Menu Zamknij

9 maja 2014 roku – w Polsce i na świecie

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Sojusz nadal wzmacnia bezpieczeństwo swoich członków poprzez wdrożenie ćwiczeń, tworzenie planów obronnych oraz właściwe rozmieszczanie sił. Zakomunikował o tym po spotkaniu z prezydentem Polski – Bronisławem Komorowskim sekretarz generalny NATO – Anders Fogh Rasmussen. Natomiast po spotkaniu z premierem – Donaldem Tuskiem sekretarz oznajmił, iż Polska w NATO jest bezpieczna i każdy, kto zechciałby wypróbować solidarność NATO, poniósłby porażkę.

 • Parabanki i instytucje pożyczkowe pod szczególnym nadzorem? Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o nadzorze nad tynkiem finansowym i prawa bankowego oraz poniektórych innych ustaw. Jednakże już nieoficjalnie słychać o tym, iż prawo będzie można obejść.

 • Według „Rzeczpospolitej” Stowarzyszenie Twoja Sprawa chce, ażeby rozgłośnie radiowe nie emitowały w ciągu dnia reklam dotyczących suplementów diety, które poprawiają potencję. Między godziną 6 a 20 w marcowych dniach stowarzyszenie to doliczyło się aż 1353 tego typu reklam. Dzieci więc, jak wymieniał Lesław Sierocki ze STS, mogą słuchać w dzień o sprawności seksualnej w każdym miejscu i o każdej porze, chęci na seks czy poprawianiu erekcji. Jego zdaniem stacje radiowe „dokonują na dzieciach swoistego gombrowiczowskiego »gwałtu przez uszy«”.

 • „Gazeta Wyborcza” jako jeden z ikon 25-letniej wolności polskiej. Stworzona została w rezultacie uzgodnień zawartych przy Okrągłym Stole. 8 maja 1989 roku pierwszy numer gazety rozpoczynały słowa Lecha Wałęsy: „Nie ma wolności bez Solidarności”.

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Separatyści zapewniają, iż referendum na wschodzie Ukrainy odbędzie się za dwa dni.

 • Ukraińskie siły antyterrorystyczne odparły atak separatystów prorosyjskich otwierających ogień do żołnierzy w drogowym punkcie kontrolnym nieopodal Słowiańska. Takie informacje podało wczoraj MSW Ukrainy.

 • Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy – Andrij Parubij zauważył, iż mimo oświadczenia prezydenta Rosji o wycofywaniu wojsk znad ukraińskich granic, ono nadal tam jest. Zapowiedział dalszą operację antyterrorystyczną.

 • Zdecydowana większość Ukraińców chce, iżby ich państwo pozostało zjednoczone. Nawet gros dominujących na wschodzie Ukrainy rosyjskojęzycznych mieszkańców jest za zachowaniem całości kraju. Takie informacje wynikają z sondażu waszyngtońskiego centrum Pew Research. 77% badanych na terenie tejże krainy chce, aby Ukraina pozostała taka, jaka była. 70% ludzi chce tego na wschodzie Ukrainy. Pośród ludzi mówiących w języku rosyjskich jest to nadal powyżej 50%. Sondaż był przeprowadzony od 5 do 23 kwietnia. Margines błędu to 3,5 punktów proc.

 • Papież Franciszek w kazaniu na mszy w Domu św. Marty w Watykanie rzekł, iż Kościół to nie „firma produkująca zakazy”. Do niego należy prowadzenie rozmów z ludźmi, a od biurokracji istotniejsza jest łaska.

 • Bezprzykładne porwanie ponad 200 uczennic przez skrajne ugrupowanie Boko Haram może stanowić moment przełomowy w zwyciężaniu z islamistycznymi bojownikami w Nigerii. Oznajmił tak wczoraj prezydent kraju – Goodluck Jonathan. Uprowadzenie potępili muzułmańscy duchowni. Przewodzący radykalnemu obozowi – Abubakar Shekau oświadczył na początku tygodnia, iż „sprzeda na targu” porwane dziewczęta. W jego przekonaniu, zamiast chodzić do szkoły, powinny zostać wydane za mąż.

 • Tradycje japońskiej sztuki tatuażu -irezumi sięgają zamierzchłych czasów (antycznych). Niestety, dzisiejsze społeczeństwo odcina się od sztuki z historią. Doszło do tego, iż pracowników z tatuażami przenoszono na stanowiska pracy niewymagające kontaktu z klientami.

 

Translate »