Menu Zamknij

7 lutego 2014 roku – informacje z Polski i ze świata

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Projekt uchwały Sejmu z okazji 25. rocznicy obrad Okrągłego Stołu skierowany wczoraj do komisji kultury. Komisja, zdaniem jej szefowej, dopiero za dwa tygodnie.

 • Rowerem do Rosji, w tym do Soczi pojechał, jako gość tamtejszego Komitetu Olimpijskiego, katowiczanin (były górnik KWK – Wieczorek) – Mieczysław Bieniek. Swoją podróż po Rosji zaczął 2 lata temu. Na początku nie było wesoło. Rozmowa z pracownicą rosyjskiej ambasady w Erewaniu spowodowała, iż Bieniek w tym kraju był persona non grata. Napisał więc do samego Władimira Putina i otrzymał roczną wizę oraz zaproszenie. Poza tym człowiek ten później wydał książkę z tej wyjątkowej wyprawy. Więcej na ten temat w „Dzienniku Zachodnim”.

 • Nieznani sprawcy dokonali zniszczeń jednej z rzeźb Magdaleny Abakanowicz na poznańskiej Cytadeli. Straty jeszcze nie są oszacowane.

 • Trzy osoby (dwóch mężczyzn i kobieta) zginęły w pożarze dwukondygnacyjnego budynku w Łodzi, dokładnie przy ul. Nowogrodzkiej. Czwarta osoba towarzysząca ofiarom została przewieziona do szpitala. Najprawdopodobniej przyczyną pożaru było urządzenie, którą ofiary dogrzewały pomieszczenie. Prawdopodobnie ludzie ci to bezdomni, którzy przebywali w pustostanie.

 • Rzeszowski sąd i podjęcie przez niego decyzji o tym, iż Mariusz Trynkiewicz we wtorek będzie mógł wyjść na wolność. Zakład karny w Rzeszowie ma dzisiaj zdecydować, czy się odwoła od decyzji sądu.

 • Czterech obywateli Ukrainy od wczoraj w Warszawie na leczeniu. Takie informacje podało MSZ. Nasz kraj jest gotowy, by przyjąć więcej poszkodowanych w protestach.

 • W tej chwili opuszczenie Republiki Środkowoafrykańskiej przez misjonarzy mogłoby skutkować pogromem. Tak sądzi m.in. koordynator misji kapucynów w tymże kraju – o. Tomasz Grabiec.

 • Minister kultury – Bogdan Zdrojewski zaprzecza, że dotacja 6 mln zł na budowę ekspozycji w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego miałaby być sprzeczna z prawem. Wszelkie wnioski w tej sprawie do CBA oraz prokuratury uznaje za bezpodstawne.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • O godzinie 20.14 miejscowego czasu ceremonia otwarcia 22. Zimowych Igrzysk, które tym razem odbywają się w Soczi. Nie jest jeszcze wiadome, kto zapali znicz olimpijski. Rano już na treningu pojawili się skoczkowie narciarscy.

 • Gwałtowne protesty przeciwko korupcji i podwyżce cen biletów komunikacji miejskiej w Rio de Janeiro. Policja zastosowała gaz łzawiący. Protestujący zaczęli obrzucać funkcjonariuszy butelkami i kamieniami.

 • W USA najprawdopodobniej odnaleziono skradzione niedawno skrzypce Stradivariusa. Autentyczność instrumentu muzycznego nie została jeszcze potwierdzona. Czy skrzypce te są dziełem wspaniałego lutnika? To się dopiero okaże.

 • Dzisiaj kambodżańska policja poinformowała, że odnaleziono złotą urnę zawierającą, jak się powszechnie sądzi, szczątki samego Buddy. Relikwia została skradziona dwa miesiące temu ze świątyni koło Phnom Penh.

 • Bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych prezenter, satyryk i showman – Jay Leno żegnał się z programem „The Tonight Show”. Prowadził go aż 22 lata. Pośród tych, którzy nadesłali nagrania wideo z pożegnalnymi słowami, był sam prezydent USA – Barack Obama. Zaoferował on mu posadę ambasadora USA na Antarktydzie.

 

 

 

Translate »