„Akademia pana Kleksa” Jana Wiktora Lesmana, gdyż tak w istocie nazywał się autor, to historyjka o dwunastoletnim podrostku przebywającym w dość wyjątkowej szkole, której założycielem jest mag – Ambroży Kleks. Ten uczony czarodziej jest równocześnie wychowawcą dwudziestu czterech wyrostków, których imiona rozpoczyna pierwsza litera alfabetu. W opiekowaniu się kilkunastolatkami dopomaga Mateusz – książę przemieniony w szpaka.
Chłopczyny ochoczo poznają świat i lubią swojego nauczyciela. Można rzec, że każdego dnia z utęsknieniem oczekują na rozpoczęcie się lekcji, gdyż są one niesamowite i ciekawe. Nie zdobywają wiedzy z geografii metodami, które są znane ich rówieśnikom z innych szkół. Dodatkowo zajmują się przędzeniem liter i kleksografią, mają więc zajęcia ponadprogramowe.
Budynek tej „uczelni” pełen jest nie tylko sal, w których odbywają się lekcje. Znajdują się tam sypialnie, stołówka i wiele innych sekretnych pomieszczeń, do których klucz ma wyłącznie pan profesor, trudno zatem dzieciom dowiedzieć się o nich czegoś więcej.
Adaś opisuje swoje przygody w pamiętniku. Pisuje tam o takich kwestiach jak: nietypowy sen, wycieczka do fabryki oraz przybycie nowych, aczkolwiek podstępnych dwóch chłopców, które rozpoczyna nowy etap w dziejach szkolnych, gdyż pan Kleks zostaje pozbawiony swojego poczucia humoru, pamięci i wielkości.
Prowadzący Akademię przygotowuje ostatnią kolację dla swoich podopiecznych. Niezgódka dostrzega, iż wszystko zaczyna się pomniejszać, a to, co minimalizowane wpada w ramiona Morfeusza, czyli sen. Po wybudzeniu zauważa, iż przebywa u siebie, w swoim pokoju, a w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się park, teraz leży chromatyczny kobierzec. Do tego pan profesor przemienia się w guzik, którego porywa Mateusz i ze szpaka przeistacza się w starszego pana, ale nie księcia czy króla, tylko autora baśni o tym niesztampowym pedagogu.