Menu Zamknij

30 czerwca 2014 roku – polski kraj i świat

Ostatnie wieści z kraju:

  • Maturę zdało jeno 71% abiturientów szkół ponadgimnazjalnych. Najgorszej poszło maturzystom z matematyką. W nauczaniu istotna jest nie tylko wiedza nauczyciela, ale umiejętność takiego nauczania innych, aby zrozumieli przerabiany materiał. Szczególnie istotne jest to w matematyce.

  • Poznański Czerwiec był początkiem polskiej drogi do wolności. Tak napisał prezydent Polski do uczestników obchodów 58. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. List głowy państwa został odczytany w sobotę w Poznaniu. Główna uroczystość miała miejsce przy Pomniku Poznańskiego Czerwca 1956.

  • Ks. Jan Kaczkowski oraz Piotr Żyłka laureatami 13. edycji nagrody „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Nagrody wręczono w trakcie gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Pierwszy otrzymał nagrodę za „lekkie i przejmujące” mówienie o żywocie i chorobie, drugi zaś za „znakomite wyczucie nowych mediów”. Nagrodę specjalną „Diamentowy Ślad” za dorobek naukowy, publicystyczny i aktywność opozycyjną otrzymał prof. Bohdan Cywiński.

  • Ciężki stan Estończyka – Raivo Peetsmana to skutek wypadku, który miał miejsce podczas rozgrywanych w Chodzieży Motorowodnych Mistrzostw Świata. Takie wypadki w tym sporcie nie są niczym wyjątkowym, choć i nie są częste. Do zdarzenia doszło na drugim okrążeniu pierwszego niedzielnego biegu w klasie OSY-400. W łódź poszkodowanego uderzyła łódź z USA. Toteż łódź Estończyka charakteryzuje się teraz wyrazistym śladem bolidu, który w nią uderzył. Niestety, śruba raniła zawodnika. Jury przerwało zawody i zaliczyło wyniki otrzymane w uprzednich dwóch sobotnich wyścigach. Zatem wygrana innego Estończyka, który nazywa się Rasmus Haugasmagi, odbyła się w cieniu tragedii. Zwyciężył on w obu wyścigach i dzięki temu obronił tytuł wywalczony rok temu. Najlepszy z Polaków – Cezary Strumnik (Przygoda Chodzież) zajął VI miejsce, następny był Bartosz Chojnacki (Kotwica Poznań), który zajął IX miejsce. Na prośbę uczestników zrezygnowano z uroczystej ceremonii wręczenia nagród.

  • Na budowie centralnego odcinka 2. linii metra rozpoczęły się techniczne przejazdy testowe pociągów. W sobotę uczestniczyła w przejeździe sama prezydent Warszawy, która rzekła, iż „wszystko wskazuje na to, że budowa będzie zakończona 30 września”. Zaznaczyła jednak, iż data pierwszego przejazdu pasażerów 2. linią zależny jest od organów zewnętrznych i odbioru technicznego. Uznała też, że 2. linia metra przyczyni się do rozwoju stolicy Polski, albowiem jest to „olbrzymi czynnik miastotwórczy”. Centralny odcinek 2. linii metra ma łączyć prawo- i lewobrzeżną część miasta.

  • 90 lat skończył wczoraj aktor teatralny i filmowy, który grał i Barabasza, i Jerzego Hoffmana, czyli Gustaw Lutkiewicz. Ukończył warszawską PWST (w 1949 z siedzibą w Łodzi). Przez 12 lat występował w łódzkich teatrach. Dopiero 31 sierpnia 2014 roku zrezygnował z dalszej kariery artystycznej. Powodem wycofania się była postępująca utrata wzroku. Urodzony w Kownie nierzadko kojarzony jest także ze słuchowiskami radiowymi i muzyką. Odznaczony był np. Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  • W nocy z soboty na niedzielę pojawiły się napisy i rysunki na zabytkowym meczecie w Kruszynianach (Podlaskie) i na płytach nagrobkowych w starej części mizaru – muzułmańskiego cmentarza. Na razie sprawcy pozostają nieznani. Zniszczenia odnotowano w niedzielny ranek. Pomalowane zostały drzwi meczetu, na tle budynku namalowano świnię. O północy w meczecie byli jeszcze wyznawcy islamu, którzy rozpoczęli właśnie miesięczny post Ramadan.

  • Rozpoczął się sezon urlopowy. Uważajmy w górach! Zwracajmy uwagę również na pogodę.

  • Początek wakacji! Chcąc zażyć kąpieli w zbiorniku wodnym czy morzu, wybierajmy strzeżone miejsca.

