Menu Zamknij

Fabuła „Romea i Julii” Williama Szekspira

 

 

   Fabuła szekspirowskiego dramatu opiera się na tragicznej opowieści młodych kochanków. Ich dzieje zależne są od długo już trwającego konfliktu rodziców. Zresztą spór dwu rodów stanowi tło przedstawionych w „Romeo i Julii” wydarzeń.

 

 

 

   Tragedia Romea i Julii ukazuje ich losy, czyli czas od spotkania do chwili tragicznego rozstania się z życiem. Następuje kwitnięcie ich uczucia, a między nimi rodzi się niepohamowana namiętność. Pierwotnym pochopem aktywności staje się nieszczęsne zauroczenie głównego bohatera inną niewiastą – Rozaliną. Z pewnością autorowi chodziło o ukazanie wrażliwego charakteru Romea oraz podkreślenie siły miłości łączącego go z Julią, dla której rezygnuje z poprzedniej miłostki, później jest też gotowy wyrzec się rodowego nazwiska i swojej rodziny.

 

 

   W utworze pojawia się wątek Ojca Laurentego, który myśli o pojednaniu zwaśnionych rodziców młodych dzięki miłości, która się pojawiła między Julią i Romeem. Ostatecznie do zgody dochodzi, atoli za cenę życia zakochanych dzieci. Konflikt rodów ustępuje, aliści zbyt późno, gdyż stał się przyczyną nieszczęścia. Zakonnik nie byłby w stanie przewidzieć takiego finału. Mimo iż plan opracował szczegółowo, to niepomyślny splot zdarzeń bierze dzieje w swoje ręce, przez co dochodzi do końca świata dwojga młodych kochanków.

 

Translate »