Ostatnie wieści z kraju:
-
Młody Polak usamodzielnia się od rodziców dopiero w okolicy 28 roku życia. To dość późno. Uważa tak, chociażby psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie dr Ewa Jarczewska-Gerc. Udzieliła na ten temat wywiadu „Gazecie Wyborczej”.
-
Ojciec 3-letniej Oliwii, zmarłej 10 czerwca w Rybniku (Śląskie) na skutek pozostawienia jej w czasie upału w aucie, ma gargantuiczne poczucie winy i nie usprawiedliwia swojego postępowania. Bynajmniej tak wynika z wczorajszej informacji podanej przez prokuratora rejonowego w Rybniku – Jacka Sławika. Mężczyźnie postawiono zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci córki. Grozi mu do 5 lat więzienia.
-
Dwóm młodym mężczyznom Prokuratura Okręgowa w Białymstoku postawiła zarzuty gwałtu, rozboju oraz zabójstwa 27-letniej kobiety. Miało to miejsce przeszło 5 lat temu (w styczniu 2009 roku) w Sokółce (Podlaskie), a dokładniej w mieszkaniu ofiary. Podejrzani zostali zatrzymani w Wielkiej Brytanii, albowiem byli poszukiwani. Przypominamy, iż 31 maja 2010 roku śledztwo umorzono, gdyż nie wykryto sprawcy. Policja zaś nadal pracowała nad tą sprawą, a przełom nastąpił m.in. po kolejnej analizie prowadzonej przez tzw. archiwum X.
-
Rozpoczął się proces obywatela Białorusi – Aliaksandra L., który oskarżony został o szpiegostwo. Grozi mu do 10 lat więzienia. Proces jest niejawny i odbywa się w specjalnie zabezpieczonej sali Sądu Okręgowego w Warszawie.
-
Aż ¾ Polaków dobrze ocenia aktywność prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jednakże z nowego sondażu CBOS wynika, iż 15% badanych źle ocenia jego działalność. 60% naszych rodaków negatywnie ocenia pracę Sejmu, a dobrze – 23%.
-
Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga rozpoczęła śledztwo dotyczące rozmowy pomiędzy byłym wiceministrem finansów – Andrzejem Parafianowiczem a byłym ministrem transportu – Sławomirem Nowakiem. Powiadomiła o tym Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. Wcześniej zapowiadał to prokurator generalny – Andrzej Seremet.
-
W poniedziałek oraz pod koniec minionego tygodnia (w piątek) w Łodzi zawyły syreny.
-
Mamy do czynienia z destabilizacją państwa polskiego przez proceder nielegalnego zakładania podsłuchów i to w sposób prawdopodobnie dobrze zorganizowany – rzekł premier Donald Tusk, który odnosił się tak do ujawnionych przez tygodnik „Wprost” niezgodnych z prawem zapisów audio. Szef rządu zwrócił się do liderów opozycji, aby „zastanowili się, czy są pewni, że chcą stanąć ramię w ramię z tymi”, którzy zdobyli nagrania po to, by głosić postulat dymisji rządu.
-
Z powodu ujawnionych nielegalnych nagrań Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawdza kilka miejsc w poszukiwaniu osprzętu i materiałów, które mogą okazać się dowodem w sprawie. PAP został o tym powiadomiony wczoraj przez rzecznika ABW – Macieja Karczyńskiego.
-
Prokuratura na stołecznym Mokotowie otrzymała wczoraj policyjne materiały w sprawie dotyczącej Roberta N. (pseudonim Frog).
-
Na kary po 8 lat więzienia skazał tarnowski sąd 3 nastolatków. Rzucili oni niegdyś (luty ubiegłego roku) bryłę lodu na autostradę, powodując śmierć kierowcy tira. To już drugi wyrok w tej sprawie. Wcześniej zostali oni skazani na mniej lat ograniczenia wolności (jeden na 6 lat, drugi na 5 lat, a trzeci na 4 lata). Poprzedni wyrok tarnowskiego sądu został uchylony przez Sąd Apelacyjny w Krakowie. Przy ponownym rozpoznaniu sprawy uznano, iż oskarżeni przewidywali skutek swojego czynu w postaci śmierci osoby poruszającej się po autostradzie i zgodzili się na jego wystąpienie. Toteż czyn został zakwalifikowany jako zabójstwo, a za to grozi od 8 lat więzienia do dożywocia.
