Menu Zamknij

10 czerwca 2014 roku – w Polsce i poza naszą ojczyzną

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • W stolicy Polski uroczyście powitano szefa sztabu amerykańskich wojsk lądowych – gen. Raymonda Odierno. Rozpoczął on w niedzielę wizytę w Polsce, a jej cel to przede wszystkim rozmowy o nowych możliwościach współpracy szkoleniowej między naszym krajem a USA. Podczas wizyty miał odwiedzić poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie czekały na niego rozmowy z przedstawicielami Dowództwa Generalnego Rodzajów SZ oraz prezentacja wspólnego szkolenia spadochroniarzy. Niestety, wizyta została skrócona. Zdążył zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Nie podano powodu, dlaczego musiał udać się do Londynu.

 • Janusz Kaczmarek w programie „Gość Poranka” mówił, iż z wniosku o zastosowanie podsłuchu wynikało, iż jest on w zorganizowanej grupie przestępczej, która handluje narkotykami, porywa ludzi, a nawet zleca zabójstwa. Śledztwo dotyczące nielegalnych podsłuchów stosowanych przez CBA i ABW prowadzono od grudnia 2007 roku. Nielegalnie miały być wtenczas podsłuchiwane osoby niewygodne dla ówczesnego ministra sprawiedliwości, którym był Zbigniew Ziobro. Śledztwo było utajnione, wiadomo jednak, iż przesłuchiwano dziennikarzy, polityków i funkcjonariuszy specsłużb. Wg Kaczmarka winno się sprawdzić ludzi odpowiedzialnych za zakładanie podsłuchów.

 • Wiele kobiet w ciąży bierze zwolnienie lekarskie. Więcej niż chorzy na płuca czy pacjenci borykający się z kłopotami kardiologicznymi. Po pierwsze coraz więcej jest ciąż zagrożonych, po drugie pracodawcy bywają wygodni i wolą zatrudnić kogoś na zastępstwo (wtedy świadczenie kobiecie płaci ZUS), po trzecie ciążę wciąż widzi się jako chorobę, nie zaś jako stan naturalny.

 • Napływa fala upałów! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed wysokimi temperaturami. Gdzieniegdzie temperatura może wzrosnąć nawet do 35 st. C. W centrum kraju wskaźnik termometru może pokazać 29, a nawet 33 st. C.

 • Więcej utonięć! 10 ludzi straciło w ten sposób życie w niedzielę. Policja prosi o zachowanie rozsądku i apeluje o czujność. Najczęstsze przyczyny skrócenia sobie życia nad wodą to brawura, przecenianie własnych możliwości i spożywanie alkoholu przed lub w trakcie pływania.

 • Karambol na autostradzie A2 na wysokości Lądek (Wielkopolskie) w kierunku Świecka. Wczoraj zderzyły się cztery tiry, bus i samochód osobowy. Ludzie byli uwiezieni w pojazdach. Trasa całkowicie zablokowana. Objazdy odbywały się przez drogę krajową nr 92. Ofiary śmiertelne to kierowcy dwóch ciężarówek. Dwie inne osoby są w szpitalu. Auta mogły powrócić na autostradę na zjeździe w Słupcy.

 • Autostrada A4 w Gogolinie (woj. opolskie) i wczorajsze zderzenie się auta z tirem. Nie przeżyła jedna osoba. Autostrada była zablokowana w kierunku Wrocławia.

 • W 2015 roku nowa formuła egzaminu maturalnego. Na nim może się pojawić, obok popularnonaukowego oraz publicystycznego, tekst polityczny, chociażby kawałek przemówienia.

 • Zakopiańska prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące wypadku 12-letniego skoczka na zawodach sportowych na Maleńkiej Krokwi (Zakopane). Uznano, iż był to nieszczęśliwy wypadek, a do takich zdarzeń często dochodzi podczas uprawiania ekstremalnych sportów.

 • Badania psychiatryczne, więcej szkoleń i weryfikowanie kwalifikacji co 2 lata – takich wymagań dla rodziców zastępczych i kandydatów do pełnienia tej funkcji domaga się rzecznik praw dziecka – Marek Michalak. Tylko czy to wystarczy, ażeby przekonać się, czy chcący sprawować opiekę nad maleństwami są dobrymi ludźmi?

 • Na kilkunastu dworcach podróżujący w sobotę mogą usłyszeć informację przypominającą o 74. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów (to było z Tarnowa) do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. To było 728 Polaków (głównie młodzi: harcerze, studenci, członkowie podziemia)! Taką informacje podał wczoraj Grzegorz Rosengarten z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich.

