Menu Zamknij

8 października 2013 roku – troszkę cieplej

 

Ostatnie wydarzenia:

 • Prezydent Bronisław Komorowski nie widzi żadnych zastrzeżeń w sprawie odwołania gen. bryg. Janusza Noska ze stanowiska szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

 • Graś poinformował, iż w listopadzie ma się odbyć zapowiadany przez premiera przegląd resortów.

 • Kraków i spotkanie się prezydentów państw grupy Arraiolos. Dzisiaj pierwszy z dwóch dni rozmów, w których udział wezmą prezydenci: Niemiec, Finlandii, Łotwy, Polski, Portugalii i Włoch. Gośćmi specjalnymi mają być prezydenci Estonii i Bułgarii. Dyskusje będą dotyczyć kryzysu gospodarczego oraz relacji transatlantyckich, a także listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, na którym ma zostać zawarta umowa między UE i Ukrainą.

 • Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich jest opóźniony. Miał wejść w życie od 2014 roku. Dzisiaj już wiadomo, iż to nierealne. Przypominamy, iż wdrożenia go także u nas domaga się Unia Europejska.

 • Większość Polaków uważa, iż Kościół niewłaściwie walczy z pedofilią w swoich strukturach. Kto jak kto, ale funkcjonariusze Kościoła powinni być lepiej zorganizowani i z lepszym skutkiem walczyć o dobro wiernych.

 • Media polonijne mają otrzymać w przyszłym roku większe środki finansowe niż to miało miejsce w poprzednich latach. O tym poinformowała wiceminister spraw zagranicznych – Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

 • To już 70 lat minęło od zatonięcia ORP „Orkan”. Dokładnie 8 października 1943 roku, na północnym Atlantyku, zatonął nasz niszczyciel. Wraz z jego zatonięciem życie straciło prawie 200 polskich marynarzy. Oprócz niego w II wojnie światowej straciliśmy m. in.: ORP „Orzeł”, ORP „Jastrząb” ORP „Kujawiak”.

 • Zmarła Joanna Chmielewska – autorka polskich powieści kryminalno-obyczajowych, np. „Lesia”, „Skarbów”. O tym fakcie poinformowało wydawnictwo Klin. Prawdziwe dane pisarki to Irena Kuhn. Rosjanie ceniący jej twórczość nazwali jej dzieła „kryminałami ironicznymi”. 2 kwietnia skończyła 81 lat.

 • „Wałęsa. Człowiek z nadziei” to film, który wszedł do kin w piątek, a obejrzało go już 150 tysięcy ludzi. To najpopularniejszy film minionego weekendu. Wielu widzów wyszło z kina zadowolonych. Film jest polskim kandydatem do Oscara.

 

 

Inne informacje:

 • Agnieszka Holland nie zawalczy o Oscara. Amerykańska Akademia Filmowa zdyskwalifikowała film „Gorejący Krzew”, który zgłosiła Czeska Akademia Filmowa. Powód? Ponieważ „Gorejący krzew” to także kinowa wersja trzyczęściowego serialu stworzonego dla telewizji HBO. Nie wolno nominować tego, co pokazywano wcześniej w telewizji bądź internecie.

 • Nobel za transport wewnątrz komórek! Sprawa z pewnością dotyczy immanentnego komunikowania się, dzięki czemu każda komórka – fabryka produkująca, wie, jakie cząsteczki ma eksportować w małych pęcherzykach do kolejnej komórki. Nagroda Nobla z medycyny w 2013 roku przysługuje trzem naukowcom, którzy odkryli ten olbrzymi sekret w maleńkim świecie: Thomasa C. Suedhofa, Jamesa E. Rothmana i trzecim odkrywcą jest… Randy W. Schekman.

 • Koszykarze z Hiszpanii podczas igrzysk paraolimpijskich w Sydney otrzymali złoty medal, choć niepełnosprawnych było w ich zespole jedynie dwóch zawodników. Reszta z nich udawała inwalidztwo. Były prezes Federacji Upośledzonych Umysłowo – Fernando Martin został sądownie ukarany i musi zapłacić 5 tysięcy 400 euro grzywny oraz zwrócić 142 tysiące euro przyznanych sportowcom. Upośledzonych umysłowo udawali na igrzyskach w Kanadzie także atleci, tenisiści stołowi, a nawet pływacy.

 • Władze brytyjskie stworzyły nową agencję do spraw walki z: przestępczością zorganizowaną, przestępstwami finansowymi i … „cyberprzestępczością”. Czy faktycznie Brytyjczycy są za stworzeniem u siebie odpowiednika FBI?

 • Gondole w Wenecji będą innego wyglądu i wyposażenia? Każda łódź, jak nakazały władze miasta, będzie miała GPS i wyraźne tablice rejestracyjne.

 

 

Pogoda: Temperatura wyższa niż ostatnio. Deszcz może się pojawić w Szczecinie i okolicach (na północnym-zachodzie kraju). Od 10.00 około 11 st. C. i 73 % wilgotności, wiatr południowy o prędkości 7 km/h. Od południa do 17.00 temperatura 14-17 st. C. i 58-62% wilgotności, wiatr południowy 7 km/h. O 20.00 temp. ok. 11-12 st. C., 86-90% wilgotności, wiatr południowo-wschodni o prędkości 7 km/h. O północy zaledwie 9 st. C., 98% wilgotności i południowy wiatr o prędkości 11 km/h.

Translate »