Menu Zamknij

Uzupełniamy dyktando pt. „Gama zwierząt”

 

 

   Jak wiemy wszyscy, zwierzęta są dzikie, domowe i hodowane. Oswojone są psy, koty czy chomiki. Na wsi hoduje się krowy, kury czy kozły. Dziki – jak sama nazwa wskazuje – są dzikie. Wraz z wiewiórkami i ptakami zamieszkują lasy. W Afryce jest jeszcze więcej nieoswojonej fauny. Można napotkać tam lwa, tygrysa i żyrafę. Nie trzeba jednak narażać się na niebezpieczeństwo, by na własne oczy zobaczyć dzikie zwierzęta.

 

 

 

   Oprócz filmów dokumentalnych i przyrodniczych warto odwiedzić ogród zoologiczny. Akwarium pełne jest małych żyjątek, w klatkach siedzą papugi i inne ptactwo, za szkłem pływają żółwie wodne, a na wybiegu odpoczywają żubry. Różnoraka fauna na tyle nas fascynuje, iż udając się do zoo, bierzemy aparaty fotograficzne. Poniekąd robimy to, by uwiecznić chwilę spotkania z ptakami, gadami i innymi stworzeniami, a poniekąd, aby wypaść na tych, którzy interesują się ich losem. Wielu jednak ma węża w kieszeni i wcale nie troszczy się o zwierzęta. Myślą oni jedynie o tym, iżby przyjemnie spędzić czas. Przyjeżdżają, oglądają i odjeżdżają obojętni na dalsze dzieje podopiecznych tego ogrodu.

 

 

   Samo obejrzenie wspomaga ich utrzymanie, ale niewystarczająco. Dlatego coraz więcej szkół i firm sponsoruje dane zwierzęta. Dzięki temu mamy możliwość poznania bogactwa natury i obcowania przy takim repertuarze istot żywych. Inaczej musielibyśmy podróżować i zachowywać szczególną ostrożność, by móc obserwować dziką przyrodę. A przecież świat pozbawiony tych stworzeń byłby taki monotonny i smutnawy.

 

Pobierz plik PDF (do druku i uzupełnienia) → kliknij

 

Translate »