Menu Zamknij

Postacie Kruczkowskiego, czyli bohaterowie utworu „Niemcy”

 

 

 

  Oto pięciu bohaterów tegoż dzieła:

 

 

 

  • Walter Sonnenbruch to profesor biologii. Ten naukowiec należał do najwybitniejszych w Niemczech. Jego międzynarodowa sława jeszcze mocniej pchnęła go do dalszych badań. Uważał się za poczciwego człowieka. Chociaż tolerował faszyzm w swojej ojczyźnie, to nigdy go w pełni nie zaakceptował. Odciął się od wydarzeń mających miejsce na świecie, a także od własnej rodziny. Całkowicie poświęcał się nauce. Pracę traktował jak arkę Noego, dzięki której można ocalić wszelkie wartości, podług których żyło się przed wojennymi czasami. Nie przychodziło mu do głowy, iż nie jest jeno biernym obserwatorem zdarzeń, które niesie wojna. Nie chciał nawet myśleć o tym, jak jego badania przyczyniają się do przeprowadzania nieludzkich eksperymentów. Spotkanie ze znajomym – Petersem tylko potwierdziło jego tchórzostwo i aktywność, która przejawiała się w obojętności wobec tego, co czynił nazizm. Aby zachować własny spokój, odmówił pomocy przyjacielowi sprzed wojny.

 

 

 

  • Ruth to córka profesora oraz pianistka. Często zwiedzając Europę, starała się być obiektywna, wręcz krytyczna do II wojny światowej. Najważniejsza dla niej była niezależność i własne zdanie. Nie bała się prawdziwi żyć, nie uciekała przed różnymi trudami, a kiedy trzeba było, umiała zachować trzeźwość umysłu. Nie czuła specjalnej więzi z krajem, który to wykorzystał ludzi do szerzenia nienawiści i zła. To uczucie i ten pierwiastek były dla niej czymś zupełnie obcym. Gdy pojawił się Peters, nie odnalazła w sobie wrogości, choć też nie współczuła mu zbytnio. Myślała jedynie o udzieleniu mu pomocy, co tylko mocniej sprowokowało pozostałych w rodzinie i wprowadziło zamieszanie w ich dotychczasowym życiu.

 

 

 

  • Willi był synem naukowca, a do tego oficerem SS. To czarny charakter, człowiek cyniczny i obłudny. Zbrodniarz ten nie ma żadnych skrupułów. Wychowano go tak w HJ. Trudno więc się dziwić, iż całkowicie oddany pracy na rzecz Hitlera, stał się negatywną postacią utworu. Za to mocno ukazywał swoje uczucia, które żywił do swojej rodzicielki. Resztą bliskich gardził, albowiem ni podzielali oni jego punktu widzenia.

 

 

 

  • Liesel była wdową po Eryku, czyli synu profesora. W czasie bombardowania utraciła swoje dzieci i dom. O własne niesprzyjające koleje losu obwiniała wrogów Rzeszy. Toteż, nie wnikając daleko w tematykę, nienawidziła tych, którzy raczyli się sprzeciwić Niemcom i Hitlerowi.

 

 

 

  • Berta to zaniedbana żona człowieka nauki. Stosunek jej do nazistowskiej propagandy był bezkrytyczny. Słaba czuła awersję do wszystkich, którzy ośmielili się walczyć z niemieckimi wojskami. Odczuwała również dumę z poczynań i dokonań armii hitlerowskiej. Nie chciała znać nikogo z obcych, każdy bowiem był dla niej wrogiem jej ukochanego kraju.

 

Translate »