Menu Zamknij

Opis krajobrazu, zjawiska – jak wykonać zadanie?

 

  Istnieją dwa typy takiego opisu. W jednym dominować może spojrzenie rzeczowe, czyli poinformowanie o faktach. W drugim ważna jest metoda ujęcia tych danych.

 

  Oto przykład:

 • rzeczowego opisu:

 Obraz nieznanego malarza wisiał na ścianie przy oknie.

 Jego rama zrobiona z buku została przemalowana na wiśniowy kolor. Pejzaż przedstawiał wzgórze, drzewa i domy oraz niebo, słońce i ptaki. Użyto tutaj dużo żywych barw, aby podkreślić piękno życia.

 Chociaż nie znam tytułu tego dzieła, bardzo mi przypadło do gustu. Często się w nie wpatruję i rozmyślam o tym, co mnie otacza.

 • opis innego ujęcia:

 Nie wiem, kto stworzył to dzieło malarskie, którego brzegi stanowi przemalowany buk na wiśnię.

 W rzeczy samej, wzgórze tworzyło wspaniałe oblicze życia lasu i pobliskich mieszkańców. Nad domami nie wisiała ani jedna chmurka. Tylko bezchmurne niebo i promienie słońca miały władzę nad ptakami, zielenią i ludźmi.

 Ubolewam, iż nie jest mi dane poznać nazwę tegoż obrazu, acz wciąż wpatruję się w nie i kontempluję nad przyrodą wszędzie porośniętą. Czuję sympatię do tej zieleni wiszącej na białej ścianie, albowiem umieszczone obok niej okno, nie daje tylu radości oczom, co ten skrawek natury w domu.

 

Słownik – Niezbędnik:

Słownictwo w opisie krajobrazu, zjawiska

 • Przestrzeń: w pobliskim sąsiedztwie[] tuż za[] vis à vis[] naprzeciwko[] po drugiej stronie[] z prawej strony[] w głębi[] głęboko[] dalej[] nieco bliżej[] zza[] spoza[] wśród[] między[] na brzegu[] przy krawędzi[] koło[] naokoło.

 

Ćwiczenia:

 1. Spróbuj wyrazić myśl na różne sposoby, kierując się podanym przykładem:

  1. niebo jest bez chmury – bezchmurne niebo, niezasnute chmurami niebiosa, słoneczny dzień, bezdeszczowa noc.

  2. owoce stają się dojrzałe – _______________________________________________,

  3. liście spadają z drzew – ________________________________________________.

  4. las moknie w deszczu – ________________________________________________.

 1. Dopisz przeciwieństwa:

  1. mokra plaża – _________________________.

  2. niebo zasnute chmurami – _____________________________.

  3. wolno płynąca rzeczka – ______________________________.

  4. nieośnieżona dróżka – ______________________________.

  5. zalane ulice – _______________________.

 1. Opisz wygląd twojej ulubionej pory roku. Pomyśl o ciekawym przekazaniu twoich uczuć.

 1. Przedstaw okolicę, w której obecnie mieszkasz.

 1. Twoim zadaniem jest ubogacić tekst za pomocą przymiotników i rzeczowników, a wszystko po to, by rezultat był bliski poezji.

Złotą porą park mieni się _____________ kolorami. Pod _____________ stopami szeleszczą _____________ liście. Te na drzewie szumią jak _____________. Gdzieniegdzie słychać _____________ dźwięk łamanych gałązek. Rodziny zbierają z dziećmi _____________ opadłe liście. Unikają tylko _____________, gdyż coraz więcej kasztanów popada w choroby. Sporym powodzeniem cieszą się _____________ liście dębu, a nawet same _____________ żołędzie i kasztany. Nim __________________________ przykryje _____________ drzewa, _____________ wiewiórki zdążą zebrać _____________ orzechy i to, co dziki, czyli żołędzie.

Translate »