Menu Zamknij

Opis przeżyć wewnętrznych – co, jak, gdzie napisać?

 

  Wszyscy coś czujemy za sprawą tego, co nas spotyka w naszym życiu. Znamy całą gamę odczuć: szczęście, radość, zadowolenie, obojętność, niepewność, skutek, płacz, rozpacz. Znamy smak tak satysfakcji, jak wstydu.

 

 

  Przeżycia wewnętrzne bohaterów literackich poznajemy za sprawą narracji z samych ich wypowiedzi czy monologów wewnętrznych. Opis ukazuje sposób reagowania na dane sytuacje jego autora. Czasami opisujący ukazuje przeżycia bohatera, w którego się wciela.

 

  Przystępując do opisu przeżyć wewnętrznych, należy zgromadzić pewne słownictwo, w czym pomoże tekst utworu, zachowania postaci i jej wypowiedzi, a nawet narracja odautorska.

 

  Nazywanie uczuć nie należy do łatwych zadań. Umiejętność ta jest sztuką, którą warto się nauczyć. W opisywaniu przeżyć pomóc mogą porównania.

 

 

Słownik – Niezbędnik:

 

Słownictwo do opisu przeżyć wewnętrznych

 

Przeżycia wewnętrzne – uczucia:

 

zmącone szczęście[] spocić się jak mysz kościelna[] z przejęcia zapomnieć swojego nazwiska[] obleciał mnie blady strach[] nogi ugięły się pode mną[] coś ścisnęło mnie za gardło[] poczuć jak zwilgotniały oczy[] stracić panowanie nad sobą[] spuścić głowę[] czuć szczerą radość[] odczuwać smutek nieznośny[] walczyć z bólem dotkliwym[] być bezsilnym wobec miłości głębokiej[] poczuć paniczny strach[] wyrzucić z siebie złość tajoną[] najeść się wstydu[] czuć wobec kogoś litość szczerą.

 

Przeżycia wewnętrzne widoczne poprzez wygląd zewnętrzny:

 

rozpromieniona twarz[] blada twarz z przerażenia[] wybuchnął płaczem[] poczerwieniał ze wstydu[] poczerwieniał ze złości[] oczy zalane łzami[] grymas na twarzy[] twarzyczka w rumieńcach.

 

 

 

Ćwiczenia:

 

 1. Podaj inne określniki wyrazów: złość, smutek, lęk.

 2. Dokończ zdania własnymi opisami przeżyć:

  1. Kiedy myślę o naturze, …………….. .

  2. Stojąc na dywaniku u dyrektora, …………….. .

  3. Idąc do dentysty, …………….. .

 3. Zmień zdania tak, by zawierały czynnik postawy uczuciowej piszącego:

  1. Za tydzień będzie klasówka.

  2. Pierwszy raz widziałem morze.

  3. Niewłaściwie wykonałem pracę.

Translate »