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • W Karaczi (na lotnisku) zaatakowanym przez buntowników słychać było strzały. Miało to miejsce w poniedziałkowy ranek (8.30 tamtego czasu, naszego 5.30). Wcześniej jednak pakistańska armia mówiła, iż udało jej się odzyskać kontrolę nad portem lotniczym.

 • Moskiewski sąd skazał na dożywocie Łom-Alego Gajtukajewa i Rustama Machmudowa – organizatora i bezpośredniego sprawcę zabójstwa dziennikarki niezależnej „Nowej Gaziety” Anny Politkowskiej. Drugiego z organizatorów morderstwa (byłego oficera milicji – Siergieja Chadżikurbanowa) sędzia – Paweł Mieliechin skazał na 20 lat kolonii karnej. Pomocnicy zabójcy (bracia Rustama Machmudowa – Dżabraila i Ibrahima) otrzymali kolejno 14 i 12 lat łagru. Nadal jednak nie udało się odkryć zleceniodawców zabójstwa Politkowskiej z 7 października 2006 roku.

 • W Kosowie w wyborach zwyciężyła rządząca partia PDK (Demokratyczna Partia Kosowa). To partia premiera Hashima Thaciego.

 • W Watykanie miało miejsce modlitewne spotkanie w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie i na świecie. Odbyło się ono z inicjatywy papieża Franciszka, który zaprosił na nie prezydentów Izraela – Szimona Peresa i Autonomii Palestyńskiej – Mahmuda Abbasa 25 maja w czasie wizyty w Ziemi Świętej. W czasie tegoż spotkania były prośby o przebaczenie win i grzechów.

 • Minimum 5 ludzi zginęło, gdy nagle spuszczono wodę ze zbiornika w hydroelektrowni zbudowanej na rzece Beas (północne Indie). Masy wody były zaskoczeniem dla tych, którzy fotografowali brzeg rzeki. Ofiarami są studenci zwiedzający tamtejsze rejony. 20 osób uważa się zazaginionych. O zdarzeniu powiadomiły wczoraj miejscowe władze.

 • W czasie gdy strategiczne rozumowanie Rosji w kwestii sporu na Ukrainie może stanowić nawiązanie do nieokrzesanej geopolityki, to jej taktyka jest dla wojskowych analityków typową formą działań militarnych XXI wieku – napisał „Financial Times”. „FT” zwraca uwagę, iż na fotografiach obok uzbrojonych buntowników widać ludzi ubranych po cywilnemu, choć zapewne są oni agentami rosyjskiego wywiadu zagranicznego SWR lub wewnętrznego FSB.

 • Przedstawiciel władz samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej – Myrosław Rudenko głosi, iż separatyści na wschodzie Ukrainy zatrzymali zagranicznych najemników, w tym Polaków. Według nich są też Czesi i mężczyźni o afrykańskim wyglądzie. Dodał, iż nie zna ich losów. Polskie MSZ nie potwierdza tych doniesień i nazywa je „czarnym PR”.

 • Doradca Putina zaatakował słownie m.in. Polskę. Wg niego Finlandia, Polska to kraje pełne rusofobów. Nieprzychylne Rosji w Europie mają być też: Szwecja, Estonia i Łotwa. Rzekł też, iż ta rusofobia może być przyczyną III wojny światowej!Prezydent Finlandii – Sauli Niinisto zignorował opinię Markowa. Ma spotkać się w Helsinkach z szefem rosyjskiej dyplomacji – Siergiejem Ławrowem. Być może zostanie poruszona kwestia szukających zwady wypowiedzi doradcy prezydenta Rosji.

 • Dwaj mężczyźni aresztowani w Republice Południowej Afryki za kradzież rogów nosorożca o wartości ok. 5,2 mln dolarów. Powiadomiła o tym południowoafrykańska policja.

 • Brazylijska żandarmeria zastosowała gaz łzawiący w celu rozproszenia w Sao Paulo demonstrujących ludzi, którzy popierają pracowników metra prowadzących od kilku dni strajk z powodu niskich płac. Pojutrze od meczu, który odbędzie się właśnie w tym mieście, rozpoczną się piłkarskie mistrzostwa świata w piłce nożnej. Tamtejsze służby chciały zapewnić przejezdność głównej ulicy miasta.

 

Translate »