  • Poród rozpoczęty na promie. Kobietę w ciąży oraz jej męża zabrał z promu śmigłowiec. To pierwsze takie wydarzenie w historii tego helikoptera. Miejmy nadzieję, iż zdrowiu matki i dziecka nic nie zagraża.

  • Najwięcej polskich ziem kupują: Holendrzy, Francuzi, Niemcy. Najwięcej to grunty rolne i leśne. Łączna ich powierzchnia (sprzedana w 2013 roku) to 697 hektarów (to przede wszystkim zachodni rejon naszego kraju). Rok wcześniej było to przeszło 1000 ha. Zezwolenie na zakup takiej ziemi wydaje szef MSW. Jeżeli sprzeciw nie zostanie wniesiony przez ministra obrony, a gdy mowa o nieruchomościach rolnych, to i ministra rolnictwa, wówczas cudzoziemiec ma otwartą drogę, która prowadzi wprost do nabycia ziemi.

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • W piątek dotarła do nas informacja, że były polski konsul w Monako przyznał się do udziału w zabójstwie miliarderki.

  • UE i Ukraina podpisały umowę stowarzyszeniową (dokładniej drugą jej cześć umowy).

  • Na Litwie referendum dotyczące zakazu sprzedaży ziemi obcokrajowcom. Plebiscyt został zorganizowany na wniosek grupy obywateli. Litwini wzięli sprawy w swoje ręce. Istotna jest jeszcze frekwencja, gdyż nie może być ona za niska!

  • W Watykanie niepokój dotyczący zdrowia papieża. Wierni zastanawiają się, co się dzieje, że głowa Kościoła jest coraz częściej zmęczona. Czyż papież nie wziął na siebie za dużo obowiązków? Papież nie jest trzydziestolatkiem i – według watykanistów – powinien się nieco bardziej oszczędzać. Watykan jednak zapewnia, iż stan zdrowia Franciszka jest dobry.

  • Papież przestrzegł wczoraj biskupów przed pychą oraz poszukiwaniem pomocy u tych, którzy mają władzę na świecie. W trakcie uroczystości świętych Piotra i Pawła wręczył 24 arcybiskupom – metropolitom (także nowemu prymasowi Polski) paliusze, inaczej ujmując symbole łączności ze Stolicą Apostolską.

  • Wystrzelenie dwóch rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w odstępie paru minut) przez Koreę Północną. Pociski były typu Scud (zasięg ok. 500 km). O tym wydarzeniu informuje w Seulu południowo-koreańskie ministerstwo obrony.

  • Niedzielne manifestacje (przed administracją prezydenta Ukrainy) około tysiąca członków ochotniczych batalionów obrony terytorialnej „Ajdar” oraz „Donbas”, a także reprezentantów Majdanu i mieszkańców Kijowa spowodowane żądaniem wprowadzenia stanu wojennego. Prosili też o zwrócenie się do państw UE o wprowadzenie kolejnego etapu sankcji wobec Rosji, gdyż jest to agresor prowadzący, choć niewypowiedzianą formalnie, to jednak wojnę przeciwko Ukrainie. Wielu separatystów nawet nie uszanowało zawieszenia broni i ostrzeliwało np. posterunki armii ukraińskiej. W samą sobotę zginęło 5 żołnierzy ukraińskich, a 17 zostało rannych.

  • Umowy stowarzyszeniowe Ukrainy, Gruzji i Mołdawii z Unią Europejską to poważny cios dla Rosji, który potwierdza dalsze zbliżanie tych państw do Europy, a przez to wymykanie się z rosyjskiego zasięgu wpływów. Zatem Kreml grozi tym krajom krokami odwetowymi. Separatyści zaś mogą być teraz szczególnie wspierani w tych trzech państwach.

  • General Motors w Stanach Zjednoczonych będzie naprawiało kolejne samochody. Jest ich około 400 tysięcy. Problemem jest elektronika automatycznych skrzyń biegów.

  • Amerykańska agencja komiczna NASA przeprowadziła 1. test pojazdu kosmicznego, który kształtem przypomina latający spodek – Low-Density Supersonic Decelerator (LDSD).

  • Iran gotowy wspierać władze Iraku w walce z sunnickimi dżihadystami, używając przy tym metod wykorzystywanych uprzednio przeciw siłom opozycyjnym walczącym z reżimem w Syrii. Powiadomił o tym wiceszef kolegium połączonych szefów sztabów irańskich sił zbrojnych – gen. Masud Dżazajeri.

 

Translate »