Menu Zamknij

12 czerwca 2014 roku – z Polski i ze świata

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Paweł Edelman, Małgorzata Niemirska, Paweł Huelle, Jan Peszek oraz Robert Węckiewicz artystami uhonorowanymi przez ministra kultury – Bogdana Zdrojewskiego medalami Gloria Artis. Wśród nich miała być Kora Jackowska (jej również przyznano Glorię Artis), acz ze względu na stan zdrowia nie mogła przybyć na tę uroczystość. Toteż minister pozdrowił i zapewnił, iż trzymamy za nią kciuki.

  • Mieszkająca stale w Niemczech Mazurka – Agnes Trawny nie musi zapłacić za nakłady na utrzymanie domu (np. remonty), który po latach odzyskała. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Olsztynie. Rodzina Głowackich (Władysław i Władysława), która przeszło 30 lat opiekowała się domem i w nim mieszkała, zapowiedziała już apelację. Na razie familia została obciążona przez sąd kosztami procesowymi (ponad 12 tys. zł). Biegłych zaś ma opłacić skarb państwa.

  • Premier i prezydent Polski o zwiększeniu wydatków na wojsko. Spotkanie to odbyło się wczoraj.

  • Rzeczniczka rybnickiej policji – Aleksandra Nowara zapewnia, iż policja z Rybnika (Śląskie) zajmuje się sprawą 3-letniej dziewczynki, która w upalny, wtorkowy dzień przez kilka godzin przebywała w zamkniętym samochodzie swojego ojca. Możliwe, iż rano tata miał zawieźć córkę do przedszkola, ale o niej zapomniał i udał się do pracy. Po ośmiu godzinach, gdy spostrzegł ją w aucie, próbował ją reanimować. Policja odebrała zgłoszenie ok. 15.30. Potem próbowano przesłuchać rodzica, ale 40-letni mężczyzna nie był w dobrym stanie i trafił do szpitala. Dokładną przyczynę śmierci ustalić ma sekcja zwłok. Tego samego dnia do podobnej sytuacji doszło w Białymstoku. Matka zostawiła syna w rozgrzanym aucie. Na szczęście ktoś zauważył 8-latka i powiadomił służby. Wybito szybę i udzielono chłopcu pomoc medyczną. W Krakowie także zostawiono w pojeździe dziecko. Jego rodzice udali się na zakupy. Tutaj także nie doszło do nieszczęścia, a to dzięki ludziom, którzy nie byli bierni. Wcześniej media biły na alarm, aby to psa nie zostawiać na dłużej w aucie, zwłaszcza bez wody. Dzisiaj już mówi się o dzieciach, bo i nawet pociechy są zostawiane w „klatce Faradaya” jeżdżącej na czterech kółkach. Dzieci nie są odporne na wysokie temperatury! Szybko się odwadniają! Dodatkowo strach podwyższa temperaturę ciała. Iwona Kuc z wydziału prasowego Komendy Głównej Policja podkreśliła w rozmowie z PAP, iż taka śmierć jest straszna.

  • Międzynarodowa Rada Oświęcimska i jej środowy apel do premiera Polski, aby zlecił ministerstwu edukacji utworzenie niezachwianego mechanizmu finansowania wyjazdów polskiej młodzi do Miejsc Pamięci. Powodem apelu jest zmniejszająca się liczba takich wizyt. Były niemiecki obóz Auschwitz odwiedza co roku podobna liczba ludzi, jednakże wśród turystów raz po raz jest mniej Polaków. W 2011 roku obóz odwiedziło około 610 tys. naszych rodaków, natomiast w 2013 roku jedynie 336 tysięcy. W 1. kwartale bieżącego roku, pierwszy raz w historii, obóz zagłady odwiedziło więcej Brytyjczyków niż Polaków!

  • Prokurator okręgowy w Białymstoku i skierowany przez niego do sądu wniosek o rozwiązanie Stowarzyszenia Kibiców Jagiellonii Białystok „Dzieci Białegostoku”. Jego zdaniem stowarzyszenie to tylko przykrywka działalności przestępczej i pełnej wykroczeń.

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Sąd UE podał do wiadomości, iż oficjalnie wycofuje Syryjski Międzynarodowy Bank Islamski (Syria International Islamic Bank – SIIB) z listy tych, które są objęte europejskimi sankcjami. Sąd w Luksemburgu wytłumaczył, że nie dowiedziono, ażeby transakcje obsługiwane przez syryjski bank „niosły szczególnie wysokie ryzyko, iż pieniądze pochodziły od syryjskiego reżimu”. Nie ma też przesłanek, żeby uważać, że klienci SIIB to ludzie zamieszani w bestialskie ciemiężenie cywilów w Syrii.

  • Minister spraw zagranicznych Białorusi – Uładzimir Makiej nie wyklucza podpisania porozumienia o ułatwieniach wizowych z UE w czasie szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze w 2015 roku.

  • Na wystawie w Mediolanie dokumentacja ukazująca historię „Solidarności” i materiały związane ze współpracą polskiej opozycji ze wspierającymi ją działaczami z Italii. Wystawa ta czynna jest do 15 lipca. Będąc niedaleko, warto zobaczyćSolidarność w dokumentach Fundacji Giangiacomo Feltrinellego”.

  • Japoński protest złożony Chinom z uwagi na incydent z udziałem samolotów wojskowych obu państw. Powiadomił o tym wczoraj japoński minister obrony – Itsunori Onodera. Podług niego dwa chińskie myśliwce zbyt blisko zbliżyły się w środę do samolotu japońskich sił samoobrony. To pierwszy raz od 24 maja. Dotychczas ministerstwo obrony odmawia komentarza.

  • Kongres Deputowanych (niższa izba parlamentu Hiszpanii) i jego obrady nad ustawą, która umożliwiłaby 76-letniemu królowi Juanowi Carlosowi abdykację, a symultanicznie jego synowi Filipowi objęcie tronu. Senat będzie się nią zajmował w ciągu tygodnia.

  • Buntownicy z Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) opanowali turecki konsulat w Mosulu. Uprowadzili też konsula wraz z 48 osobami, także z trojgiem dzieci i członkami tureckich sił specjalnych. Takie wiadomości podały wczoraj irackie i tureckie źródła. Premier Turcji – Recep Tayyip Erdogan spotkał się z podsekretarzem Tureckiej Narodowej Agencji Wywiadowczej (MIT) – Hakanem Fidanem i wicepremierem – Besirem Atalayem. Spotkanie odbyło się w trybie pilnym. W poprzedzający porwanie dzień uprowadzono 28 tureckich kierowców tirów.

Translate »