Menu Zamknij

Gilbert Blythe – bohater z utworu o tytule „Ania z Zielonego Wzgórza”

 

 

   Gilbert to drugoplanowy bohater powieści L. M. Montgomery. Jego tata nie cieszy się dobrym zdrowiem, stąd sytuacja materialna jego familii jest dość trudna. Młody Blythe pozostaje więc zobowiązany do podjęcia pracy po ukończeniu seminarium, by móc pójść na studia.

 

 

 

   Chłopiec starszy od Ani o trzy lata podoba się dziewczynom, ponieważ jest wysoki, smukły i ma ciemne kręcone włosy, a do tego czarne oczy i radosny uśmiech. Mimo tak uroczego wyglądu lubuje się w dokuczaniu dziewczynom i robić im psikusy.

 

   Zaletą tej postaci jest inteligencja oraz aspiracja, albowiem to powoduje, iż uczy się szybko i z zapałem, nieprzerwanie pozostając wzorowym uczniem. Od kiedy Ania z nim współzawodniczy, dostaje dodatkową motywację do zdobywania wiedzy.

 

   Gilbert niezbyt dobrze rozpoczyna znajomość z nową uczennicą, nazywa ją bowiem – z uwagi na kolor jej włosów – „marchewką” i tym samym powoduje w niej cierpienie. Dziewczynka nie może mu tego przez dłuższy czas zapomnieć i nie przychodzi jej do głowy, iż przyczyną zachowania chłopaka był brak jej zainteresowania jego osobą. Dziewczęcy gniew nie najlepiej skończył się dlań, gdyż to o jego głowę Ania rozbiła tabliczkę. Przez kilka lat był skazany na jej milczenie, lekceważący stosunek do niego. Niemniej czynił starania w celu pogodzenia się z koleżanką.

 

 

   Pomimo swoich błędów okazuje się dobrym człowiekiem; ratuje tytułową postać po nieudanym przedstawieniu na jeziorze, dodatkowo przełamuje dziwne relacje, gdy oddaje swoją posadę w szkole w Avonlea, iżby mogła być bliżej chorującej już Maryli. Nie trudno więc odnieść wrażenie, iż w gruncie rzeczy to uczynny, szlachetny i wrażliwy młody mężczyzna. Podobnie musiała pomyśleć Ania, skoro ostatecznie zaprzyjaźniła się z owym człowiekiem, a w następnych częściach opowiadań o tej dziewczynie zostają małżonkami.

 

Translate »