Menu Zamknij

Informacje ogólne o utworze pt. „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza

 

 

   Akcja dzieje się na Czarnym Lądzie, czyli w Afryce. To tam mieszka Nel Rawlison i Staś Tarkowski. Ich ojcowie – inżynierowie pracują przy budowie Kanału Sueskiego. Pod koniec XIX wieku wybucha w Sudanie powstanie skierowane przeciw Egiptowi oraz przeciwko obcym rządom. Na przedzie powstania staje Mahdi i to w tym czasie młodzi przeżywają swoje wyjątkowe awantury na Czarnym Kontynencie.

 

 

   Przebieg afrykańskich przygód dzieci:

 

  1. Przebywanie Stasia i Nel w Afryce w domowej atmosferze z własnymi ojcami, którzy darzą ich troską i miłością.

  2. Młódź pozostaje porwana przez Arabów, Idrysa, Chamisa i Gebhra.

  3. Droga przez pustynię i wrażenia dzieci: nieskończenie wielkie obszary pełne piachu, gór z piasku, suchego i gorącego klimatu (trudnego do zniesienia dla Europejczyków) oraz brutalne traktowanie młodych przez Arabów i podróż na wielbłądach.

  4. Przybycie do Chartumu i spotkanie z czeredą popleczników Mahdiego chcących mordować ludzi innej wiary oraz odrzucenie propozycji przejścia na wiarę „proroka” przez Stasia.

  5. Podróż do Faszody pełna zabójczego klimatu, skał, rozlewisk.

  6. Spotkanie z lwem i uwolnienie się od porywaczy.

  7. Pobyt dzieci w dżungli z nieznaną fauną i egzotyczną i bujną florą oraz mieszkanie w baobabie (Krakowie), przyjaźń ze słoniem.

  8. Śmierć Linda na malarię i opieka nad Nasibu.

  9. Kontynuacja przygód Stasia i Nel oraz trójki Murzynów: Kalego, Mei i Nasibu.

  10. Gościnna wioska murzyńska.

  11. Ziemie Wa-hima, rodzinne strony Kalego oraz walka Wa-hima z Samburu.

  12. Droga do oceanu, nieszczęsne przeżycia karawany i niedobór wody.

  13. Napotkanie na kapitana Glena i doktora Clarka i zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa.

  14. Spotkanie ojców z dziećmi.

  15. Po upływie dekady ślub głównych bohaterów i powrót na łono afrykańskiej natury.

 

 

   Pokrótce o głównych postaciach:

 

   Staś Tarkowski jako uczeń: pracowity, ambitny, uzdolniony, szybko opanowujący języki obce, interesujący się geografią, historią oraz wszystkim, co związane z Polską, albowiem kochający swoją ojczyznę i język polski ponad wszystko, a dodatkowo dobry sportowiec wprawnie strzelający. Staś jako syn: kochający swojego tatę-Polaka, czujący estymę przed swoim rodzicielem, serdeczny w stosunku do ojca. Przyszły Stanisław jako opiekun i organizator podróży: dzielny, inteligentny, pomysłowy, odważny, niepoddający się czarnej rozpaczy czy tęsknocie, umiejący radzić sobie w najtrudniejszych momentach, wytrwały, przewidujący, mężny, pełen woli, odporności na wszelkie trudy, a dla Nel opiekuńczy, pełen poświęcenia, troskliwy, bohaterski, dla Mei i Kalego zaś przyjazny, życzliwy i wyrozumiały, a ponadto interesujący się życiem Murzynów, demaskujący złego czarownika w wiosce murzyńskiej i kładący kres zatargom poróżnionych plemion. Staś jako Polak podkreślający zawsze swoje pochodzenie i będący z niego dumny, oznaczający polskimi nazwami obiekty przyrodnicze i z tęsknoty za ojczyzną wykuwający na skale „Jeszcze Polska”. Staś jako katolik: wiara to element etycznej postawy głównego bohatera, niepróbujący nawet w obliczu śmierci wypierać się swojej wiary w Chrystusa, próbujący nawrócić Kalego i Meę dając chrzest Murzynom chorującym na śpiączkę i czekającym na śmierć.

 

   Nel Rawlison to Angielka – mała, bezbronna i wymagająca ciągłej opieki dziewczynka. Kochająca swojego wspaniałego ojca i jego znajomych młoda istota ludzka. Delikatna, sympatyczna i pełna wdzięku latorośl. Niezmiernie przywiązująca się do Stasia, wierząca na ślepo w jego mądrość i podejmowane decyzje. Ma tkliwe, kochające i wzruszające serduszko. Nie obce jest jej współczucie do każdego, który znalazł się w niedoli, a także lubiąca zwierzęta (psa Sabę i słonia Kinga). W relacjach z innymi jest dobra i życzliwa.

 

 

   Dlaczego utwór pt. „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza może nam się podobać? Sienkiewiczowska powieść jest wyjątkowa, gdyż bohaterowie są młodzi, ich przeżycia są pełne niebezpieczeństw, przez co wydają się nam tak niezwykłe, a do tego akcja dzieła jest żywa i pasjonuje; zawsze coś się dzieje: a to porwanie, a to ucieczka i pogoń. Jeśli dodamy do tego tło, którego nie znamy z naszych realiów: obce tereny, środowisko nam nieznane, pogoda niesprzyjająca młodzieży, zaczynamy fascynować się kolejną stroną utworu. Podziw dla bohaterskich postaw i czynów głównych postaci, którzy nie uginają się przed żadnymi trudnościami, jeszcze potęguje chęć zapoznawania się z kolejnymi rozdziałami tejże książki.

 

Translate »