Menu Zamknij

Pokrótce o bohaterach „Anielki” Bolesława Prusa

  • Anielka jest piękną dziewczynką” ni to ubogą, ni sierotą. Dane jej jest wszystko, co potrzebne do szczęścia: rodziców, uczoną guwernantkę i własnego psa. Mieszka na wsi, co latem owocuje wspaniałą zabawą. To trzynastoletnie dziewczę i choć nieogarnięte to bardzo sympatyczne, o wspaniałym sercu. Niestety, przez kilka lat zaniedbywane.

  • Józio, brat tytułowej postaci, wychowywał się pod kontrolą chorej matki i sam uwierzył, że jest chorowity. Nauczył się mówić po francusku i mało miał kontaktu z naturą.

 

  • Matylda, czyli Mecia, inaczej „pani Janowa, matka Anieli” jako młoda pełna była niezwykłego wdzięku o wspaniałym, pogodnym charakterze i towarzyskich cechach. Później jednak zachorowała, osamotniała, gdyż mąż ciągle gdzieś wyjeżdżał. Zatem „światem jej był dwór i niekiedy park”.

 

  • Jan to dziedzic, ojciec Anielki. To człowiek lubujący się w wydawaniu majątku, zadłużaniu się, by żyć ponad stan. Lekkomyślnie zarządza dworem, a z powodu serwituty skłócony jest z chłopami. „Niemcy zawarli z nim taki układ, który on pół roku temu śmiejąc się, podpisał, pewny, że… jakoś to będzie!…”.

 

  • Panna Walentyna to guwernantka Anielki. „Nieładna, stara panna, trochę demokratka, trochę filozofka, trochę historyczka i wielka pedantka”. To osoba gardząca arystokracją. Sama jednak ma surowe zasady i chroni siebie przed rzekomym napastnikiem – dziedzicem. Cierpi, gdy jej miłość zaręcza się z inną.

 

  • Ciotka Anna Stokowska – szwaczka i siostra Meci tak o sobie mawiała: „zbiedniałam, zmizerowałam się w pracy, a pewnie i zestarzałam”.

 

  • Kuba i Jagna Zając to karbowie mieszkający na folwarku umiejscowionym na wilgotnych terenach. Przeżyli śmierć trójki swoich dzieci.

 

  • Gajda, Grzyb, Jan Samiec to ubodzy chłopi, którym nie podobał się pomysł ich uwłaszczenia. Chcą przeciągać umowę, by dziedzic dał im więcej. Obawiają się jednak, że ten sprzeda majątek Niemcom i nic nie dotrzymająlub w najlepszym razie zostaną ukarani zabezprawne postępowanie.

 

  • Magda to córka Gajdy. Na swej drodze spotyka Anielkę, która udziela jej pomocy, a później wstawia się za nią.

 

  • Szmul to Żyd będący po stronie dziedzica. Nie interesuje go los chłopów. Radzi im po to, by donieść o ich decyzjach Janowi. Obchodzi go jedynie jego własny interes – młyn, który, nawiasem mówiąc, otrzymuje nie wcześniej niż po ślubie Jana z Weissową.

 

  • Baronowa Weiss ma „około lat czterdziestu” i jest „dobrego wzrostu, śniada, z czarnymi, bardzo żywymi oczyma”. Poza tym ma grube rysy, aczkolwiek ukazujące jeszcze „dziś ślady piękności”. Możliwe, że jest baronową – Żydówką, a na pewno bogatą kobietą, która po śmierci matki głównej bohaterki bierze ślub z Janem.

Translate »