Menu Zamknij

Wspólna charakterystyka bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego

   Aleksander Kamiński ukazuje nam pewną załogę równolatków, którym to zaraz przed II wojną światową udało się zdać egzamin dojrzałości. Uczęszczali oni wówczas w stolicy do gimnazjum im. Stefana Batorego. Tworzyli grupę towarzyską, a dodatkowo zespół harcerski zwany „Buki”. Stanowili reprezentację młodzieży inteligenckiej, która żyła w niezłych warunkach, co pomagało im w kształtowaniu się osobowości.

   Od rozpoczęcia się niewoli robili wszystko, aby działać w spiskach przeciwko wrogom. Nasamprzód powiązani byli z PLAN-em oraz Małym Sabotażem. Następnie związani zostali z działalnością dywersyjną Szarych Szeregów. Cechowała ich wierność, oraz chęć niesienia pomocy swojej ojczyźnie. Przyciągali do siebie innych, o czym świadczy fragment „…mogła pociągać w Alku wyjątkowa szczerość, bezpośredniość i uczynność tak wielka, że niekiedy aż krępująca”. Okazali się także zgranym i solidarnym zespołem. W końcu po zatrzymaniu przez policję Zośki, chcieli zrobić wszystko, aby go uwolnić. A on po śmierci Rudego i Alka popadł w depresję, aż do napisania o nich.

   O ich umiejętnościach dawania z siebie jak najwięcej poświadczyć może chociażby akcja odbijania z rąk niemieckich Rudego. Nikt z nich nie mógł czuć się bezpiecznie. Tak też dwójka kolegów, choć przepłaciła to życiem, troszczyła się o całą grupę. Spójni, nieulękli i wytrwali mogli zdziałać więcej, niż pojedynczo, obawiając się o swój własny los.

   Chęć uczenia się, ulepszanie własnej osoby wypływało z uczucia potrzeby czynienia tego, co niewiarygodne lub dokonywania tego, co z pozoru nieosiągalne. Każde doświadczenie pomagało w następnym wpływaniu na ich los.

   Pisarz na końcu swojego dzieła zaznaczył, że jest to „Opowieść o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i pięknie żyć”. Mimo że byli młodzi, to ich natura została uformowana na tyle właściwie, że nie jeden starszy obywatel Polski mógłby brać z nich przykład.

Translate »