Menu Zamknij

5 maja 2014 roku – i po majówce

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Donald Tusk okrzyknął wczoraj (w dzień Strażaka) polskich strażaków za najlepszych w Europie. Według niego te wspaniałe wyniki ich pracy zawdzięczają także zaufaniu, jakim darzą straż pożarną sami Polacy oraz właściwemu wykorzystaniu funduszy unijnych.

 • Dowództwo i żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej są zdania, iż dzięki misji afgańskiej poprawiła się jakość sprzętu i mundurów. Dodatkowo dała też niezłą dozę doświadczenia. Ostatnia, już piętnasta zmiana, wyjeżdża do Afganistanu w maju i będzie liczyć około pięćset żołnierzy. Ich rolą będzie rozliczenie całego sprzętu, jakie używało wojsko. Zmiana będzie tam obecna do końca roku.

 • Polska przygotowana na wojnę, w tym na różne scenariusze. Przekonywał o tym lubelski kandydat PO do europarlamentu – Michał Kamiński w programie „Woronicza 17”. Polska administracja również jest przygotowana na możliwy przypływ uchodźców.

 • Najwyższa Izba Kontroli przegląda stan przygotowania szkół podstawowych na przyjęcie sześcioletnich dzieci.

 • W nocy z soboty na niedzielę zdewastowano pomnik gen. Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie, który był odpowiedzialny za likwidację AK na Wileńszczyźnie. Na monumencie generała namalowano Znak Polski Walczącej i napis „Precz z komuną”. Uszkodzeniu uległa też tablica pamiątkowa przy pomniku. Malowidła już usunięto. Zdarzenie miało miejsce kilkanaście godzin przed przyjazdem rosyjskiej delegacji z obwodu kaliningradzkiego. Na wieść o zniszczeniu Rosjanie zrezygnowali z organizacji uroczystości.

 • Około czterystu rosyjskich motocyklistów, jak i władze obwodu kaliningradzkiego wzięły udział w uroczystościach upamiętniających 31 tysięcy czerwonoarmistów, poległych w 1945 roku i pochowanych na cmentarzu wojennym w Braniewie w woj. warmińsko-mazurskim. Odegrano hymn Polski i Rosji, złożono wieńce i odprawiono modlitwy ekumeniczne. Uroczystość ta związana jest z Dniem Zwycięstwa, który Rosjanie obchodzą 9 maja w charakterze święta państwowego. Wizytę zorganizował gubernator obwodu kaliningradzkiego – Nikołaj Cukanow.

 • Czworo nastolatków ma odpowiedzieć przed sądem rodzinnym za znieważenie flagi państwowej. Takie informacje podała policja w Zabrzu (Śląskie). Zrywali oni polskie i unijne flagi z masztów na ul. 3 Maja, co zauważył m.in. operator miejskiego monitoringu. Zatrzymani to: 16-latka i trzej jej kolegów młodszych od niej o rok.

 • Trzy osoby straciły życie, w tym maleńkie dziecko, a dwadzieścia pięć zostało rannych w karambolu, do którego doszło z soboty na niedzielę na drodze S8 koło Kowies w powiecie skierniewickim. Poinformowała o zdarzeniu Joanna Kącka – rzecznik prasowy łódzkiej policji. Na drodze była gęsta mgła. Kobieta prowadząca auto osobowe przestraszyła się złej widoczności i zamiast przemieszać się wolniej, ale jednak jechać dalej i to prawym pasem, ponoć zatrzymała się na lewym pasie. Samochody nie miały możliwości zauważenia jej na tyle wcześnie, by się zatrzymać. W zderzeniu wzięło udział jedenaście samochodów, w tym dwa tiry. Jedno auto(subaru forester)miało czeskie numery rejestracyjne.

 • 23 osoby zginęły, a 385 zostało rannych w 308 wypadkach. Taki jest wynik weekendu majowego na drodze (od środy do soboty). Natomiast od środy do niedzieli doszło do 369 wypadków (z tego wynika, że 61 w samą niedzielę), życie straciło 36 osób i 457 ludzi zostało rannych. Policjanci zatrzymali 1539 pijanych kierowców. W niedzielę wiele osób stało w korkach, albowiem to był czas powrotu do domu. Dodatkowo wiele osób powrót z majówki przesunęło na dzisiaj.

 • Unikatowy zbiór z okładem czterech tysięcy dokumentów i pamiątek związanych z aktywnością Solidarności w Australii w latach 80. ubiegłego wieku oraz funduszu wspierającego służbę zdrowia w Polsce to niedawny nabytek Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • To już 123. Trzeciomajowa Parada, która przeszła ulicami centrum Chicago. W tym roku nawiązywano też do kanonizacji Jana Pawła II oraz ukazywano solidarność z Ukrainą.

 • W polskim kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie papież Franciszek odprawił mszę dziękczynną za kanonizację Jana Pawła II. Msza ta odbyła się dzień po polskim święcie oraz tydzień po kanonizacji polskiego papieża, czyli 4 maja. Jan Paweł II był w tym kościele w 1979, 1992 oraz w 2000 roku.

 • Coraz więcej rosyjskich wojsk na Krymie. Napisała o tym wczoraj ukraińska państwowa agencja informacyjna Ukrinform, powołując się na krymskiego znawcę wojskowego na półwyspie.

 

 

Translate »