Menu Zamknij

Temat powieści pt. „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina

 

   Twainowska powieść to historia ukazująca parę miesięcy z życia tytułowego bohatera. Mały Tomasz, chłopiec niepomiernie krnąbrny i z niechęcią podporządkowujący się wytycznym dorosłych, wraz ze swym przyjacielem, włóczykijem Finnem, staje się świadkiem morderstwa dokonanego przez Indianina Joego.

 

 

   Oprócz zabaw w piratów, poszukiwania skarbów ukrywanych przez winnych przestępstw i chęci założenia bandy rabusiów, główny bohater przeżywa pierwszą, wielką miłość do Becky. Przeżywa zarówno radość, jak i smutek z przebywania w jej towarzystwie. Zaznaje też pierwszych partnerskich sprzeczek.

 

 

   Obaj chłopcy, Huckleberry i Tomek,cenią sobie swobodę i wygodę. Szkolne prace i domowe obowiązku traktują, jakby było to coś najgorszego w świecie. Zagadnieniem powieści jest zatem także pochwała wolności oraz szczęście, jakie może dać tylko byt wyzbyty z przykrych zobowiązań, które narzuca nam cywilizacja. Pisarz nie pominął również skłonności młodzieży do kłamstw i oszukiwania dla osiągnięcia zamierzonego celu.

 

Translate »