-
Familie z trójką i więcej dzieci mogą składać w swoich gminach wniosek o wydanie ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny, która umożliwia zniżki w takich miejscach jak: obiekty sportowe, muzea, komunikacja publiczna. Wnioski można składać od wczoraj w urzędach, okazując dokumenty potwierdzające wielodzietność! Karty są wydawane niezależnie od dochodów rodziny.
Ostatnie wieści z zagranicy:
-
Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą w Budapeszcie. To 25. rocznica ponownego pogrzebu węgierskiego premiera z czasów rewolucji 1956 roku – Imre Nagya.
-
Gazprom przerwał dostawy gazu na Ukrainę. Domaga się od niej przedpłat. Poinformował o tym prezes państwowej spółki paliwowej Naftohaz – Andrij Kobolew. Wg niego kraj przetrwa bez tych dostaw paliwa przynajmniej do grudnia.
-
Mając na uwadze przejście przez Rosję na system przedpłat za dostawy gazu na Ukrainę, unijny komisarz do spraw energii – Guenther Oettinger oznajmił wczoraj, iż będzie gruntował możliwości dalszych dyskusji w kwestii rosyjsko-ukraińskiego kryzysu gazowego. Tym sposobem dał do zrozumienia, iż chce, by trójstronne rozmowy (między Rosją, Ukrainą i UE) miały miejsce jeszcze w czerwcu.
-
W poniedziałkowy ranek w Madrycie rozbito siatkę rekrutującą i wysyłającą dżihadystów do Syrii i Iraku!Takie wieści podało hiszpańskie MSW. Aresztowano ośmiu ludzi i dokonano dwunastu rewizji.
-
Tysiące kibiców nie zdołało zdążyć na 1. połowę meczu mistrzostw świata między Szwajcarią i Ekwadorem (na stadion w Brasilii). Przyczyną spóźnienia były długie kolejki przy bramkach bezpieczeństwa. Przed wystartowaniem mundialu FIFA mówiła, aby kibice odpowiednio wcześniej zjawiali się na stadionach, nie zaś za pięć dwunasta.
-
Wczoraj obiegła świat wieść, iż Michael Schumacher opuścił szpital w Grenoble. Niemiec wybudził się ze śpiączki! Taką dobrą informację podała w oficjalnym oświadczeniu jego menedżerka – Sabine Kehm. Teraz przed sportowcem długotrwała rehabilitacja. Jego familia wyraziła wdzięczność wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, fizjoterapeutom w Grenoble i ratownikom medycznym, którzy to jako pierwsi pośpieszyli na ratunek. Wszyscy oni wykonali niezwykłą pracę w pierwszych miesiącach, co zaowocowało tym, co jest teraz. Rodzina wdzięczna jest też tym, którzy przesyłali życzenia i wyrazy wsparcia. Przypominamy, iż przed samym Nowym Rokiem (29 grudnia 2013 roku) w obecności syna zjeżdżał na nartach we francuskich Alpach. W trakcie zjazdu przy niskiej prędkości upadł i uderzył głową w kamień. Mimo założonego kasku doszło do obrażenia głowy. Dzień później okazało się, iż był w stanie krytycznym i został poddany śpiączce farmakologicznej, a przyczyną był uraz wewnątrzczaszkowy. Dodatkowo doszło do stłuczenia mózgu. Poddano go zabiegom neurochirurgicznym. 31 grudnia oznajmiono, iż kierowca Formuły 1 przeszedł drugą operację (usunięcia krwiaka w mózgu). Gdyby nie kask, sportsmen zmarłby przed przyjazdem do szpitala. Dlatego nie zapominajmy i jego założyć, gdy mamy założone już na nogi narty. Życzymy całkowitego powrotu do zdrowia!