Menu Zamknij

Czas i miejsce akcji twainowskiej powieści „Przygody Tomka Sawyera”

 

 

   Wydarzenia rozgrywają się w drugiej połowie (pod koniec) XIX wieku na kontynencie amerykańskim, czyli w Ameryce Północnej w Stanach Zjednoczonych, w małym miasteczku St. Petersburg nad rzeką Missisipi oraz w jego pobliżu.

 

 

   Zdarzenia więc mają miejsce w czasach, gdy pisarz był jeszcze dzieckiem, czyli dotyczą schyłku pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. Miasteczko, w którym toczy się akcja, było wówczas istotnym punktem komunikacyjnym. Większość wydarzeń, w których biorą udział młodzi, ma jednak miejsce nie w samym mieście, lecz nieopodal niego. Na rzece Missisipi znajduje się niezamieszkała, ale i nieduża, porośnięta gęstym lasem, Wyspa Jacksona. To tam tytułowa postać, wraz z Joe Harperem i Huckiem, urządza sobie bazę piracką.

 

   Ważnym miejscem jest też sam las na wzgórzu noszącym w pobliżu nazwę Cardiff Hill oraz „nawiedzony dom”, w którym to młodzi odnajdują azyl przestępców i kosztowności. Zapomnieć nie sposób i o budyneczku szkolnym, kościele, gdzie odbywały się lekcje szkółki niedzielnej i cmentarzu. Pamiętać też warto jaskinię Mc Dougala, która okazała się labiryntem podziemnych grot. Akcja więc dzieje się tam, gdzie podąża wszędobylska postać tytułowa.

 

 

   Ulubioną przez bohaterów porą jest północ. Dlatego też akcja powieści nierzadko rozgrywa się w nocy, co budzi atmosferę tajemniczości, magii, a nawet grozy. I to w trakcie nocy, gdy księżyc oświecał dróżki na cmentarzysku, doszło do istotnego wydarzenia, które stopniowo zmieniało głównego bohatera w osobę odpowiedzialną i nieobojętną na czyiś los.

 

Translate »