Pamiętając o coraz to innych rzeczownikach, epitetach, porównaniach należy ukazać detale, elementy wchodzące w skład wnętrza.
Opis ten nie należy do najłatwiejszych, gdyż nasza uwaga musi być rozproszona między większą liczbą przedmiotów, których wygląd, materiał i położenie w przestrzeni trzeba określić jak najbardziej zgodnie z rzeczywistością.
Istnieją dwa rodzaje takiego opisu!
-
„pełny” stosowany jest, gdy chcemy ukazać wszystko, co w danym miejscu się znajduje.
-
„niepełny” – przedstawia wnętrze tylko z czyjejś perspektywy, tzn. kogoś oglądającego to miejsce.
W pierwszym opisie wszystko wyszczególniamy po kolei. Dodatkowo nasza praca pozbawiona jest waloru emocjonalnego, gdyż nie zdradzamy naszego stosunku do wnętrza. W drugim zaś brakuje wzmianek o pewnych przedmiotach, które pozostają niewidoczne dla osoby opisującej pomieszczenie.
Słownik – Niezbędnik:
Słownictwo w opisie wnętrza
-
Wygląd:
-
słoneczny (jasny[] widny[] dzienny),
-
ciemny (mroczny[] ponury[] nocny),
-
duży (obszerny[] ogromny[] niemały),
-
mały (ciasny[] niewielki[] nieduży).
-
-
Miejsce: jadalnia[] stołówka[] przedpokój[] korytarz[] hol[] bawialnia[] pokój dzienny[] salon[] pokój gościnny[] pokój dziecinny[] biblioteczka[] sypialnia[] serwerownia[] łazienka[] toaleta[] WC[] ubikacja[] strych[] piwnica[] klatka schodowa[] tajemne przejście[] loch.
-
Rodzaj mieszkania lub domu: wynajęte[] kupione[] dwupokojowe[] trzypokojowe[] hotelowe[] wyłączne[] prywatne[] spółdzielcze[] własnościowe[] urządzone[] wyremontowane[] umeblowane[] odnowione[] w surowym stanie[] do remontu[] odnowione[] luksusowe.
-
Mieszkańcy: wynajmujący[] najemca[] lokator[] współlokator[] właściciel[] współwłaściciel[] użytkownik[] sublokator.
-
Czasowniki: widzę[] zauważam[] dostrzegam[] spostrzegam[] leży[] wisi[] stoi[] umiejscowiony.
-
Przestrzeń: obok[] niedaleko[] koło[] bliżej[] blisko[] w pobliżu[] tuż[] nieco dalej[] za[] z tyłu[] w tle[] z przodu[] na dole[] na górze[] przeciwko[] vis a vis[] na wprost[] ponad[] nad[] pod spodem[] wewnątrz[] pośrodku[] w centrum[] na obrzeżu[] na skraju.
Ćwiczenia:
-
Opisz swój dom wedle planu:
-
-
ogólne wiadomości:
-
położenie, wielkość, kształt, kolor;
-
wiek, architektura.
-
-
opis szczegółowy:
-
pomieszczenia, styl, meble;
-
detale.
-
-
walory emocjonalne:
-
co lubimy, czego nie;
-
co byśmy dokupili.
-
-
-
Zamknij oczy i spróbuj wymienić nazwy wszystkich rzeczy, które znajdują się w szufladzie twojego biurka. A potem sprawdź, co w nim trzymasz i spróbuj zapamiętać co najmniej 15 nazw w minutę.
-
Uzupełnij zdania:
Moja kuchnia ______ na parterze i ____________ do niej drzwiami z ogródka lub z podłużnego przedpokoju. Wzrok ____________ długi blat przy oknach. Przy nim ______ sześć krzeseł. Wraz z meblami na sąsiedniej ścianie, ____________ przyjaznej kucharzowi.