Menu Zamknij

8 listopada 2013 roku – co, gdzie słychać i o czym?

 

 

Ostatnie wydarzenia:

  • Prokuratura Rejonowa w Piotrkowie Trybunalskim postanowiła w czwartek rozpocząć działania sprawdzające w związku z niepokojącym wywiadem ks. Ireneusza Bochyńskiego, który miał miejsce dla lokalnego tygodnika. Chodzi o słowa na ePiotrków.pl: „Ale mamy i dzieci 10-letnie, trochę starsze, i znam przypadki, gdzie ich życie intymne potrzebowało wcześniejszego zaspokojenia. Same dzieci »wchodziły« do łóżek dorosłych, chcąc być spełnionym. I to był wybór dziecka”.

  • Klub Solidarnej Polski i jego wniosek u marszałek Sejmu w sprawie skrócenia kadencji parlamentu.

  • Roman Giertych, który niegdyś, za czasów rządów PiS był ministrem edukacji oraz wicepremierem, był wczoraj przesłuchiwany przed sejmową komisją odpowiedzialności konstytucyjnej. Zarzuca on bowiem Jarosławowi Kaczyńskiemu, iż zbierał on haki na opozycję. Lider PiS zaprzecza.

  • Zatrzymano 36-latka szukającego w sieci kontaktu z kilkunastoletnimi chłopcami. Podawał się on za 15-letnią dziewczynę. Oferował pieniądze za seks. Robił wiele, aby najpierw uzyskać nagie zdjęcia chętnych. Z internetu korzystał z kafejki internetowej w centrum miasta stołecznego. Zabezpieczono nie tylko materiały z kawiarenki, ale i z jego mieszkania.

  • Lekcja Śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych już w Święto Niepodległości w Krakowie. 10 listopada, czyli dzień wcześniej impreza ta będzie miała miejsce w Warszawie i… – co niezwykłe – w Londynie. Warto rozpowszechniać patriotyzm w sposób radosny, nie zaś jeno smutnie. Radość nie zabiera sprawie powagi.

  • Dzisiaj w Sejmie głosowanie w sprawie wniosku o referendum.

  • Premier Turcji – Recep Tayyip Erdogan z wizytą w Warszawie.

  • Polska będzie miała własne zabezpieczenia i swoje urządzenia, które będą chronić rządowych spraw? Więcej o tym w „Rzeczpospolita”.

 

 

Inne informacje:

  • Prezydent Gruzji – Micheil Saakaszwili wręczył wczoraj w Brukseli gruzińskie odznaczenia państwowe polskim europosłom za wsparcie państwa w jego europejskich ambicjach. Nagrodzeni to: Jacek Saryusz-Wolski (PO), Paweł Zalewski (PO) oraz Ryszard Czarnecki (PiS). Odznaczeni zostali także eurodeputowani z innych krajów. Wszystkich w sumie, wliczając wyżej wymienionych, odznaczonych zostało siedem osób.

  • Na Litwie od 2014 roku uczniowie w szkołach mniejszości narodowych, także polskich, nie będą mieli łatwo. Zniesiono bowiem ulgi maturalne z języka litewskiego. Daninius Pavalkis – minister oświaty podpisał rozporządzenie odwołujące je, a wedle Akcji Wyborczej Polaków na Litwie jest to nic innego, jak dyskryminacja mniejszości.

  • Sprawa Julii Tymoszenko nie została wczoraj omówiona przez Radę Najwyższą Ukrainy. Obrady te przeniesiono na dzisiaj. Wysłani przez Parlament Europejski oznajmili, iż mają na to czas do środy.

  • W laboratorium w Szwajcarii zbadano próbki z ciała, odzieży i torby Arafata. Ślady polonu znalezione na tych materiałach nie znalazły się tam naturalnie, raczej „sugerują niezbicie ingerencję osób trzecich” – powiadomili wczoraj ci, którzy prowadzili analizy. Nie mogą jednak potwierdzić, że to polon był sprawcą jego śmierci.

  • Wczoraj odbył się trzeci dzień bezterminowego protestu służb miejskich w Madrycie. Kontenery, kosze na śmieci przepełnione są śmieciami. W dodatku nie da się przejść obok tego, nie czując nieprzyjemnej woni. Nie ma co się dziwić, gdyż w Hiszpanii jest co najmniej 20 st. C. Powodem strajku są planowane zwolnienia tysiąca pracujących i pomniejszenie wynagrodzenia aż o 40%.

  • Dwa boeingi w powietrzu nad Rosją i o mały włos nie doszło do zderzenia. Takie informacje zamieszczono wczoraj na portalu Life News. Ażeby uniknąć tragicznego finału, samolot Transaero przeleciał nad centrum miasta. To jednak jest zakazane. Do zdarzenia, na szczęście nie zderzenia, miało dojść około godziny dziesiątej czasu moskiewskiego, czyli o siódmej czasu polskiego.

  • Papież Franciszek zatwierdził już tematy trzech ŚDM (2014, 2015 i 2016 r.). Hasłem zlotu w Krakowie (2016 rok) będą słowa znane z Ewangelii świętego Mateusza: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

  • Niemcy i Brazylia potępiły podsłuchy, składając projekt rezolucji w komisji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych przeciw takim działaniom.

  • Dzisiaj następna próba rozwiązania sprawy leczenia J. Tymoszenko poza granicami Ukrainy.

  • Tajfun Haiyan uderzył w środkową część archipelagu Filipin. Prędkość wiatru to 270 km/h. Szpitale, żołnierze i oczywiście służby ratownicze zostali postawieni w stan pogotowia. Ewakuowano przed tym wydarzeniem przeszło 120 tysięcy ludzi.

  • Belgijscy chirurdzy zauważyli w kolanie ludzkim dotychczas niepoznane więzadło przednie. Może to mieć znaczny wpływ na przyszłe leczenie częstych kontuzji stawu, tym bardziej że jego zadaniem przedniego więzadła jest ochrona kolana podczas ruchów mających za cel skręcanie, zmianę kierunku. Dotąd każda taka operacja dotyczyła jedynie więzadła krzyżowego i nie przynosiła oczekiwanych efektów.

 

 

Pogoda: Deszcz najprawdopodobniej ominie rejony Opola, Krakowa czy Rzeszowa. Najwyższa w dniu temperatura to 17 st. C. w Opolu. Najniższa to 8 st. C. np. w Gdańsku, Olsztynie i Suwałkach. Do siódmej rano temperatur w okolicach ok. 8 do 11 st. C. Wilgotność w dniu ok. 80-95%. Wiatr południowo-zachodni o prędkości ok. 11-18 km/h. Wieczorem prędkość wiatru się zmniejszy.

Translate »