Menu Zamknij

Wygląd i charakterystyka Ani Shirley z powieści L. M. Montgomery

 

 

   Charakter Ani nie uległ drastycznie zmianie, albowiem i jako jedenastolatka i jako piętnastolatka była wrażliwa na krzywdę istot żywych i piękno przyrody.

 

Zmiany dotyczące Ani

Ania Shirley z Zielonego Wzgórza

Pobierz plik PDF (do druku) → kliknij

 

   Jednakowoż należy zauważyć, iż pewna część cech młodocianej osoby została zastąpiona innymi. Przykładem jest wyzbycie się przez dziewczynę próżności na rzecz tego, co w istocie ważne. Mimo że wykreśliła ze swojego słownictwa górnolotne wyrażenia, rozwijał się jej esprit literacki.

 

   Nie da się jednak przeoczyć, iż dzięki cechom negatywnym Ania staje się bliższa czytelnikowi. Przy tej dziewczynie Maryla wydaje się nam osobą wyzbytą człowieczego usposobienia. Za sprawą gadatliwości młódki oraz jej uporowi i porywczości postać ta przypomina prawdziwą jedenastolatkę, a nie kreację stworzoną jedynie przez pisarkę.

 

   Reasumując, portret literacki Ani Shirley jest drobiazgowy i niesłychanie ciekawi odbiorcę, zwłaszcza osoby płci pięknej między dziesiątym a szesnastym rokiem życia, które w tejże bohaterce doszukują się własnych cech wyglądu, charakteru i usposobienia oraz wspólnego punktu widzenia na otaczający, nie zawsze wspaniały, świat ludzi dorosłych.

 

Sprawdź się 🙂

 

Uzupełnij cechy Ani Shirley z Zielonego Wzgórza

Pobierz plik PDF (do druku) → kliknij

 

Translate »