Menu Zamknij

„Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy – czas i miejsce akcji

 

Nie jest nam dokładnie znany czas, w którym rozgrywają się wydarzenia ukazane w opowieści. Możemy natomiast spróbować obliczyć jak długo dzieje się akcja.

 

 

   Uważny czytelnik zwróci uwagę, iż w pierwszym rozdziale Adaś wyjaśnia, iż już od pół roku jest uczniem Akademii, co potwierdza fragment: „Kiedy przed pół rokiem zacząłem pisać ten pamiętnik…”, gdyż chłopak opisuje w swym dzienniku zdarzenia, jakie wynikły od czasu przybycia do nowej szkoły, aż do wieczerzy. Poza tym natrafia się na słowa Andersena skierowane do Niezgódki: „…u was jest czerwiec…”. Chociaż nie można dokładnie ustalić, w którym momencie, jakie zdarzenie ma miejsce, to wydarzenia te czasowo nie są od siebie zbyt odległe. Chłopcy wykonują codzienne, zwykłe czynności, a obok tego występuje czas baśniowy, kiedy to młody Adam doświadcza zapierające dech przygody.

 

   Miejsce akcji także nie jest dokładnie sprecyzowane. Gros zdarzeń opisywanych przez Jana Brzechwę rozgrywa się na terenie Akademii i w pobliskim parku. Wiadomo nam, iż Akademia mieści się daleko od śródmieścia z baśni i położona jest na ulicy Czekoladowej. Czasami wydarzenia toczą się w innych bajkach, np. Psim Raju: „Wasz ludzki raj mieści się o wiele, wiele wyżej. Nasz znajduje się na połowie drogi (…)” i właśnie w miasteczku, którego nazwy nie znamy. Wiemy zaś, że miasto to ma nowoczesny, wielki zakład przemysłowy. To fabryka dziur i dziurek. Do tego w grodzie tym znajduje się zadbane osiedle robotnicze. Zobaczyć tam można tramwaje, place, ulice, a nawet grający most. Miasteczko to charakteryzuje się cechami fantastycznymi.

 

 

   Dodatkowo wypadki księcia Mateusza odbywają się w wielkim królestwie, ale nie jest nam znana jego nazwa. Jedyne, na co czytelnik mógł zwrócić uwagę w tej sprawie, to na wyznanie, iż jego siostry to: królowa holenderska, hiszpańska, portugalska i włoska.

 

 

Translate »