi w Rosji wygasa w sierpniu.

 • Seksualność w watykańskim dzienniku „L’Osservatore Romano”! Z dodatku do miesięcznika można się dowiedzieć, iż oddzielenie seksualności od prokreacji przyczyniło się nie tyle do otworzenia przed kobietami drzwi wolności, iledo tworzenia przeszkód w zostaniu rodzicem, gdyż zabiega się o to zbyt późno, niejednokrotnie wtedy, kiedy jest to trudne, jeśli już niemożliwe.Nad tą porażką nikt nie chce się głowić i to pomimo istotnych konsekwencji, np. mniej narodzin, kryzys rodziny.

 • Bezrobocie w Italii w 1. kwartale tego roku wzrosło do rekordowego poziomu 13,6%. Takie dane ogłosił krajowy Instytut Statystyczny Istat. Największy wskaźnik osiągnęło bezrobocie pośród młodzieży, albowiem 46% ludzi do 25. roku życia nie ma pracy. Młodzi bez zajęcia płatnego najwięcej jest na południuWłoch (aż 60,9%).

 • Amerykański dowódca bazy Manas w Kirgistanie – płk John Milliard przekazał wczoraj reprezentantom Kirgistanu symboliczny klucz od tej bazy. USA wycofują się z niej po 12 latach. Według rosyjskiego dziennika „Kommiersant” Stany Zjednoczone zostawiają tam mienie wartości 30 mln dolarów, w tym obiekty bazy, środki techniczne itp. Najpóźniej do 11 lipca ma pozostać tam jeszcze 300 amerykańskich żołnierzy.

 • Godzina policyjna w poniektórych kurortach turystycznych Tajlandii (np. Pattayi, Phuket) zniesiona. Takie informacje podała rządząca państwem junta. Nadal jednak zakaz opuszczania domów obowiązuje w stolicy kraju – Bangkoku.

 • Do 181 ludzi wzrosła liczba ofiar śmiertelnych walk między ukraińskimi siłami antyterrorystycznymi a separatystami prorosyjskimi na wschodzie państwa. Powiadomił o tym pełniący obowiązki prokuratora generalnego Ukrainy – Ołeh Machnicki.

 

Translate »