Ostatnie wieści z kraju:
-
Prawo do najmu mieszkania komunalnego ciężko jest otrzymać, albowiem chętnych jest dużo. Więcej może takie prawo dostać osób mieszkających w budynkach odebranych po wojnie tzw. dekretem Bieruta, a obecnie oddanych byłym właścicielom. Stołeczni radni zajmują się projektem uchwały w kwestii „najemcy wrażliwego”, który z głosiła prezydent Warszawy.
-
Kilkadziesiąt ludzi, także premier Polski, uczestniczyło wczoraj w Biegu Wolności na Polach Mokotowskich w stolicy.
-
Niezbędne okazują się przepisy pozwalające dzieciom przebywającym w hospicjach na realizowanie obowiązku szkolnego metodą dostosowaną do ich sytuacji. Namawia na to sam rzecznik praw dziecka – Marek Michalak w liście do minister edukacji narodowej – Joanny Kluzik-Rostkowskiej.
-
We wrześniu 1989 roku kraj był w bardzo złym położeniu zarówno prawnym, jak i organizacyjnym, a przede wszystkim gospodarczym. Przypominała o tym w programie „Gość Poranka” (TVP Info) rzecznik prasowa rządu Tadeusza Mazowieckiego – Małgorzata Niezabitowska. W trakcie pierwszego posiedzenia rządu (13 czerwca) Jacek Kuroń jako nowy minister pracy i polityki społecznej oznajmił, iż za trzy dni będą wypłacone renty i emerytury, acz – jak wspomina gość programu – kasa była pusta, a inflacja mknęła.
-
Były prezydent Polski – Lech Wałęsa rozmawiając z obecnym prezydentem USA – Barackiem Obamą, rzekł PAP, iż rozmowa odbyła się „w bardzo miłej atmosferze”. Dawny przywódca „Solidarności” dodał, że głowa Stanów Zjednoczonych powiedziała kilka rzeczy zgodnie z jego życzeniami. Obaj uczestniczyli we wtorkowej uroczystej kolacji w Arkadach Kubickiego, która odbyła się po zakończeniu gali wręczenia Mustafie Dżemilewowi Nagrody Solidarności.
-
Ukraina ma szansę – wg także prezydenta USA – na bycie krainą kwitnącą i prosperującą demokracją. Warunkiem jest społeczność międzynarodowa, która musi ją w tym wesprzeć. O tym była mowa podczas godzinnego spotkania Baracka Obamy z prezydentem elektem Ukrainy – Petrem Poroszenką w Polsce (w warszawskim hotelu Marriott). Ten ostatni podziękował za wsparcie. Było to pierwsze spotkanie tychże przywódców! Innym tematem było przywrócenie pokoju na Ukrainie, wzrost gospodarczy tego kraju oraz zmniejszenie zależności państwa od Rosji w sprawie energetyki.
-
Polska i Kanada mają identyczne poglądy na sytuację na Ukrainie i w regionie. Oznajmił to sam premier Polski – Donald Tusk po środowym spotkaniu z szefem kanadyjskiego rządu – Stephenem Harperem w Warszawie.
-
Spotkanie prezydentów Polski (Bronisław Komorowski), Niemiec (Joachim Gauck), Słowacji (Ivan Gaszparovicz), Czech (Milosz Zeman) oraz Węgier (Janos Ader) z reprezentantami pokolenia 1989 roku miało miejsce rano na Zamku Królewskim w stolicy Polski. Debata odbyła się na temat wolności i stanowiła cząstkę obchodów 25. rocznicy pierwszych po trosze wolnych wyborów w naszym kraju. Hasło spotkania to: „1989 – Pokolenie Wolności”. Rozmowa poświęcona została dzisiejszemu rozumieniu, czym jest „wolność”. Delegacje młodzi przybyły z: Polski, Niemiec, Słowacji, Czech i oczywiście Węgier. Później odbyły się uroczystości na pl. Zamkowym.
-
Prezydent Polski – Bronislaw Komorowski i odsłonięcie Memoriału Wolnego Słowa na ul. Mysiej w Warszawie, gdzie pod nr 5 znajduje się siedziba Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk (nazywanego cenzurą). To upamiętnienie podziemnego ruchu wydawniczego.
-
Justyna Kowalczyk choruje na depresję i ma świadomość, iż nie jest jedyna. Nie wstydźmy się tej choroby, ale szukajmy pomocy! Tu w końcu chodzi o nas, nasze życie i nasze kontakty z otoczeniem. Także środowisko, w którym jest taka chorująca osoba, może jej pomóc. Słowa typu: „Weź się w garść!” nie pomogą. Tu trzeba działać!
-
Krapkowice (pod Opolem): co najmniej 7 osób zginęło w zderzeniu busów. Wypadek na A4 (nitka do Katowic). Trasa zablokowana w obu kierunkach!
Ostatnie wieści z zagranicy:
-
Szef Komisji Europejskiej – Jose Manuel Barroso zaczynając swoje oświadczenie na konferencji prasowej przed szczytem G7, pogratulował Polsce z okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Przypominamy, iż dwudniowy szczyt G7 w Brukseli (pierwszy raz gospodarzem tegoż spotkania była Unia Europejska) głównie został poświęcony sytuacji na Ukrainie.
-
W czasie audiencji generalnej papież Franciszek zwrócił się do Polaków i pozdrowił młodych, którzy wezmą udział w sobotę w XVIII spotkaniu na Lednicy: „Drodzy młodzi, miejcie odwagę – zaapelował i mówił dalej – …zwracam się do młodych, którzy gromadzą się na Lednicy, u źródeł chrzcielnych Polski, aby odnowić swoją przynależność do Chrystusa i do Kościoła”.
-
Prezydent Litwy – Dalia Grybauskaite rzekła PAP, iż sprawa dwujęzycznych tablic, która jest tak podnoszona przez mniejszość polską na Litwie, to „zbyt delikatna” kwestia również z powodu mniejszości rosyjskiej na Litwie i w krajach bałtyckich. Obiecała, że podczas II kadencji prezydenckiej, którą ma rozpocząć w lipcu tego roku, odwiedzi regiony zamieszkałe przez mniejszość polską.
-
Późnym wtorkowym wieczorem potężna eksplozja w zakładach petrochemicznych koncernu naftowego Shell w Moerdijk (blisko Rotterdamu) w Holandii. Brak ofiar!
-
Coraz więcej porwań w Meksyku, więc nic dziwnego, iż władze podwajają wymiar kary za te przestępstwa. Kara minimalna zwiększona z 20 do 40 lat pozbawienia wolności, natomiast maksymalna z 50 do 140 lat. Najwięcej lat więzienia otrzymają ci, którzy zamordują ludzi przez siebie porwanych. Obciąża także zranienie osoby porwanej czy też porwanie osoby niepełnoletniej. Surowe kary spotkają również tych porywaczy, którzy służyli w policji lub w wojsku. W meksykańskich stanach raczej nie ma czegoś takiego jak kara dożywocia, a najcięższe kary to 60 lat więzienia.
-
Wystawiona żywa replika ucha Vincenta van Gogha z genetycznego, udostępnionego przez jednego z krewnych słynnego malarza w Centrum Sztuki i Technologii Medialnych (ZKM) w Karlsruhe w Badenii-Wirtembergii.