Menu Zamknij

Diana Barry – postać z „Ani z Zielonego Wzgórza” Montgomery

 

 

   Diana – najlepsza przyjaciółka Ani to bohaterka pierwszoplanowa powieści L. M. Montgomery. Zamieszkuje posiadłość na Sosnowym wzgórzu i jest szczęśliwą, kochaną córką państwa Barrych. Ta dość ładna o ciemnych lokach i rumianej buzi oraz czarnych oczach dziewczyna zawsze jest roześmiana i wesoła.

 

 

   Ta nadobna osoba jest miłą i grzeczną młódką, ale poza tym bez większych aspiracji i marzeń. Wychowywana jest przez matkę na dobrą żonę, matkę i panią domu, nie zaś na uczoną. Martwi ją chociażby to, iż córunia za dużo czytuje książek. Jednakże samej panience oczekiwania od życia kończą się na familii i prowadzeniu spokojnego żywota w Avonlea. Upodobnia się do swoich rodziców, podobnie jak Ania do swoich, których nigdy nie poznała.

 

   Dzierlatki bardzo się lubią, spędzają ze sobą wiele czasu, razem snują plany na przyszłość i wyjawiają swoje obawy. Dziewczę ze Sosnowego Wzgórza staje się bohaterką jednej z niezwykłych przygód głównej postaci, gdy przychodzi do niej na podwieczorek i z powodu omyłki Ani częstuje się kilkoma szklankami wina. Ich dalsze relacje stają przez to pod znakiem zapytania, panna Barry bowiem jest oburzona tymże wypadkiem.

 

 

   Jednakże młoda Barry pozostaje lojalna i wierna, prawdopodobnie pierwszy i ostatni raz w swoim życiu nie posłuchała swojej maci, kiedy – mimo zakazu – skontaktowała się z Anią w trakcie zajęć szkolnych. Na szczęście wszystko dobrze się kończy dla przyjaźni dziewczyn.

 

Translate »