Ostatnie wieści z kraju:
-
Trybunał Konstytucyjny rozpocznie analizowanie konstytucyjności przepisów podnoszących wiek emerytalny i zrównujący go dla kobiet i mężczyzn. Sprawdzenia zgodności zmian z ustawą zasadniczą chciała grupa posłów PiS, OPZZ oraz NSZZ „Solidarność”.
-
Lider Twojego Ruchu – Janusz Palikot oznajmił w Gdańsku, iż złożył wniosek do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z uwagi na sytuację Ukrainy. Jednakże szefowa prezydenckiego biura prasowego poinformowała, że na razie posiedzenie RBN nie jest planowane.
-
Niepełnosprawni i ich opiekunowie oraz fizjoterapeuci oczekują ochrony swoich praw. Przeszli oni ulicami stolicy. 5 maja przypadał Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Na transparentach można było przeczytać także „Motto NFZ – czas leczy rany” oraz „NFZ – państwo w państwie”. Reprezentacja protestujących złożyła petycję ze swoimi oczekiwaniami w kancelarii premiera.
-
Ponad trzysta tysięcy maturzystów przystąpiło wczoraj i dzisiaj o godz. 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu. Wczoraj był to język polski, dzisiaj matematyka.
-
Prawie 40 zdjęć autorstwa Jana Bułhaka o Wilnie i Wileńszczyźnie ukaże Gdańska Galeria Fotografii. Ich autor to jeden z najwybitniejszych polskich fotografów ubiegłego wieku.
-
Ażeby świętować dziesięć lat obecności Polski w UE brygadier Paweł Sekulski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu (Mazowieckie) ruszył wczoraj rowerem do Brukseli. Ma do pokonania przeszło 1400 km, przewidywany czas to dwa tygodnie.
-
Wczoraj w jeleniogórskim sądzie padł wyrok dożywocia dla Michała M. za zabójstwo dwóch osób w Filharmonii Dolnośląskiej. Na razie wyrok nie jest prawomocny.
Ostatnie wieści z zagranicy:
-
Na południe od Hongkongu doszło wczoraj do zderzenia statku towarowego z kontenerowcem. Pierwszy z nich utonął. Co najmniej dwunastu członków załogi statku towarowego zaginęło.
-
Premier Słowenii – Alenka Bratuszek złożyła wczoraj dymisję na ręce prezydenta – Boruta Pahora po straceniu przed dziesięcioma dniami przywództwa w swojej partii – Pozytywna Słowenia (PS).
-
Na dziesięć lat więzienia został skazany przez chiński sąd mężczyzna noszący nazwisko Li. Za co? Za to, iż przekazał tajne dokumenty oraz fotografie obcemu wywiadowi. Takie informacje podały chińskie media państwowe. Nie wyjawiły jednak, o którego wywiad państwa jest mowa.
-
Prezydent Rosji wprowadza w swoim kraju zakaz używania wulgaryzmów w sztuce, kulturze. Nowe prawo wchodzi 1 lipca i nie działa wstecz, czyli filmy wyprodukowane wcześniej mogą zawierać wyrażenia ordynarne.
-
Papież Franciszek rzekł, iż poniektórzy ludzie są w Kościele z próżności, pożądania pieniędzy i żądzy władzy. W czasie mszy w Domu świętej Marty w poniedziałek przestrzegł przed takimi księżmi i biskupami. To są „karierowicze” i tylko rzekomo dobrzy katolicy. Nazwał ich „kombinatorami”.
-
Prokuratura federalna Szwajcarii zamroziła 170 mln franków szwajcarskich na aktywach gromadzonych na kontach i należących do obalonego prezydenta Ukrainy – Wiktora Janukowycza oraz ludzi z jego otoczenia. Takie wiadomości podały szwajcarskie media.
-
Prezydent Rosji – Władimir Putin oraz rotacyjny przewodniczący OBWE, prezydent Szwajcarii – Didier Burkhalter mają jutro przedyskutować w Moskwie myśl „okrągłych stołów” w kwestii Ukrainy. Poinformowała o tym kanclerz Niemiec – Angela Merkel po rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji.
-
Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie wojnę. Oświadczył to pełniący obowiązki ukraińskiego prezydenta – Ołeksandr Turczynow. Ostrzegał przed następnymi prowokacjami prorosyjskich separatystów szykowanych na Dzień Zwycięstwa 9 maja.