Menu Zamknij

Opis pomieszczenia lub domu w praktyce – pomocne słownictwo

 

Opis pomieszczenia bądź domu to taka wypowiedź, dzięki której ukazujemy głównie przedmioty lub pomieszczenia znajdujące się w danym wnętrzu oraz ich wygląd i położenie względem siebie.

 

 

 

Słownik – Niezbędnik:

Słownictwo w opisie wnętrza

Przestrzeń:

obok[] z boku[] z prawej strony[] z lewej strony[] sąsiednie pomieszczenie[] przed[] za[] od frontu[] z przodu[] z tyłu[] przy[] na wprost[] naprzeciwko[] naprzeciw[] vis a vis[] po przeciwnej stronie[] po drugiej stronie[] między[] pomiędzy[] pośrodku[] wzdłuż[] blisko.

 

Miejsce:

przedpokój[] kuchnia[] jadalnia[] toaleta z łazienką[] sypialnia rodziców[] pokój dziecięcy[] pokój dzienny[] garderoba.

 

Przedmioty:

stół[] stolik[] stoliczek[] lampka nocna[] mebel[] mebelek[] szafa[] dywan[] krzesła[] krzesełka[] stołek[] okno[] drzwi wejściowe/drzwi wyjściowe[] drzwi wewnętrzne[] drzwi przesuwane[] drzwi harmonijkowe[] muszla klozetowa/sedes[] umywalka[] prysznic[] wanna[] pralka[] kosz na śmieci[] mebelek kuchenny[] regał[] łóżko[] łóżko piętrowe[] kanapa[] głośniki[] telewizor[] biurko[] szafka na buty[] zlew[] zlewozmywak[] zmywarka[] blat kuchenny[] kuchenka gazowa[] kuchenka elektryczna[] kuchenka z piekarnikiem.

 

Schemat pomieszczen

Schemat w PDF – kliknij

 

Ćwiczenia:

 1. Przyjrzyj się powyższemu schematowi. W razie potrzeby możesz pobrać PDF i wydrukować plan. Napisz jak najdokładniej, w którym miejscu na tym rysunku znajduje się poniższe pomieszczenie (pamiętaj o słowniczku):
  • Pokój dziecinny ________________________________________________________.
  • Sypialnia dorosłych _____________________________________________________.
  • Jadalnia ______________________________________________________________.
  • Łazienka ______________________________________________________________.
 2. Napisz, gdzie znajduje się garderoba.
 3. Opisz umiejscowienie kuchni względem jadalni i pokoju dorosłych.
 4. Opisz, co się znajduje w salonie, łazience i sypialni dziecięcej. Jak te pomieszczenia są ułożone względem siebie?
 5. Stwórz własny projekt domu, po czym opisz pomieszczenia i ich wyposażenie. Podaj wielkość danych pomieszczeń w metrach kwadratowych (m2).

 

Translate »